Výsledky vyhľadávania
Publikácia k výstave Celok je menší ako súčet jeho častí, podobne ako formát výstavnej prezentácie i samotná architektúra pôvodnej výstavy, ktorá sa konala 26. 11. 2021 až 30. 5. 2022 v Mirbachovom paláci GMB, vychádza z výskumu tvorby neoavantgardného…
Jedinečný odkaz textov Gisely Weyde, významnej kunsthistoričky, archeologičky, maliarky, ochranárky etc., spolu s ich kritickým spracovaním je dnes nanajvýš aktuálnym a relevantným prínosom k otázkam zachovania a ochrany staviteľského a umeleckého dedičstva…
Výstavný katalóg „Pozri, Prešporok!“/„Look, Pressburg!“ autoriek Lucie Almášiovej a Patrície Ballx rozpráva obrazový príbeh mesta Bratislavy, resp. Prešporka. Predstavuje ho prostredníctvom vybraných výtvarných diel z oblasti grafiky a maliarstva od…
Publikácia Gisela Weyde. Od Atény k Hére predstavuje život, umeleckú tvorbu a kunsthistorickú prácu Gisely Weyde (1894 Košice – 1984 Halle, Nemecko), pričom sa sústreďuje predovšetkým na dvadsiate roky 20. storočia. Autorkina tvorba bola doposiaľ spracovaná…
Publikácia sa zaoberá obrazom pôvodom talianskeho maliara Giacoma (Jacopa) Antonia Marastoniho, ktorý zobrazuje početnú rodinu bohatého obchodníka a prešporského mešťana Filipa Scherza v roku 1835 v Prešporku/Bratislave. Do správy Mestského múzea sa…
Cyprián Majerník je mimoriadny fenomén v slovenskom maliarstve medzivojnového obdobia a výnimočná osobnosť pôsobiaca v oblasti výtvarného umenia. Patrí medzi ojedinelé javy, pretože vynikal nielen ako umelec, ale predovšetkým ako človek obdarený charizmou,…
Publikácia Kde sú ženy? vznikla pri príležitosti rovnomennej výstavy, ktorá bola uskutočnená na prelome rokov 21/22 v GMB. Autorka Patrícia Ballx, kurátorka GMB, v nej mapuje ženskú tvorbu zo zbierok grafik slovenských galérií od pol. 17. st. do pol…
Hľadanie identity: Arnold Peter Weisz-Kubínčan (1898 1944) je predstaviteľom slovenského netradičného žánrového maliarstva medzivojnového obdobia. Jeho tvorba sa formovala na základe expresionistickej maľby a motivicky vychádzala predovšetkým zo slovenskej…
Mariánska ikonografia v zbierkach Galérie mesta Bratislavy
Strom ako fenomén sa v rôznych kultúrach objavuje ako symbol, vystupuje ako stelesnenie rôznych mocností, vlastností, zastupuje celé legendy a mýty. K stromu sa často viažu mýty o vzniku sveta, a strom sveta prežíva dodnes aj vo forme vizuálneho stvárnenia,…
Publikácia je vydaná pri príležitosti rovnomemnnej výstavy. Mapuje rôznorodé prístupy k prírode v tvorbe slovenských výtvarníkov od konca 60. rokov po súčasnosť v medzinárodných kontextoch.
Kniha o maliarovi a grafikovi Karlovi Frechovi (1883-1945) predstavuje jeho zaujímavý životný príbeh. Na jeho dielach môže čitateľ obdivovať neopakovateľnú atmosféru, rozprávkový charakter dnes už neexistujúcich zákutí a uličiek starej Bratislavy romantického…
Maliar a vizionár Anton Jasusch (1882 1965) patrí medzi popredných predstaviteľov košickej moderny, fenoménu, ktorý zahŕňal rôzne druhy umenia (výtvarné umenie, architektúra, filozofia, fotografia, divadlo, literatúra atď.) a predstavoval rôzne polohy…
Publikácia vychádza pri príležitosti výstavy Ladislava Gudernu v Galérii mesta Bratislavy. Mirbachov palác 25.11.2011 - 22.1.2012
Michal Kern (1938-1994) svoju tvorbu, ovplyvnenú konceptuálnym a akčným východiskom, ako jeden z mála autorov domácej neoficiálnej výtvarnej scény 70. a 80. rokov ukotvil v prírode. Prírodu v okolí rodných Močiarov pri Liptovskom Mikuláši, kde prežil…
Pri príležitosti výstavy Edmund Gwerk, Paralely a paradoxy v Mirbachovom paláci, vydala Galéria mesta Bratislavy monografiu Edmunda Gwerka Realita je len maskou ducha. Autorka Zsófia Kiss-Szemán v publikácii prináša úplne novú interpretáciu Gwerkovej…
Nádherná publikácia s dielami slovenského maliara Vladimíra Ossifa(* 21. november 1954, Prešov). Vladimír Ossif študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Žije a tvorí prevažne v Paríži, ale už od roku 1990 sa pravidelne vracia na dlhšie…