Výsledky vyhľadávania
Do tohto zväzku sme zhrnuli posledné a málo známe Jesenského prózy zo 40. rokov 20. storočia, v ktorých autor satiricky reaguje na zmenené spoločensko-politické pomery. Keď mu r. 1935 vyšla zbierka próz Zo starých časov, nestretla sa s veľkým ohlasom…
Po Vajanského lyrickej tvorbe (Výbor z lyriky) prinášame aj jeho najdôležitejšie a kedysi slávne epické básne Maják, Herodes, Dušinský, Vilín i niektoré z tých menej známych. Všetky už prešli do literárnej histórie a tam zrejme aj ostanú, no občas nezaškodí…
Pojem Kocúrkovo pozná u nás každý, menej sa však už vie, že práve v Kocúrkove sa odohráva jeden z „najuletenejších“ slovenských románov – Záborského Faustiáda. Nespútaná komika, tragigroteskné výjavy spolu s neľútostne ironickým komentárom autora, ktorý…
Traja slovenskí prezidenti v exkluzívnom rozhovore o Slovenskej republike, ktorá dospela. Karol Lovaš vedie krátky, ale veľmi priamy a mienkotvorný rozhovor so všetkými troma slovenskými prezidentami. „18-ročná Slovenská republika sa stala príležitosťou,…
Brat Šavol, momentálne jeden z najpredávanejších slovenských autorov duchovnej literatúry, prichádza s novým titulom pojedači Boha. Ján Krstiteľ stanovil diagnózu. Ježiš uzdravuje. O to stojí človek. Ţe hreší, mu už povedali. Toľkokrát. A toľkí. Je na…
„V spodine našej duše je bahno,“ dočítame sa v románe a toto svoje presvedčenie Jégé ilustruje na životnom príbehu karieristu Jozefa Svoreňa, jednej z najväčších záporných postáv slovenskej literatúry. Panoptikum posledných rokov Uhorska je nielen verným…
Pozval som do kostola prostitútku a vznikol problém. Nebol v tom, že prišla, veď do kostola chodí denne množstvo „prostitútok“, len to o nich nikto nevie. O tej mojej to vedeli. A to ich znervózňovalo. Preto chodí do kostolov tak málo prostitútok. My,…
Klasické dielo slovenskej literatúry, ktoré by mal dôverne poznať každý kultúrny Slovák – nie preto, že sa odohráva v dalmatínskom prostredí, ale preto, že sa odohráva v duši a mysli jedného z najcitlivejších a najbystrejších príslušníkov nášho národa.…
Zbierka Modrá katedrála vyšla v roku 1942, krátko po autorovej predčasnej smrti. Opakujúcim sa motívom týchto próz je choroba a tušenie smrti. Rozprávanie sa odvíja od reality, predstáv i snov. Azda i preto Dominik Tatarka nazval Jána Červeňa „básnikom…
Črty, poviedky, príhovory a denníkové zápisky zachytávajú Tajovského zážitky i úvahy od núteného narukovania na front cez prebehnutie do ruského zajatia, účasť v československých légiách až po návrat do vlasti cez Japonsko a USA. Tajovský sa netajil…
Vajanský bol lepší básnik ako prozaik. O tom by rád čitateľa presvedčil aj tento náš – po starom povedané – „výbor“ z jeho lyrickej poézie. Kým voči Vajanského próze sa autori nasledujúcich generácií vyhraňovali zväčša polemicky, na jeho poéziu nadväzoval…
Elena Kohútiková, zástupkyňa generálneho riaditeľa VÚB banky „Je to vzácna kniha, plná hodnotných myšlienok, ktorá prináša úplne iný pohľad na charakter, postavenie a poslanie lídra. Nastavuje čisté zrkadlo nášmu chápaniu lídra a „hodnôt“, podľa ktorých…