Výsledky vyhľadávania
Dokonalé zviera(nie) je dielom dokonalým, pre každého milovníka krásnych kníh a poézie hĺbok a výšok života. Opus magnum najvýznamnejšej poetky dnešného Slovenska prináša ojedinelú víziu sveta ako svet rozhovorov s blízkymi. Zhovára sa prostredníctvom…
Básnický debut Martiny Strakovej Pohľadnice z neviditeľných miest prináša čitateľom poéziu impresionizmu. Zbierka je rozdelená do štyroch navzájom prepojených častí: Kabinetky, Herbáriá, Lepidoptera (súčasťou, ktorej sú aj tri grafické básne), spolu…
Dimana Ivanovová je autorkou dvoch básnických zbierok Pozvanie k otcovstvu (orig. Pokana za bašta, 2012) a Abeceda túžob (orig. Azbuka na želanijata, 2016), z ktorých výber tvorí básnickú zbierku Som ako morská voda. Jej poézia sa vyznačuje tematickou…
Zhao Si uniká do svojho imaginárneho sveta, vo svojich básňach krok po kroku navštevuje známe turistické miesta, ktoré v jej poézii ožívajú, možno trochu inak, ako ich vnímame my. Pozornosť zameriava na hviezdnu oblohu, ktorá nie je len plná hviezd,…
Antológia z tvorby účastníkov medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica v roku 2014.
Zväzok Básne z pozostalosti je výberom z básní, ktoré Anna Snegina napísala sčasti počas svojho života na Slovensku, sčasti po odchode do Ruska. Dobu a miesto vzniku väčšiny básní však možno, vzhľadom na nejasné biografické osudy autorky, určiť iba veľmi…
Zoë Skoulding vyrastala vo Východnom Anglicku, študovala na Exeteri a predtým, ako sa usadila v severnom Walese, získavala skúsenosti v Himalájach. Prednáša na University of Wales v Bangore. Je zakladateľkou a redaktorkou časopisu Skald. Debutovala zbierkou…
Monografia Fenomén Vajanský prezentuje názory Svetozára Hurbana Vajanského na literatúru a umenie v kontexte jeho kultúrnej koncepcie, ktorá je produktom nacionalizmu, chápaného v zmysle moderných politologických teórií ako sprievodný jav modernizácie…
Monografia Zory Pruškovej Keď si tak spomeniem na šesťdesiate roky je základné literárnovedné dielo k dejinám slovenskej prózy 60. rokov 20. storočia. Autorka interpretačne približuje tvorbu D. Tatarku, V. Šikulu, R. Slobodu, J. Johanidesa, D. Mitanu,…
Komponovaná básnická kniha s názvom Krá (Crow) je najvýznamnejším dielom Teda Hughesa. Vyšla v roku 1970.
Je to lyrika veľkých citov a vášní, vysokého tónu a dramatického, ak nie melodramatického gesta. Tieto básne balansujú medzi extrémami, medzi žiarivým slnečným svetlom a temnou nocou. Ich rozpätie siaha od naplnenia k odopretiu, od tichej nehy k burácajúcej…
Poslaním Literárnokritickej reflexie slovenskej literatúry 2009 je poskytnúť priestor na výmenu názorov a postojov k najnovšej slovenskej literárnej produkcii. Táto platforma bilančného literárno-kritického uvažovania rok čo rok poskytuje komplexnú reflexiu…
Literárnokritická reflexia slovenskej literatúry 2010 je priestorom pre kritické hodnotenie najnovšej slovenskej literárnej produkcie. Pravidelne prináša komplexnú reflexiu súčasnej slovenskej literatúry a konfrontáciu odlišných názorov, postojov a východísk…
Básne súčasného slovenského básnika so zmyslom pre fantasy prvky v svojich básňach.
Tretia básnická kniha Katarína Kucbelovej Malé veľké mesto zobrazuje fenomén mesta ako premietacej plochy kolektívneho prežívania súčasného stavu sveta. Zároveň aj individuálny osud, konkrétny príbeh ako súčasť kolobehu širšie koncipovaného sveta, urbánnej…
Odkazuje tiež na gesto mojej debutovej básnickej zbierky: v tomto zmysle sa pre mňa kruh uzatvára na tom najmenej očakávanom mieste. Pokúsil som sa svoj život uchopiť, zvrátiť a opustiť – spojiť prostredníctvom jogovej praxe, meditácie, pôstu, lucidného…
Hans Thill (1954) sa narodil v Baden-Badene, žije v Heidelbergu. Básnik, spoluzakladateľ Vydavateľstva Wunderhorn, prekladá francúzsku literatúru. Od roku 2010 je riaditeľom Umeleckého centra Edenkoben. Za zbierku poézie Kühle Religionenen (Cladné náboženstvá,…
Ťažisko práce spočíva v interpretačných analýzach vybraných básní S. B. Hroboňa, ktorých cieľom je overiť prítomnosť mystických inšpirácií. Autorka sa sústredila na niekoľko vybraných textov, u ktorých predpokladala, že budú v akejkoľvek forme odrážať…
Rácovej literárnovedná správa o Štrpkovej poézii patrí k tomu najlepšiemu, čo bolo doteraz o poézii tohto autora napísané. Autorka kvalifikovane poodkrýva možnosti, ktoré nám básnik svojou poéziou ponúka. V intenciách povahy predmetu svojho skúmania…
Debutová zbierka poézie Dereka Rebra básnicky zaujímavým spôsobom skúma, akými spôsobmi je prostredníctvom tela reprezentovaná či konštruovaná identita. Pokúša sa určiť parametre „inakosti“, otvára priestor pre problematiku rodovej neutrality.
Básne súčasného slovenského básnika. '...až do blankytnej ostražirosti, / spoločného vedomia, / otvoreného softu, / ktorý im dáva krídla.'
Zbierka Plant Room je devätnástou básnickou knihou Milky Haugovej.
Poézia Juliety Valero je mimoriadne súčasná vo svojej naliehavosti vysloviť existenciálne pochybnosti modernej spoločnosti jazykom, ktorý osciluje medzi modernou a postmodernou. Otvára pred nami sieť surrealistických obrazov, nových možností básnického…
Témami priamočiarych, takmer minimalistických básní Petra Macsovszkého sú otázky času, telesnosti, identity, priestoru a vyrovnávanie sa jednotlivca s poznatkami modernej fyziky. Tie človeka nútia znovu hľadať súradnice svojho bytia. Autor uprednostňuje…
Básnická zbierka mladej slovenskej autorky Ľubice Somolayovej.
Monografia P[r]ózy po roku 1989 je príspevkom k doteraz málo prebádanej problematike slovenskej prózy posledných 20 rokov. Skúsená literárna kritička a zároveň erudovaná vysokoškolská pedagogička Marta Součková pomenováva nielen tendencie a javy v slovenskej…
Predstavujeme čitateľskej verejnosti výber z tvorby súčasnej nemeckej poetky Sylvie Geist, jednej z najzaujímavejších nemecky píšucich poetiek a autorky, ktorá prostredníctvom originálnych výrazových prostriedkov vytvára osobitý vnútorný svet prežívania…
Stojeden nekonečných básní a spevov. Dielo s absolútnymi novinkami a výberom toho najlepšieho z rokov 2000-2010, čo sa objavilo v tlači, rádiu a televíziu doma a v zahraničí.
Športujete? Básnická zbierka Šport túto ľudskú kratochvíľu vykresľuje s mnohými súvislosťami, no hlavne s ďalekosiahlymi dôsledkami, ako v podstate nezmyselnú aktivitu. Zefektívňujeme svoje činnosti, aby nám zostal čas na šport – a ten realizujeme, trénujeme…