Výsledky vyhľadávania
Prvým sprostredkovateľom ľudskej komunikácie je jazyk, druhým rozprávanie. Monografia sa zaoberá postavením rozprávania v dnešnej audiovizuálnej kultúre. Sleduje jeho teoretický a historický kontext z hľadiska literárnej a filmovej mediality a intermediality.
Monografia venovaná priekopníkovi a jednému z najvýznamnejších tvorcov slovenskej kinematografie je dielom autorky reprezentujúcej našu najmladšiu filmologickú generáciu. Vo svojom texte sleduje Bielika a jeho tvorbu čo najkomplexnejšie: od genofondu…
Zborník Stopy začiatkov tvorí súbor príspevkov z jubilejného 20. ročníka výročnej česko-slovenskej filmologickej konferencie, ktorá sa uskutočnila v dňoch 21. až 24. októbra 2021 v Krpáčove. Hlavná téma sa v kontexte pripomínania 100. výročia zrodu slovenskej…
Prierez tvorbou Jaroslavy Havettovej, jednej z najvýznamneších osobností nášho animovaného filmu obsahuje diela z dvoch desaťročí jej pôsobenia na Slovensku – od raných autorských začiatkov v 60. rokoch až po jej mimoriadne plodné obdobie v 80. rokoch…
Ako učiť filmárov? Podľa nás je najlepšou formou výučby rozhovor a spoločná tvorba. Osvojovanie si filmárského umenia vnímame ako nepretržitý dialóg, v ktorom je prítomné objavovanie historických súvislostí, výmena teoretického poznania, ale hlavne odovzdávanie…
Eva Filová v publikácii Eros, sexus, gender v slovenskom filme pátra po existencii erotiky v slovenskom filme, v ktorom po dlhé roky prevládal viac pud sebazáchovy než tvorivý princíp slasti. Skúma prvý filmový bozk (cez šatku) s prihliadnutím na okolnosti…
Táto štúdia bola napísaná v roku 1988 pre seminár a zborník zo seminára o živote a diele Ela Havettu, usporiadaného Zväzom slovenských dramatických umelcov a Slovenským filmovým ústavom pri príležitosti nedožitých päťdesiatych Havettových narodennín.…
Pri písaní prvého vydania knihy Naše filmové storočie sme sa vyhýbali očareniu z nového, pretože nič tak rýchlo nezostarne. Kniha sa vypredala a my sme sa po piatich rokoch pozreli na ňu znovu. Sto filmov, ktoré v nej boli, ostali naše obľúbené. Ale…
Filmový zemepis Viery Langerovej (edícia Studium), sa zameriava na základné historicko-kultúrne súradnice troch kinematografických celkov – kontinentálnej Číny, Hongkongu a Tchajwanu. Spája ich spoločné dedičstvo čínskej kultúry, z ktorého sa odvíja…
Tiitul z edície monografií tvorcov, ktorí zásadným spôsobom vstúpili do dejín slovenskej kinematografie, prináša pohľad na život a dielo jedného z jej najoriginálnejších a súčasne najvýznamnejších predstaviteľov. Autori monografie o Jurajovi Jakubiskovi…
Prvý slovenský dlhometrážny hraný film, ktorý nakrútila v roku 1921 slovensko-americká spoločnosť "Tatra" Film Corporation, je adaptáciou legendy o ľudovom hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi. DVD prináša jeho ozvučenú rekonštruovanú verziu, ktorú v roku 1975…
Súdobá crazy komédia o troch bohémskych kamarátoch, ktorých vzrušenie z dobrodružstiev na hranici zákona, neviazaná zábava, sexuálna sloboda, radosť z maličkostí a žiadne obavy z budúcnosti privedú k spolupráci na krádeži slávneho obrazu Andyho Warhola.…
Dvaja známi filmoví teoretici a historici André Gaudreault a Philippe Marion vracajú k počiatkom i smrtiam kinematografie, k jej kontaktom a kríženiam s rôznymi tzv. kultúrnymi sériami.
Výber z krátkometrážnej tvorby režiséra Dušana Trančíka obsahuje päť dokumentárnych a dva hrané filmy z rokov 1968 1974. Sú medzi nimi zastúpené osobité autorské výpovede aj diela vytvorené na zákazku vtedajšej kolibskej dramaturgie. Spája ich však vždy…
Šeť rokov po publikácii Straty a nálezy 1948 – 1998 prichádza na pulty kníhkupectiev druhý výber z tvorby známeho slovenského filmového kritika a publicistu Pavla Branka. Tentokrát je zameraný na oblasť non-fiction produkcie. Texty viac-menej súmerne…
Dráma z obdobia slovenského štátu rozpráva príbeh Tóna Brtka, slušného človeka, ktorý sa pod vplyvom chamtivých príbuzných nechal vmanévrovať do funkcie arizátora obchodu s galantérnym tovarom. Prvý československý film ocenený Oskarom ako najlepší cudzojazyčný…
Herec Ivan Palúch je jednou z najosobitejších hereckých osobností slovenskej, nielen filmovej kultúry. Preslávil sa ako charizmatický interpret filmových, televíznych či divadelných postáv. Spolupracoval s významnými osobnosťami európskeho filmu – Františkom…
Zborník Minority a film tvorí súbor príspevkov z 14. ročníka česko-slovenskej filmologickej konferencie, ktorá sa uskutočnila v dňoch 20. – 23. októbra 2011 v kaštieli Topoľčianky. Hlavnou témou pravidelného výročného stretnutia českých a slovenských…
Týždeň vo filme je označenie filmových žurnálov, ktoré sa počas vyše štyroch desaťročí v československých kinách uvádzali pred každým filmovým predstavením. Išlo o súbor krátkych spravodajských, resp. publicistických reportáží, ktorých úlohou bolo zachytiť…
Vtipná ponáška na legendu o Jurajovi Jánošíkovi s využitím mnohých klišé oficiálneho slovenského folklóru je jednou z mála vydrených slovenských paródií. Nezabudnuteľný herecký výkon Jozefa Kronera v úlohe Pacha Matrtaja, podporený dialógmi z pera Milana…
Keď sa o niekom dozviete, že nedokončil tri školy, obvykle očakávate, že jeho životný / profesionálny príbeh bude rozprávaním o neúspechu. V prípade slovenského režiséra Jána Kadára (1918 – 1979), ktorý nedokončil ani štúdium práva na Karlovej univerzite,…
Štúdia pojednáva o šestici filmových diel Jiřího Menzla, v ktorých sa tento mimoriadne úspešný a uznávaný režisér pokúsil sebe vlastným, neopakovateľným spôsobom adaptovať šesť literárnych predlôh fenomenálneho českého spisovateľa Bohumila Hrabala.
Tretie pokračovanie Strát a nálezov završuje projekt knižného vydávania reprezentatívnych výberov odborných i popularizujúcich článkov, reflexií, esejí, recenzií, profilov a rozhovorov z doterajšej filmovo-kritickej a publicistickej praxe Pavla Branka.…
Děj slovenského filmu se odehrává v zapadlé vesnici a líčí život činorodé matky a její dospívající dcery poznamenaný trpkými zkušenostmi s mužskou bezohledností. Zápletka vzdáleně připomíná Feničův debut Džusový román: sedmnáctiletá Pavla (v podání Veroniky…
Rukopis mapuje vývoj slovenskej kinematografie vo všetkých jej etapách a častiach. Zlomové roku sú : 1918,1938,1948,1969, Kinematografia sa člení na : tvorbu, výrobu, distribúciu, techniku, školstvo, filmovú reflexiu Predložené národné dejiny starostlivo…
Film podľa románu Františka Hečka zachytáva sociálny zápas slovenskej dediny na začiatku 20. storočia. Na pomerne širokom časovom rozpätí sledujeme životné príbehy niekoľkých generácií rodiny Habdžovcov, ktorá žije v západoslovenskej vinohradníckej dedine.…
Kniha je monografickou a historiografickou prácou o živote a diele výtvarníka, karikaturistu, scenáristu, animátora a režiséra Viktora Kubala. Táto jedinečná osobnosť slovenskej kultúry obsiahla množstvo aktivít a svojím dielom prepojila umenie karikatúry,…
Súbor textov venovaných prvému slovenského hranému filmu, ako aj opakovaným návratom k téme Jánošíka v priebehu celých dejín slovenskej kinematografie, vydaný pri príležitosti 100. výročia jej vzniku. Na publikácii sa podieľalo spolu jedenásť autorov,…
Obsah: Plavčík a Vratko, 1981, far., 80 min., réžia Martin Ťapák Rozprávka o chlapcovi, ktorý priplával po rieke a o láske ku krásnej princeznej Julienke Popolvár najväčší na svete, 1982, far., 81 min., réžia Martin Ťapák Rozprávka o rytierskej cti,…
Po úspešnom profile Emira Kusturicu sa autorka Jana Dudková rozhodla potvrdiť svoje odborné zameranie na balkánske kinematografie ďalšou publikáciou, vymedzenou predovšetkým kontextom srbského filmu 90. rokov. V podrobných interpretáciách piatich filmov…