Výsledky vyhľadávania
Ťažko uveriť, že jedným z bielych miest na knižnej povesťovej mape Slovenska doteraz bola aj Banská Bystrica. Rušnú minulosť Medeného mesta a okolia sprítomňuje súbor originálnych povestí a príbehov, ktoré pre vás zozbieral naslovovzatý majster, rozprávkar…
Voda je zázračným prazákladom života. Aj v slovenskej povesťovej klenotnici nájdete zázračnú vodu živú i mŕtvu, pokojnú aj divú, priezračnú aj mútnu... Plnú osudov ľudí aj tajomných bytostí, dobrodružstiev aj poučenia. Autor úspešnej vodnej trilógie…
Pod čarovným prútikom vynikajúceho rozprávača ožívajú opustené hradné múry. Podivné zvuky sa nesú zo starých mučiarní a hladomorní, vŕzgajú pánty zabudnutých truhlíc v katakombách, biele panie tancujúcich na cimburiach... Štefan Moravčík – mág slovných…
Na povesťovej mape slovenských vôd sme vyfarbili ďalšiu bielu plochu. Po Povestiach o slovenských riekach (2013) a Povestiach o slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch (2015) prichádza autor „vodnej trilógie“ so zbierkou tajuplných príbehov o utešených…
Do povesťovej mapy Slovenska pribudol ďalší unikátny kamienok a či skôr pramienok, ba presnejšie celý gejzír nádherných príbehov o vodách liečivých prameňov a kúpeľov. Dozviete sa, čo v Bardejovských kúpeľoch rozveselilo užialenú cisárovnú Sisi, odkiaľ…
Prečo je Váh Váhom, Hron Hronom, Dunaj Dunajom a Revúca Revúcou? Ako sa naša najdlhšia rieka zmenila na malého vrabca? Prečo sa pltníci báli plavby popod Strečno? Čo prinútilo mníchov skamenieť na Dunajcom a ako dunajský orol zachránil Bratislavu? Na…
Vybraná kolekcia vyše štyridsiatich najkrajších povestí pozýva čitateľa na zaujímavú prechádzku krajom pod Západnými Tatrami. Povesťový výlet do Liptova nám priblíži tajomstvá a zaujímavosti liptovského nárečia, mnohých miestnych názvov, nazrieme do…
Prijmite pozvanie na nevšednú plavbu po tej legendárnej rieke, čo vyviera priamo spod povesťami opradenej Kráľovej hole, preteká čarokrásnym Horehroním, Pohroním, okolo bájnej Poľany, popod zvolenský Pustý hrad, okolo kedysi kráľovskej Novej Bane, i…
Viete, koľko vrcholov má naša slovenská Etna – mohutná vyhasnutá sopka nad Detvou? A uhádnete, prečo sa jeden z nich nazýva Drábovka? Chcete sa dozvedieť, ktorí uhorskí králi poľovali v hlbokých lesoch bájnej Poľany a čo pritom zažili? A prečo sa ozrutné…
Táto knižka vás presvedčí o tom, že slovenské dejiny sa písali aj na východ od Tatier. Dozviete sa o pozoruhodných udalostiach z dávnej i menej dávnej minulosti Spiša, Zamaguria, Šariša, Abova, horného a dolného Zemplína. Ocitnete sa uprostred krvavej…
Debutová kniha predstavuje zrelého a skúseného autora, ktorý je zatiaľ známy predovšetkým rozhlasovým poslucháčom. Napísal množstvo rozhlasových hier a literárnych dramatizácií; za niektoré získal významné ocenenia. Zbierka noviel a poviedok prezrádza…
Pôvod hlaholiky patrí k fundamentálnym otázkam slavistiky už vyše stopäťdesiat rokov. Za toto dlhé obdobie vznikli celé desiatky teórií, hypotéz či predstáv, ktoré mali vyriešiť tento neľahký problém, no napriek tomu musíme konštatovať, že otázka pôvodu…
Táto knižka je prepracovaným a aktualizovaným pokračovaním kodifikačnej príručky Pravidlá slovenskej výslovnosti (1984). Je praktickou jazykovou príručkou. V systematickom usporiadaní sa v nej uvádzajú poznatky o slovenskej spisovnej výslovnosti. Jej…
Kniha Prchavosť okamihu je voľným pokračovaním prvej knihy známeho psychiatra Poľovník spomína. Autor v nej rozpráva vlastné príbehy z poľovačiek, ktoré zažil na rôznych miestach našej krásnej vlasti. Najčastejšie sa týkajú jeho najobľúbenejšej srnčej…
Zbierka lyrickej poézie s erotickým nábojom, smútkom aj ironickým nadhľadom zhmotňuje hľadanie trvalých hodnôt uprostred pominuteľnosti, bezmocnosť nenaplnených želaní i trúfalosť prometeovskej vzbury voči neúprosnému behu času. Ďasná má odkryté, / korene…
Matica slovenská je historicky najstaršou celonárodnou kultúrnou inštitúciou na Slovensku, založenou a fungujúcou na tradičných národných a kresťanských hodnotách, ktorá od roku 1863 vykonáva bohaté vedecké, umelecké, zbierkové, múzejné, knižničné, archívne,…
Náš spisovný jazyk je živý fenomén, ktorý má za sebou dramatické dejiny, významné medzníky, obdobia ohrození i prudkého vývinu. Dvojica popredných jazykovedcov predkladá synteticky spracované výsledky najnovšieho bádania o zložitom historickom vývine…
Kolektívna monografia podáva súbor detailných pohľadov na prelomový rok dejín 20. storočia. Analyzuje vplyv konca druhej svetovej vojny na interpretáciu dejín. Venuje sa udalostiam roka 1945, všíma si viaceré špecifické procesy a súvislosti: ústrednú…
V bohatej histórií sklárskej výroby na Slovensku osobitnú kategóriu tvorí produkcia fľaškového skla. Táto publikácia – výsledok mnohoročného výskumu uznávaného odborníka – prezentuje svojráznu kolekciu sklenených fliaš zušľachťovaných rozličnými výzdobnými…
Prenikanie kresťanských hodnôt do "sekulárneho" života, odstraňovanie mravného chaosu a bezzásadovosti je mottom knihy i života Júliusa Fila. Súbor esejí a rozhovorov, ktorý na vydanie pripravil publicista Ernest Weidler, prináša esenciálnu "soľ" duchovného…
Keď mohutná osmanská armáda po dlhých rokoch plienenia odišla z Veľkej uhorskej nížiny, zanechala za sebou pustú krajinu. Netrvalo dlho a objavili ju slovenskí poddaní, ktorí utekali od svojich zemepánov z nehostinných častí horného Uhorska do nižšie…
Výber z exilovej a epigramatickej tvorby oravského rodáka Jána L. Doránskeho. Výstižné epigramy a hlboké básne poskytujú osobitý pohľad na exilové reálie v 50. - 60. tych rokoch. Žihadlové štipľavosti, ako sám nazýval svoje epigramy, sa stali v jeho…
Už šesť mesiacov nepršalo, rybník vysychá a zmorené žabky majú vážny problém. Vari majú opustiť rybník, ktorý je odjakživa ich domovom? A kam sa majú pobrať? Zachránia sa vôbec? Ďalšie úspešné dielo výnimočnej talianskej spisovateľky – príbeh o dobrodružnej…
Osudy piesne Nad Tatrou sa blýska sú podobne pohnuté ako osudy Slovenska od čias štúrovcov. Jej prvý dochovaný zápis pochádza z roku 1844. Kto je vlastne jej autorom? A ako sa stala slovenskou hymnou? Oravský historik Peter Huba v bohato ilustrovanej…
Literárna tvorba Nádašiho je veľmi rozsiahla. V tomto výbere sú zastúpené len dve diela: Svätopluk a Kuruci. V povesti Kuruci použil námet z 18. storočia a opísal v nej boje odbojných uhorských šľachticov proti cisárovi. Úpadkové typy zemanov postavil…
Pätnásť historických príbehov vás vtiahne do rôznych momentov z minulosti nášho hlavného mesta. Prejdete rôznymi dejinnými epochami, od ranného stredoveku až do nedávnej minulosti. Navštívite napríklad korunováciu kráľovnej Márie Terézie. A viete o tom,…
Kauza tragickej smrti korunného princa Rudolfa Habsburského je stále opradená tajomstvom. Jediný syn cisára Františka Jozefa I. a Alžbety Bavorskej, známej pod prezývkou Sissi, bol následníkom trónu, zároveň však známym búrlivákom, anarchistom, bohémom,…
Publikácia je koncipovaná ako pracovný zošit pre deti vo veku 5 – 6 rokov, ktoré navštevujú posledný ročník materskej školy. Obsahuje sedem tém zameraných na rozvoj osobnosti dieťaťa v sociálno-emocionálnej, vedomostnej, telesnej i duševnej oblasti.…
Kniha PROTI aj ZA s podtitulom Kritika sa kritikou opravuje je pendantom knihy Z prelomu storočí, z rozhrania žánrov. Tvorcovia a diela (v) zovretí dobou (2006). Renomovaná kritika ju prijala súhlasne ako žiadúci príklad atraktívnej prezentácie vedy…