Výsledky vyhľadávania
Vysoké Tatry, najmenšie veľhory sveta, majú zložité dejiny zahalené závojom dodnes neodhalených tajomstiev. Mnohé sa skrývajú už v názvoch pohoria, jeho vrchov a dolín. Ani pôvod názvu Tatry dodnes nie je uspokojivo vysvetlený. A kde sa vzali názvy ako…
Táto kniha je pokračovaním vo vydávaní literárnej pozostalosti Jozefa Ondreja Markuša. Autor sa v nej, ako aj v predchádzajúcich svojich dielach, zamýšľa nad vznikom sveta, prvými okamihmi stvorenia Zeme, vesmíru i ľudského života. Citlivo skúma biblické…
Dejiny slovenského umenia sa začali písať dávno pred prvou písomnou zmienkou. Svedčia o tom praveké pamiatky hmotnej kultúry z nášho územia, ktoré majú charakter umeleckej tvorby, úžitkového umenia alebo umeleckého remesla, od paleolitu až po záver doby…
Básnická symfónia mladého tvorcu. literáta. šéfredaktora magazínu Dotyky. prezráda literárny cit. zmysel pre triezve vrstvenie rýmov. čitateľne zašifrovaných myšlienok a lyrických skratiek. Hlavným námetom i adresátom básnikového brnkania na struny nadrealizmu…
Knižný debut úspešného mladého prozaika, laureáta mnohých literárnych súťaží, zahŕňa sedem próz: Priedomie, Pod orechom tma, Dedina na obed, Tŕňovou cestou, 54 minút, Štyri fotografie Marianny K. a Posledná poviedka. Charakteristickou črtou sú takmer…
Pôda – územie, kde sme sa narodili, prežívali detské i mladé letá, na ktorej sa usadili a ktorú zveľaďovali pokolenia našich predkov Slovenov, je zem posvätná. Pre všetkých Slovákov aj spoluobčanov žijúcich s nimi v zhode. Na neveľkom území (od čias…
Dejiny a pôsobenie amerických Slovákov zostali až podnes v mnohých ohľadoch pre slovenskú historiografiu terrou incognitou. Aj keď sa ich aktivity v záujme slovenského autonomistického hnutia v rokoch 1918 – 1938 zavŕšili uzákonením autonómie Slovenska,…
Publikácia je súborom sond do dejín Slovenska a Slovákov s cieľom ukázať, ako kresťanstvo formovalo spoločnosť, národ a štát. Vo všeobecnej časti venovanej pôsobeniu kresťan¬stva na spoločnosť sa zaoberá pôvodom a charakterom štátu, oddeľovaním sakrálnej…
Historická monografia prináša vzácne informácie o tajomstvami zahalenej časti slovenských dejín. Zaoberá sa procesom pokresťančovania územia Slovenska, výskumom patrocínií v historickom vývoji, sleduje proces vzniku rehoľných komunít a ich etablovanie…
Andrej Hlinka patrí ku kontroverzným postavám našej histórie. Jedni ho zatracujú, iní velebia. Táto kniha nemá ambície ani vyzdvihovať, ani zatracovať. Opisuje Hlinku z rôznych pohľadov – ako kňaza, vedúceho predstaviteľa strany, bojovníka za autonómiu…
Krehkú nádheru severovýchodného cípu Slovenska na hranici s Poľskom v okolí Dunajca, jedinečnosť rieky i jej okolia zachytáva objektív skúseného fotografa a znalca fauny i flóry Ivora Mihála; slovný komentár profesionálneho prírodovedca a ochranára Štefana…
Najnovší román úspešného spisovateľa prináša do večnej témy lásky atraktívne prostredie vedeckého laboratória. Zisťujeme, že láska je najstaršou drogou sveta. Hrdina románu sa pokúša ísť na city vedecky, čo prináša pochopiteľnú kolíziu s realitou. Výsledkom…
Povstanie z roku 1944 patrí nepochybne medzi najvýraznejšie, ale aj najkontroverznejšie udalosti novodobých slovenských dejín. Hoci už uplynulo veľa rokov od čias nútenej glorifikácie tohto významného aktu protifašistického odboja, historici sa stále…
Mnohorozmerná kronika našej najvyššej sopky a charakteristickej dominanty stredného Slovenska opisuje vznik poľanského stratovulkánu a jeho modelovanie majstrovskými nástrojmi prírody, pozoruhodné lesy a pralesy, klenoty z ríše rastlín a živočíchov,…
Dielo regionálneho historika analyzuje špecifickú rolu mesta Martin v slovenských dejinách a jej premeny, od 40. rokov 19. storočia, keď bol Turčiansky Sv. Martin málo významným mestečkom Turčianskej župy, cez postupný nárast jeho významu v súvislosti…
Dielo regionálneho historika analyzuje špecifickú rolu mesta Martin v slovenských dejinách a jej premeny, od 40. rokov 19. storočia, keď bol Turčiansky Sv. Martin málo významným mestečkom Turčianskej župy, cez postupný nárast jeho významu v súvislosti…
Kniha sa zaoberá asi najzákladnejším problémom súčasnej doby – otázkou obmedzených možností politickej moci čeliť negatívnym vplyvom ekonomickej globalizácie a procesom, ktoré sú s ňou spojené a čoraz viac pretvárajú nielen ekonomickú, ale i politickú…
Druhé, upravené a doplnené vydanie terminologického a výkladového slovníka Politológia zahŕňa viac ako tisíc hesiel – pojmov a mien, ktoré sú významné vo vzťahu k politike, politológii a ďalším spoločenským vedám. Obsahuje etymológiu pojmov, ich významové…
Je to prvá vedecká monografia o polopredikatívnych konštrukciách v slovenčine. Autor v nej nadväzuje najmä na svoje predchádzajúce práce z oblasti slovenskej syntaxe a predkladá vlastnú koncepciu tohto špecifického druhu syntaktických konštrukcií, ktoré…
Popredný slovenský psychiater, ale aj dlhoročný poľovník napísal knihu spomienok na svoje poľovnícke začiatky. Hoci v rodine nemal poľovníka a vyrastal v Bratislave a aj neskôr stále žil v meste, zamiloval sa do prírody. Nachádzal potešenie v poľovačke,ale…
Grupačovu knihu s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou neocenia milovníci lacných príbehov, konvenčných postupov a šťastných koncov. Nejde o poviedky, po prečítaní ktorých sa nám budú snívať romantické či melodramatické sny. Svojou konštrukciou, štruktúrou,…
Druhá časť povestí a legiend z Novohradu voľne nadväzuje na autorkinu knihu Mara medvedia (2007). Spisovateľka opäť hlboko načrela do bohatého zdroja zaznamenaných príbehov v miestnych archívoch, obecných kronikách i od ľudových rozprávačov a pútavo…
Veľkolepou kulisou historickej drámy sú temné, krvavé udalosti z polovice 17. storočia, keď počas povstania Bohdana Chmeľnického Alexander Kostka-Napierski so svojimi druhmi za výdatnej pomoci spišských zbojníkov a ďalšími podivnými aktérmi obsadil Čorštýnsky…
"Je to knižka, v ktorej som sústredil dlhoročné drobné, bolestivé, humorné, najmä však protiľudské a protiobčianske zásahy a zážitky z nedávnych čias, keď rodná mať strana - ako revolúcia požierala vlastné deti, ktoré nielen hlásali a vyznávali heslo…
Historický román oživuje tragický príbeh zemplínskeho župana Žigmunda II Drugeta (1658 – 1684). Podľa niektorých historikov bol na Tököliho príkaz popravený v Košiciach, podľa iných zomrel v prítomnosti manželky na svojom hrade v Užhorode. Autori príbehu…
Juraj Droba prichádza do rodnej Kotlinky. Je to už päťdesiat rokov... Priehrada, vodná nádrž... Zatopiť! Namiesto rodného domu čnejú len spomienky. Mocné, pevné zakorenené, tie nemožno zbúrať ani vyrvať, a najmä tú jednu – na syna... „Prečo sme zavčasu,…
Matica slovenská má bohaté skúsenosti s ochranou slovenského života na jazykovo zmiešanom území Slovenska. Takúto úlohu uložil Matici zákon. Jej náplňou je zvyšovať národné povedomie Slovákov na jazykovo zmiešaných územiach Slovenskej republiky, ako…
Viete, že zvieratá majú nielen vlastnú reč, ale aj rôzne povahy? Dôverný znalec a výborný fotograf prírody vás na množstve príkladov a príbehov, ktoré zachytil zo života rôznych druhov malých zvierat, zasvätí do psychológie tých zaujímavých, často výnimočných…
Do povesťovej mapy Slovenska pridávame knihu, aká u nás ešte nebola. Unikátne príbehy, ktoré si medzi sebou rozprávali ľudia z hustých karpatských lesov a prekrásnych polonín od čias, keď kraj spravovali chrabré rusínske kniežatá, krivdy naprávali statoční…
Ťažko uveriť, že jedným z bielych miest na knižnej povesťovej mape Slovenska doteraz bola aj Banská Bystrica. Rušnú minulosť Medeného mesta a okolia sprítomňuje súbor originálnych povestí a príbehov, ktoré pre vás zozbieral naslovovzatý majster, rozprávkar…