Výsledky vyhľadávania
Malý stolový kalendár na rok 2016 Ľudovít Štúr – milovník života slovenského obsahuje štúrovské slovanské mená, pripomienky významných udalostí z našich národných dejín a ťažiskových dvadsaťsedem sprievodných textov s ilustráciami. Tie približujú život…
Po úspešných a oceňovaných biografických románoch o Clementisovi a Dubčekovi sprítomňuje skúsený a uznávaný spisovateľ osudy jedného z najväčších Slovákov našej histórie. Odkrýva azda všetky vrstvy Štúrovej osobnosti a pôsobenia v kontexte neľahkej a…
Nevšedný životný príbeh a dejinný odkaz jedného z najväčších Slovákov histórie právom púta záujem odbornej aj laickej verejnosti. V množstve publikácií a článkov zaznievajú často mylné alebo skreslené názory ich autorov, ktorí sa odvolávajú na rôzne…
Kniha je venovaná slovenskej a maďarskej mládeži. J. Ferko pri svojich esejistických úvahách využil množstvo dostupných prameňov a mnohé historické fakty sa mu podarilo posunúť do zaujímavých súvislostí. V jej závere okrem iného píše: "Morálne vyrovnanie…
Prijmite pozvanie na virtuálnu túru horským krajom, ktorý patrí medzi najcennejšie klenoty slovenskej prírody. Našu púť začneme na skalnom útese Kľaku a cez najkrajšie miesta Malej a Veľkej Fatry prejdeme až na samý koniec fatranského oblúka v Harmaneckej…
Majster detskej literatúry ponúka malým zvedavcom, školákom i predškolákom, svoju písanku – nádherne „ručne písanú“ knihu krátkych príbehov, v ktorých niektoré slová sú nahradené piktogramami. Dielo, ktoré vzišlo z úspešného seriálu v časopise Slniečko,…
Básnik František Rojček, v slovenskej literatúre hlboko zapísaný predovšetkým ako výnimočný tvorca hodnotnej a čitateľsky príťažlivej detskej poézie, dokáže svoje brilantné umenie poetickej skratky a osobitý humor vtesnať aj do najkratších literárnych…
Dominujúcou témou známej slovenskej autorky Margity Figuli bola láska. Lásku považovala za “prvopočiatok všetkého, čo dostáva tu na zemi tvar. Pokladám ju za hýbadlo sveta (Živena, 1940). Ústrednými postavami v poviedkach a novelách sú ženy, milenky…
Monografia si kladie za cieľ poskytnúť prehľadné informácie o efektívnom riadení a financovaní zdravotnej starostlivosti. Táto príručka im pomôže zorientovať sa v spleti právnych noriem, nariadení a predpisov, ako aj získať prehľadné teoretické vedomosti…
Bohato ilustrovaná zbierka povestí stelesňuje mnohoročnú zberateľskú prácu publicistky Hany Koškovej. Námety čerpala z miestnych archívov, obecných kroník, publikovaných prameňov i od autentických rozprávačov. Príbehy o hradných pánoch, chudobných uhliaroch,…
Ako dopadne prázdninové stretnutie Marianky, ktorú si osvojila teta Dana z veľkej Bratislavy, a dvanásťročného Jurka, ktorý odrazu prišiel k počernej sesternici? A ako prijmú novú rovesníčku Jurkovi kamaráti? Príbeh plný otáznikov, zaujímavých rozuzlení…
Aj mestá majú svoje príbehy. Dokým mesto žije, aj jeho príbeh je živý, jedinečný a otvorený, pokračovanie prezradí len budúcnosť.Obrazová publikácia sa snaží zaujímavými dobovými i súčasnými fotografiami a stručným sprievodným textom načrtnúť hlavné…
Vyše 150-ročný dejinný príbeh Matice slovenskej hlboko zasiahol do národnej histórie. Táto kniha je svedectvom o ceste, po ktorej sme prešli, svedectvom o vrastaní do času. Úspešné knižné dielo jedného z najlepších znalcov matičných reálií vychádza po…
Monografia približuje na pozadí dejín Matice slovenskej v rokoch 1919 – 1938 vývoj postavenia Slovákov v prvej Československej republike. Dokumentuje pozíciu a úlohu Matice v súdobom dianí a v zápase proti čechoslovakizmu, ako aj širší politický a spoločenský…
Zborník Matica slovenská v národných dejinách prezentuje výber najlepších príspevkov z vyše 70 referátov na medzinárodnej vedeckej konferencii vo februári 2013. Konferencia sa uskutočnila pri príležitosti 150. výročia Matice slovenskej a 1150. výročia…
Slovenská literatúra nevzniká len na území Slovenska. Vznikala, a aj dnes vzniká, i za hranicami našej vlasti, neraz v najvzdialenejšej cudzine, kde sa Slováci ocitli najmä v dôsledku politických či hospodárskych turbulancií. Preto nebola vždy dostupná…
Druhý zväzok reprezentatívneho výberu z tvorby Slovákov v zahraničí prináša krátke prózy známych i menej známych exilových spisovateľov (Hronský, Klas, Lahola, Jurina, Grosman...), aj najvýraznejších protagonistov krajanskej literatúry (Hronec, Demák,…
Texty Dušana Kerného sú pozoruhodné najmä presahom do osudov známych a prekladaných, ale aj nepreložených autorov a slovenských súvislostí. Je pozoruhodný výber, ktorý dokazuje nielen trvalý záujem, ale aj „snoričskú“ snahu autora. Medzi prednosti knihy…
Kniha Medzinárodné verejné zdravotníctvo: Predkladaná publikácia nadväzuje na titul Svetové zdravotnícke systémy v čase globalizácie z roku 2014. OBSAH 1. Čo je medzinárodné verejné zdravotníctvo 2. Zdravie 2020 3. Globálna záťaž chorobami 4. Falzifikovanie…
Vedecko-popularizačná monografia R. Michelka sa zaoberá fenoménom diktatúr v Európe medzi dvoma svetovými vojnami. Autor sa pokúša o vecné hodnotenie a klasifikáciu niekoľkých typov diktatúr (monarchistické, vojensko-policajné, totalitné). Osobitne skúma…
Memorandum národa slovenského z roku 1861 predstavuje v našich dejinách pre slovenský národ významný medzník. Jeho koncipovaním, schválením a predložením najvyšším politickým kruhom kulminuje národno-emancipačné úsilie protagonistov slovenského národného…
Daniela Příhodová vo svojich románoch kriticky nazerá na súčasnú spoločnosť. Tentoraz predkladá čitateľovi plasticky vykreslený príbeh osamotenej matky s dieťaťom v kulisách malého mesta, kde jeden druhému vidí do obydlia, kde sa klebetí a šušká. Z najkrajšieho…
Metastázy globálneho kapitalizmu je kniha dialógov s kritickými intelektuálmi z ľavicového prostredia. Na otázky autora v nej odpovedajú: rešpektovaná francúzska politologička, sociologička, filozofka a aktivistka Susan Georgeová; americký historik a…
Svojrázny majster, autor fascinujúcich sklomalieb, dokázal originálne skĺbiť ľudové tradície s kultivovaným výtvarným prejavom. Jeho tvorba rezonuje prostredníctvom početných výstav aj v zahraničí a je na škodu slovenskej kultúry, že doteraz nebolo možné…
Životná dráma spisovateľa, prekladateľa M. Gaceka verne odráža dejinné kataklizmy 20. storočia. Počas prvej svetovej vojny zakúsil strastiplnú púť slovenských legionárov v Rusku (domov sa vrátil až na jeseň 1920), po skončení druhej svetovej vojny, ktorú…
Milovanie so sfingami je zbierkou básní plnou lásky k milovanému človeku, domovine, ale aj hľadaním zmyslu ľudskej existencie. Láska k sfinge je prenesenou láskou k zvečnenej bytosti, ktorá nezradí a nahradzuje pravosť vzťahu, keď realita je posunutá…
Kniha rozhovorov s osobnosťami slovenskej literatúry a umenia, esejí a recenzií výstižne dokresľuje obraz slovenskej kultúry na začiatku 21. storočia, mapuje literárne dianie, nevyhýba sa však ani témam etiky, umenia, či kultúry v širšom kontexte. Neformálne…