Výsledky vyhľadávania
In the first phase of emigration (1880s) men were migrating first and then they were followed by women. It is interesting that since the men crossed the Atlantic several times in a row they were given a wonderful nickname – ‘the birds of the sea’. Following…
Pôvod demokracie ako formy vlády siaha k antickým filozofom a prvé demokratické usporiadanie je spojené s mestskými štátmi starého Grécka a republikánskou tradíciou Ríma. V gréckom antickom mestskom štáte bola aj vzhľadom na jeho rozlohu a počet obyvateľov…
Zdá sa, že dnes sa stáva osobitne významnou témou pre morálnu filozofiu. Katedra etiky a morálnej filozofie práve v súvislosti s týmto trendom, zorganizovala 30. septembra 2008 v priestoroch Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave medzinárodnú…
Táto vedecká práca sa svojím tematickým zameraním týka špecifických trestno-procesných prostriedkov, ktoré sa využívajú pri objasňovaní spravidla závažnejších foriem trestnej činnosti, keď bežné dôkazné prostriedky nie sú dostatočné efektívne na zabezpečovanie…
Autori vedeckej monografie sa zaoberajú aktuálnymi psychologickými a výskumnými otázkami pálčivého problému šikanovania v škole. V monografii prezentujú výsledky výskumov odborníkov vo svete, ako aj výsledky vlastného výskumu psychologických aspektov…
This book describes and analyses many interesting events in the political development of Europe from the Ancient world to the present day and offers opportunities for a comparative approach, which lays emphasis not only on the historical, economic and…
Predkladané dvojčíslo periodika Acta Psychologica Tyrnaviensia vychádza pri príležitosti dvadsaťročného pôsobenia Katedry psychológie na obnovenej Trnavskej unvierzite (1992-2012) a prináša aktuálne výsledky vedeckej práce pedagógov a doktorandov Katedry…
Aké má postavenie novotomistická filozofia v dnešnom filozofickom myslení, osobitne v kresťansky orientovanej filozofii? Je dnes ešte aktuálna? Čo môže znamenať pre súčasného človeka a jeho kultúru? Môže pozitívne prispieť k filozofii budúcnosti? Ak…
Autor v tomto diele zo systémového hľadiska skúma kultúrny fenomén filozofie a s ním úzko spätý fenomén metafyziky s cieľom zistiť, aké má mať miesto a postavenie filozofia v kultúre a či filozofia napriek pluralite svojich podôb má byť len jedna a má…
Dielo Výchova kresťanského vladára od Erazma Rotterdamského sa stalo rýchlo veľmi populárnym. Erazmus tu totiž nepredstavil iba svoj ideál panovníka, ale svojej drobnokresbe podrobil aj prejavy každodenného života vladárov a ich prisluhovačov. Dielko…
Masarykova filozofia nie je teoretická a akademická, netvorí systém a abstraktnú sústavu; je v prvom rade v tesnom spojení s praktickým životom. Obsahom jeho myslenia sú konkrétne problémy, ktoré prináša doba, aktuálna situácia a prežívané udalosti.…
Autorka v monografii približuje každodenný život siedmich generácií chotekovského rodu v Dolnej Krupej a ich potomstva od začiatku 19. storočia. Práca však nekončí rokom 1945, kedy dochádza k poštátneniu ich majetkov, ale pokračuje až do súčasnosti,…
Monografia je finálnym výstupom z trojročného projektu KEGA 008TTU-4: 2019 - 2021 s názvom Prenos osobnej zodpovednosti ako modernej výhovorky a jej postmoderné riešenie. Trojica autorov z oblasti etiky, politológie a masmediálnej komunikácie v nej predkladá…
Monografia je rozhovorom troch autorov o ruskej filozofii, o chápaní slobody v ruskom filozofickom myslení 20. storočia. Je dialógom hľadajúcim svojho čitateľa. Rozhovorom sa kniha stáva aj preto, lebo sa v nej stretávajú v dialektickom napätí tri pohľady…
Čím sa prejavuje nerozhodnosť v prežívaní a v správaní sa človeka? Súvisí s osobnostnými charakteristikami? Prejavuje sa v rôznych situáciách iným spôsobom, či v inej intenzite? Je jeho miera citlivá na emocionálne prežívanie človeka? Kedy nadobudne…
Dejiny slovenského politického myslenia sú zaujímavou konfrontáciou rozdielnych koncepcií rozvoja národných špecifík a zabezpečenia kolektívnych a občianskych práv. Okrem známych osobností sa publikácia venuje aj menej známym predstaviteľom slovenského…
Výskum a stav poznania dejín vinohradníctva je v súčasnosti na veľmi dobrej úrovni, ale stále existujú témy, ktoré sa doposiaľ nedočkali hlbšieho spracovania. Autor si preto zobral na „mušku“ malokarpatské vinohradnícke poriadky, ktoré majú pevné miesto…
Rímsky vojenský tábor v Iži je pohraničná pevnosť Rímskej ríše na Dunaji oproti legionárskemu táboru Brigetio (dnes Ó-Szőny). Archeologický výskum na tomto mieste prebieha od začiatku 20. storočia až dodnes. Táto publikácia predstavuje prstene a gemy…
Počas obdobia helenizmu sa významné zmeny v politickej, hospodárskej, spoločenskej a sociálnej situácii bezprostredne dotkli aj úžitkového umenia, vrátane hrnčiarskej výroby. Nenáročná technika, postupné zjednodušovanie používaných výzdobných prvkov…
Jadrom tejto práce je pokus o rozpracovanie termínu banálne zlo, ktoré po prvý krát použila Hannah Arendtová v súvislosti s Adolfom Eichmannom. Z interpretácie Arendtovej chápania zla sa pozornosť presúva na skúmanie konformizmu, vstupu kritéria efektivity…
„Prof. Ján Letz pokračuje v tomto diele v plnení svojho ambiciózneho projektu: Sprístupniť slovenskému čitateľovi kresťanskú filozofiu 20. storočia, podrobiť ju analýze a hodnoteniu najmä z hľadiska jej perspektívy pre 21. storočie. V jeho predchádzajúcich…
Jana Trajtelová (1983) vyštudovala filozofiu na Trnavskej univerzite v Trnave, kde tiež získala doktorát z filozofie za prácu venovanú fenomenológii západnej mystiky. V súčasnosti pôsobí ako odborná asistentka na Katedre filozofie Trnavskej univerzity.…
Bergsonov vplyv na kultúru najmä v prvej tretine 20. storočia bol rozsiahly. Nadchol literárnych modernistov, odvolávali sa naň talianski futuristi, surrealisti, pragmatisti, kriticky sa s ním vyrovnával Einstein a súdobá fyzika, rovnako neskorší fenomenológovia…
Kolektívna monografia k sa zaoberá niektorými základnými otázky slobody. V prvej kapitole R. Kišoňová sa zaoberá niekoľkými vybranými charakteristikami základných slobôd a ich prioritami. Priorita slobody predovšetkým znamená to, že prvý princíp spravodlivosti…
V predkladanej monografii sumarizujú autori dostupné poznatky zaoberajúce sa pôvodom biouhlia, jeho zložením, vlastnosťami, mechanizmom vzniku i technológiami produkcie, pričom ich dopĺňajú svojimi dlhoročnými vedeckými poznatkami a skúsenosťami s týmto…
Architektúra počítačov je dôležitá vedná disciplína vo vednom odbore, ktorá sa zaoberá počítačmi. Orientuje sa hlavne na konštrukčný návrh počítačových systémov, ich jednotlivých častí, funkčných blokov, konštrukčných elementov a (v širšom význame aj)…
Monografia Terminológia informatiky a IKT je v svetovej literatúre prvým dielom, ktoré sa komplexne zaoberá pojmoslovím (terminológiou) informatiky a IKT z hľadiska edukácie. Obsahuje informácie o vývoji informatiky v SR a definície kľúčových pojmov:…
Vzniku a pôsobeniu tohto vinohradníckeho družstva sa v slovenskej historiografii doposiaľ nevenovala náležitá pozornosť. Táto monografia sa preto primárne zaoberá vznikom Slovenského vinohradníckeho družstva. Pre pochopenie problematiky je v nej načrtnutý…