Výsledky vyhľadávania
Hudobné centrum prináša slovenským čitateľom po šesťdesiatich rokoch nové revidované vydanie kľúčového diela 20. storočia o klavírnom umení v pôvodnom preklade Zory Jesenskej. Poetika klavíra Genricha Nejgauza – vynikajúceho interpreta a učiteľa viacerých…
Husľový virtuóz, skladateľ, prešporský rodák Miska Hauser (1820 – 1887) bol nepochybne prvým hudobníkom, ktorého umenie zaznelo na všetkých obývaných kontinentoch. Svoje dobrodružstvá huslistu v Kalifornii, Južnej Amerike, na Tahiti, v Austrálii a na…
O významných väzbách jednej z hlavných skladateľských osobností hudby 20. storočia, Bélu Bartóka na Slovensko prináša svedectvo nový titul Bartók a Slovensko z edície Pramene. Maturant bratislavského gymnázia, zberateľ slovenského folklóru, častý hosť…
Snahou editora Vladimíra Godára bolo sústrediť do jednej publikácie premeny reflexie spätej s osobnosťou a tvorbou Mikuláša Moyzesa (1872 – 1944) v čo najväčšej šírke, pri príležitosti 150. výročia narodenia Mikuláša Moyzesa. Nezamýšľaným dôsledkom tejto…
Dvojzväzkový titul je prvou vyčerpávajúcou publikáciou, ktorá je venovaná tvorbe a názorom Ilju Zeljenku, ťažiskovej osobnosti slovenskej hudobnej povojnovej avantgardy, ako aj ťažiskového autora filmovej hudby. Dvojportrét Ilju Zeljenku pozostáva zo…
Johann Nepomuk Hummel pôsobil v jednom z najdynamickejších období dejín hudby na prelome 18. a 19. storočia. Monografia od amerického muzikológa, pedagóga a interpreta Marka Krolla je prvou v anglickom jazyku, ktorá sa zaoberá Hummelovou kariérou v jej…
Ďalšia publikácia z edície Pramene, kniha Miro Bázlik - Spektrá života, prináša v prehľade život a dielo výnimočného slovenského skladateľa a klaviristu, Mira Bázlika, autora opery Peter a Lucia, oratoriálnej, komornej, symfonickej, elektroakustickej…
Slovenskej hudobnej obci predkladáme kľúčové teoretické dielo skladateľa Oliviera Messiaena Technique de mon langage musical. Technika môjho hudobného jazyka je dielom 33-ročného Messiaena (dokončil ju v lete 1942 a tlačou vyšla o dva roky neskôr). Pokrýva…
Dielo ťažiskovej osobnosti hnutia pre historickú interpretáciu starej hudby, venované interpretácii diel kľúčových osobností hudobnej minulosti. Cieľom tejto zbierky statí je sprítomniť aktuálne interpretačné pohľady na diela ťažiskových osobností európskej…
Zbierka slovenských ľudových piesní Bélu Bartóka je výsledkom dvanásťročnej zberateľskej práce, ktorú realizoval etnomuzikológ a skladateľ v rokoch 1906 – 1918 predovšetkým v nitrianskej, hontianskej, pohronskej a podpolianskej oblasti. Podarilo sa mu…
Viliam Kořínek patril k prvým významným slovenským husľovým pedagógom a bol prvým kodifikátorom metodiky hry na husliach. Zaoberal sa nielen dosiahnutím remeselnej zručnosti prostredníctvom systematického a vytrvalého cvičenia, ale apeloval aj na rozvoj…
Ambíciou publikácie je zmapovať miesta, osobnosti, súbory a udalosti, ktoré v Bratislave – nazývanej aj „mestom hudby“ – súvisia s klasickou hudbou, ako aj s ďalšími hudobnými žánrami. Kapitoly „Hudobné prechádzky“ a „Miesta posledného odpočinku hudobníkov“…
Howard Mayer Brown napísal túto knihu s cieľom priblížiť hudbu renesančnej epochy západnej civilizácie univerzitným študentom, kolegom z iných odborov a milovníkom hudby zaujímajúcim sa o túto tému. Snažil sa v nej zodpovedať niekoľko zásadných otázok:…
Slovenský muzikológ Miroslav Filip (1932-1973) sa vo svojej vedeckej činnosti venoval predovšetkým dvom disciplínam: teórii harmónie a hudobnej akustike. Prvý zväzok Miroslava Filipa sa sústreďuje na práce z oblasti teórie harmónie. Autorovo exaktné…
Súborné vydanie (ed. Peter Michalovič) Tak, ako je nesmierne zaujímavá a obdivuhodná osobnosť národného umelca JUDr. Janka Blaha (15. 9. 1901 Skalica 24. 4. 1981 Bratislava), prvého slovenského profesionálneho operného speváka, podobne môžeme za obdivuhodné…
Prvý diel trojzväzkovej monografie. Kniha čitateľovi predkladá vlastnú, presvedčivými argumentmi podloženú periodizáciu hudby v 19. storočí, opierajúcu sa o presnú terminológiu, výstižné pomenovanie ideových trendov a umeleckých štýlov či načrtnutie…
Vo svojich dejinách hudobného biznisu Norman Lebrecht nazerá pod pokrievku a tvrdí, že za úpadok vážnej hudby sú zodpovedné nadnárodné korporácie, ktoré ju ovládajú. Bežní milovníci hudby sa vytrácajú z koncertov, orchestre čelia bankrotom, noví skladatelia…
Americký muzikológ Richard Hallowell Hoppin (1913 1991), absolvent Harvardovej univerzity (1952), bol dlhoročným profesorom hudobných dejín na Ohio State University. Táto kniha je plodom jeho celoživotného záujmu o stredovekú hudbu a svojím zasväteným…
Kontrapunkt Diethera de la Motteho vychádza z rovnakej didaktickej metódy ako jeho v zahraničí úspešná Náuka o harmónii: učebnica, ktorá nestanovuje žiadne pravidlá, ale ukazuje, ako komponovali určití skladatelia v rôznych obdobiach. V Kontrapunkte…
Kniha spomienok Kruhy Miloša Jurkoviča predstavuje ďalší hodnotný príspevok k budovaniu hudobnej a kultúrnej pamäti Slovenska predovšetkým v druhej polovici minulého storočia. Mimoriadne široké spektrum autorových aktivít, skúseností a umeleckých spoluprác…
Ambíciou publikácie je zmapovať miesta, osobnosti, súbory a udalosti, ktoré v Bratislave – nazývanej aj „mestom hudby“ – súvisia s klasickou hudbou, ako aj s ďalšími hudobnými žánrami. Kapitoly „Hudobné prechádzky“ a „Miesta posledného odpočinku hudobníkov“…
Scrutonova Hudobná estetika je azda prvým súhrnným výkladom hudby a jej významu z perspektívy modernej filozofie; je zároveň jediným textom o tejto téme, ktorý obsahuje relevantné hudobné príklady. Autor svoje úvahy otvára metafyzikou zvuku, podáva dištinkciu…
Druhé vydanie Zavarského monografie Eugen Suchoň, profil skladateľa, prichádza po vyše päťdesiatich rokoch od prvého a je príspevkom Hudobného centra k Storočnici Eugena Suchoňa 2008. Knihu sme rozšírili o doteraz nepubliovanú štúdiu Príspevok k vývinu…
Zámerom knihy bolo identifikovať a zmysluplne utriediť celú oblasť hudby, ktorá sa vymyká nielen klasickej tradícii, ale aj ortodoxným avantgardným smerom, čo z tradície vychádzali.
Preklad hesla z renomovaného hudobného slovníka The New Grove Dictionary of Music and Musicians. Publikácia vznikla v roku 250. výročia Mozartovho narodenia a pre slovenského čitateľa je prvou príležitosťou zoznámiť sa s povestnými kvalitami tohto slovníka:…
Rozsiahla Antológia stredovekej hudby, zostavená americkým muzikológom Richardom H. Hoppinom, je neodmysliteľným doplnkom autorovej ťažiskovej práce Hudba stredoveku (Hudobné centrum 2007), pre ktorú tvorí zdroj ilustračných príkladov, s mnohými odkazmi…
Progresívna škola hry na saxofóne je prvou svojho druhu na Slovensku. Autor sa v nej snažil využiť svoje praktické skúsenosti interpreta i pedagóga a určil ju začínajúcim študentom ako aj stredne pokročilým hráčom, ktorí sa zaujímajú o populárnu hudbu…
Lemoinove etudy, obľúbený inštruktívny titul, na Slovensku vychádzajú po dlhej prestávke. Cieľom tohto vydania je predložiť pedagógom a žiakom notový text, ktorý rešpektuje pôvodné prstoklady a tempové, dynamické, artikulačné a frázovacie pokyny autora.…
Americký klavirista a teoretik Charles Rosen (1927) na seba upozornil najmä týmto textom. Napísal ho roku 1971 a pre druhé vydanie (1997) pripravil jeho rozšírenú verziu. Autor s obdivuhodným pochopením podstaty problematiky odhaľuje rôzne aspekty hudobného…
Kniha poskytuje v populárno-vedeckej forme komplexný súbor informácií o organe. Svojím obsahom oslovuje širokú komunitu priaznivcov organa, organistov, študentov, cirkevných činiteľov a každého, kto si chce rozšíriť svoje poznatky o zaujímavom a komplikovanom…