Autor Jozef Ondrej Markuš
Dejiny sveta i biblické dejiny napohľad možno čítať ako dejiny mužov, v ich pozadí sú však neprehliadnuteľné ženské postavy. Boží plán stvorenia dal mužom i ženám spoločné úlohy. Túto líniu sleduje kazateľ J. O. Markuš tisícročiami, predkladá portréty…
Jubilejná publikácia pri príležitosti 20. výročia obnovenia spolkovej činnosti Matice slovenskej sa zaoberá premenami našej najstaršej kultúrnej ustanovizne v meniacich sa spoločenských podmienkach za posledné dve desaťročia. Prináša prehľad o činnosti…
Dvesto rokov od narodenia Ľudovíta Štúra, to je aj dvesto rokov našej novej doby, dvesto rokov slovenských dejín, doteraz najrušnejších z hľadiska postavenia slovenského národa vo svete a osobitne v strednej Európe. Dvesto rokov plných utrpenia a obetí,…
Táto kniha je pokračovaním vo vydávaní literárnej pozostalosti Jozefa Ondreja Markuša. Autor sa v nej, ako aj v predchádzajúcich svojich dielach, zamýšľa nad vznikom sveta, prvými okamihmi stvorenia Zeme, vesmíru i ľudského života. Citlivo skúma biblické…
Kniha prináša hlboký a široký pohľad na slovenskú minulosť, no sčasti i súčasnosť, ba budúcnosť, očami autora, ktorý sa s rôznymi prejavmi slovenskosti stretal aktívne pôsobiac v rôznych pozíciách. V tomto prípade si dal za cieľ špecificky uvažovať o…
Po štúrovskej generácii bol Svetozár Hurban Vajanský (1847 – 1916) azda vôbec najväčšou postavou slovenského národného pohybu. Bolo to tak najmä v rokoch 1874 – 1916, v najťažších slovenských desaťročiach, ktoré zvykneme nazývať aj „vajanskovské roky“.…