Autor Aurel Hrabušický, Lucia Gregorová Stach, Alexandra Kusá
Umenie Fantastického Odhmotnenia (U.F.O.) – podľa názvu jedného z projektov Júliusa Kollera - predstavuje príbeh konceptuálneho umenia na Slovensku, presnejšie jeho prvej, najdôležitejšej fázy v rokoch 1963 – 1972. Slovenský konceptualizmus totiž nebol…
Na domácej výtvarnej scéne sa Martin Knut etabloval koncom 90. rokov a jeho obrazy boli medzi prvými, ktoré verejnosť spoznala za hranicami Česko-Slovenska. A hoci bol členom viacerých významných umeleckých skupín, jeho tvorba bola vždy trochu outsiderská.…
Štvrtá publikácia Aurela Hrabušického a Filipa Vanču z edície Osobnosti slovenskej fotografie tentoraz predstavuje výber z tvorby Ivana Matejku (1942). Tento výrazný fotografický talent sa už v mladosti stal priekopníkom výtvarne orientovanej fotografie…
Hoci meno Karola Ondreičku staršieho rezonuje v povedomí kultúrnej verejnosti, s výnimkou výtvarného diela sa veľa dokladov o účinkovaní tohto umelca nezachovalo. Ondreičkovou tvorbou sa síce zaoberá každá štúdia alebo publikácia z dejín moderného…
Milan Tittel (2. 10. 1966, Litomyšl) je popredný slovenský umelec svojej generácie. V povedomí širokej kultúrnej verejnosti to však nie je príliš známe: jeho umelecký prínos bol rozptýlený najmä v skupinových aktivitách. Milan Tittel je totiž kolektívny…
Viktor Šelesták (11. 4. 1989 Košice) je predstaviteľom nového druhu fotografie, ktorý sa vyhranil až v tomto storočí. Je to zvláštny typ fotografického dokumentu, ktorého stredobodom nie sú ľudia, ale skôr stopy, ktoré zanechávajú, produkty civilizácie.…
Dejiny slovenskej fotografie sú plné nezbadaných, polozabudnutých či celkom zabudnutých osobností. Máloktorá však bola donedávna taká neznáma ako Ján Galanda. Tak ako väčšina novodobých slovenských fotografov ani Ján Galanda nebol profesionál, v občianskom…
Piata publikácia Aurela Hrabušického a Filipa Vanča z edície Osobnosti slovenskej fotografie predstavujte Antona Šmotláka (1920 - 1979). Ako profesionál sa špecializoval na divadelnú fotografiu, ale od samého začiatku sa venoval aj živej fotografii.…
Prvá slovensko-anglická publikácia venovaná Romanovi Ondakovi (1966) približuje tvorbu vo svete najprestížnejšieho slovenského umelca v metonymickej skratke - na projekte Fail to Fall z roku 2010. Názov tohto diela je vskutku príznačný. Ondak sústredil…
Edícia Osobnosti slovenskej fotografie prináša portréty známych i verejnosti menej známych osobností slovenských fotografov v spolupráci troch kultúrnych inštitúcií Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Vydavateľstva SLOVART a občianskeho…
Edícia Osobnosti slovenskej fotografie prináša portréty známych i verejnosti menej známych osobností slovenských fotografov v spolupráci troch kultúrnych inštitúcií Slovenskej národnej galérie v Bratislave, Vydavateľstva SLOVART a občianskeho…