Szerző ?
A Tizenhárom almafa folytatása. Egy új, természetellenes rendben már az ész sem segít. Az élet leépülése elkerülhetetlen, és ez ellen Tánczós Mózsinak egyedüli fegyvere a remény.
Elbeszélések, novellák, karcolatok, emlékezések (1928-1938). A rövidpróza külön műfaj, nehéz jól művelni, tömörséget, tehát sallangmentességet igényel. Egy regényíráshoz szokott szerző esetében talán még nehezebb. De ha valaki az otthona, a szülőföldje…
Az író regényeiből ismert természetábrázolása bontakozik ki teljes pompájában: a mezőségi táj, az erdő-mező-tó élőlényei a szereplői a meséknek. Mesélő és olvasó-hallgató viszonya sokkal meghittebb, mint a tanmeséké: apa mesél a gyerekeknek, arról a…
- Igazad van Gertrúd, koldusok ezek a hegyek itten s a népem nem olyan okos és jámbor, mint a tied, de makrancos, vad, fékezhetetlen. S én mégsem hagyhatom el őket. Mert ha koldusok is, de az én hegyeim s ha százszorta vadabb lenne s százszorta gonoszabb:…
A háború után a tengerentúlra emigrált, s életét ott leélő szerző e regénye Amerikában játszódik. De mintha ez csak a személy- és helységnevekből derülne ki, hősei épp úgy élhetnének, vagy a történet éppúgy játszódhatna a világ bármely más táján, de…
Olyan részletek kerültek e breviáriumszerűségbe, amelyek a felemás, azaz hol arisztokrata-, hol éjjeliőrsorsból fakadtak, a nem mindig egyenletes, már-már átfoghatatlanság érzetét keltő szövegmennyiségből leginkább jellemzik az író gondolkodásmódját.
A kötet egy család sorsán keresztül mutatja be az erdélyi magyarság szisztematikus szétzüllesztésének szövevényes történetét. A regény - a Mire a fák megvénülnek folytatásaként - az 1890-es évek végétől követi az eseményeket az első világháborút követő…
A Trianon utáni talpraállás szenvedése és heroizmusa, és a II. viláháború utáni hontalanság regénye. Meghitt olvasmány a történelmi regényeket és magas szintű szépirodalmat kedvelőknek egyaránt.
Fileki Ferkó gyerekszobájában az alkonyat szorongásoktól válik sűrűvé, a kisfiú egy érthetetlen mondattal viaskodik: mit jelent elveszteni a hazát? A felnőttektől hallja ezt a mondatot, 1918-ban vagyunk, Erdélyben, ? ekkor indul a regény. A mondat sok…
A világ különböző tájáról Amerikába érkező bevándorlók kezdeti nehézségeiről, gazdasági és szellemi kibontakozásukról szól a regény: hogyan jutnak egyes családok a semmiből egyről-kettőre pusztán kezük munkájával és józan eszükkel. Eliza Erdély nemes…
A világ különböző tájáról Amerikába érkező bevándorlók kezdeti nehézségeiről, gazdasági és szellemi kibontakozásukról szól a regény: hogyan jutnak egyes családok a semmiből egyről-kettőre pusztán kezük munkájával és józan eszükkel. Eliza Erdély nemes…
Újabban föllelt Wass Albert novellák, levelek és interjúk segítenek megteremteni azt a független és szabad magyar szellemi pólust, mely méltó módon képviselheti a világ közvéleménye előtt a sokáig hazájából kitiltott, letagadott ezeréves magyar humanista…
Az amerikai emigráció „legmagyarabb” írójának, az Erdélyi Szépmíves Céh egykori neves alkotójának egyik legismertebb és több nyelvre lefordítottregénye. A funtineli boszorkány reális elemekkel vegyített romantikus, meseszerű története – az író jelentősebb…
És amikor majd felnősz, és azt látod, hogy az emberi élet jó gombái között is sok a mérges és veszedelmes gomba, akkor jusson eszedbe ez a mese. Jusson eszedbe, és ne légy soha azok között, akik a Gombacsinálókat ártatlanul ítélik el boszorkányok által…
Az özönvíz után olyan messzire eltávolodott egymástól ég és föld, hogy az emberek imája nem juthatott el többé Ata-Ten égi sátrába. Így aztán az emberek megszűntek imádkozni, és rosszak lettek. Arattak, ahol nem vetettek, és elvették azt, ami másé volt.…
Egy kötetben jelenik meg Wass Albert két első műve, ezúttal az eredeti első kiadások szövege szerint. A magyar regényirodalom évtizedekig rejtett értéke volt a Farkasverem, amely először 1934-ben jelent meg, és amelyért szerzője Baumgarten-díjat kapott.…
Elmegyünk, elmegyünk, messzi útra megyünk, messzi út porából köpönyeget veszünk... Nem egyszáz, nem kétszáz: sokszáz éves nóta. Így dalolják Magyarhonban talán Mohács óta.(...) (Bajorerdő, 1947)
A szerző Nyugati levelek (Letter from west) címmel az ötvenes években a Szabad Európa Rádiónak írt, többségükben ott el is hangzott novella értékű rádiójegyzetei.
Árpád-házi László, magyarok királya nemcsak testi erejével, szálfa termetével tűnt ki kortársai közül, de tudásával, művészi érzékével és Lelki jóságával is. Isten kegyeltje volt. Nevéhez csodák fűződnek és mondák végtelen sora.
A 18 írás időben átfogja a háború utolsó heteit, a németellenes szent szövetség győzelmét, a felszabadító orosz hadsereg beözönlését Kelet-Európába, a következményeket az új hatalom által menekülésre kényszerített emberek nyomorúságától kezdve a hazában…
A 18 írás időben átfogja a háború utolsó heteit, a németellenes szent szövetség győzelmét, a felszabadító orosz hadsereg beözönlését Kelet-Európába, a következményeket az új hatalom által menekülésre kényszerített emberek nyomorúságától kezdve a hazában…
Az életműsorozat legújabb darabja montázs a szerző önéletrajzi vonatkozású írásaiból. Mindezek mellett korábban meg nem jelent tanulmányok, értekezések, interjúk is szép számmal szerepelnek a kötetben, továbbá helyet kapott benne Astor, Wass Albert…