Szerző ?
A kötet az emigrációban született prózai írásoknak azokat a darabjait tartalmazza, amelyek esetében megállapítható volt az első közlés időpontja és helye, s amelyek többnyire korabeli nyugati magyar nyelvű folyóiratokban, évkönyvekben jelentek meg. Valamennyi…
Két, alapjában véve szinte meghatározhatatlan műfajú írás, az első egy parabola-regényhez áll közelebb, a második egy esszéhez. Közös tulajdonságuk köti össze őket: mindkettőt a Teremtésbe és az emberbe vetett hit hatja át. Útkeresésről szól mindkettő.…
A távolságot ha eléred, akkor a hátrahagyott világ válik titokzatossá számodra, az elérhetetlen hegyekben véljük a boldogságot, de odaérve szétfoszlik a titokzatosság, s a farkasok ott is lesik az őzgidák könnyed nyomait... A titok magunkban él, bármerre…
Eltelt a tél. Izmos fiatal bak lett belőle. Szürke ruháját levedlette, agancsa is kinőtt. Aztán egy szép, harmatos nyári hajnalon így szólt társához, a karcsú kis őzsutához: - Most elindulok. Várj reám, mert visszajövök érted, és elviszlek magammal azokba…
Wass Albert mesél, a Szeretetről, a Jóságról, a Békességről, e három mennyei kincsről, melyet Isten küld le az Angyalok Tisztására az emberi szíveknek.
Amerika felfedezését követően a hódítók kiirtanak egy a mocsárban élő indián törzset. Csak a törzsfőnök marad életben. „Az ember, aki nem tud meghalni”, szörnyeteggé változva él a mocsárban. Minden újabb áldozatát a sólyom rikoltása jelzi mindaddig,…
A hagyatékban maradt, a németalföldi emigrációban németül írt regény a szerző talán legjobb művei közé tartozik. Egy változó világ változásra ítélt embere számára sok a talány, a megfejthetetlen titok. Érvényes az mindarra, ami egy adott helyhez kötve,…
Válaszadási kísérlet arra, hogy mi marad a kisebbségi sorba kényszeríttet ember vezércsillaga, amely életének irányító támpontja. Lehet-e, szabad-e feladni a reményt, hogy egyszer minden jobbra fordul, vagy szolgálni kell: eszmét, hazát, olykor másokat…
Két kisregény az ember kiszolgáltatottságáról. Egyfelől egy székely gyerek harca egyetlen örökségéért, egy sapkáért (Egyedül a világ ellen), másfelől egy sebesülten magára hagyott magyar származású amerikai katona küzdelme az életéért a koreai háborúban…
Wass Albert emléket állított a vadnyugat első telepeseinek, akik szinte a semmiből teremtettek maguknak és családjuknak megélhetést és egzisztenciát. A két kezükkel országot építő puritán telepesek életfelfogását hűen ábrázolta az író. A regényben megmutatta…
Angolul írt regény az életerős amerikai úttörőkről, hús-vér emberekről, férfiakról és asszonyokról, akik hibákat követnek el, komisz dolgokat is művelnek, de akik az út minden egyes lépésénél töretlen méltósággal viselték az új világ építésének terhét.…
A bécsi döntés hurrá-hangulatára, amely Trianon után a reményt újította fel az erdélyi szívekben (Jönnek), egy magába forduló ember tisztánlátása arról, amit megélt, megélhetett volna és még meg kell élnie (Ember az országút szélén).
A regény témája a történelem. A kötet az erdélyi látó-emberek cselekedeteit emeli ki a magyarság történelmének viharában.
Az otthoni világ bemutatásának fiatalkori kísérletei a szeretet és a természet iránti rajongás és tisztelet jegyében.
Egy érett, fiatal kora ellenére sokat megélt gondolkodó reflexiói arról, amit az életről, a Teremtésről, a természetről, az emberekről gondol, érez.
Az emigrációban (1945 után) írt rövidprózai írások első kötete, amely a Valaki tévedett és A költő és a macska című kötetekben Amerikában már megjelent novellákat tartalmazza.
A magyar, illetve angol nyelven 1942 és 1994 között írt, hagyatékban maradt beszédeket, cikkeket és tanulmányokat Káli Király István gyűjtötte egybe. Ezeket a szövegeket egyetlen mély és emésztő gondolat hatja át: mit tehet az emigrációban élő magyarság…
Wass Albert 2005-ben A Nagy Könyv című magyarországi felmérésben az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult: A funtineli boszorkány című művét az olvasók a legnépszerűbb 12 magyar regény közé választották, az 50 legnépszerűbb magyar regény között…
Mire a fák megnőnek című történelmi regény hősei ? magyarok, románok, szászok és zsidók - küzdelmein keresztül a szerző a magyarság sorsának alakulását kívánta megrajzolni a szabadságharc leverését követő időktől a hatvanas évek elejéig.
Wass Albert 2005-ben A Nagy Könyv című magyarországi felmérésben az egyik legkedveltebb magyar írónak bizonyult: A funtineli boszorkány című művét az olvasók a legnépszerűbb 12 magyar regény közé választották, az 50 legnépszerűbb magyar regény között…