Szerző Tomka Béla
A 21. századi európai társadalmak szociálpolitikához való viszonyát sajátos kettősség jellemzi. Egyrészt az állam szociális szerepvállalása mára részévé vált a mindennapoknak: az európai polgárok többsége nehezen tudná elképzelni azt a világot, melyben…
Legújabb kötetében Tomka Béla - korábbi munkásságát kiteljesítve - sokoldalúan igazolja, hogy napjaink európai összehasonlító történetírásának megkerülhetetlen személyiségévé lett. A jelen könyv az önállóvá vált Magyarország közel egy évszázados történetét…
A jóléti állam a hazai sajtó és közbeszéd egyik legtöbbet használt társadalomtudományi fogalma. Nemegyszer azonban tévesen a fejlett gazdasággal, illetve magas életszínvonallal azonosítják. Valójában olyan államot jelöl, amelyik felelősséget vállal polgárai…
A Horthy-korszak és annak névadója évtizedek óta kitüntetett témája azoknak az emlékezetpolitikai vitáknak, amelyek megosztják a magyar politikai közösséget és különösen annak értelmiségét. A Magyar Tudományos Akadémia Filozófiai és Történettudományi…
Az utóbbi néhány évtizedben új és gyakran erős kapcsolatok jöttek létre mind a különböző európai társadalmak, mind pedig azok polgárai között. Ezekre a változásokra a maguk módján a történészeknek is felelniük kell azáltal, hogy nemcsak egyes társadalmak…