Szerző Tamási Áron
A három Ábel-könyv megjelenése után Tamási Áron újabb trilógiát tervezett. Ennek első kötete az 1936-ban írt Jégtörő Mátyás. A regény egy kísérlet is, melyben úgy próbálta az erdélyi sorsot ábrázolni, hogy az az általános érvényű emberi kérdésekre is…
A trilógia befejező részében Ábel a hargitai rengeteg, majd a város után Amerikában próbál szerencsét. A csavaros észjárású székely fiút a talpraesettsége, humora és emberségessége segíti át a nehéz helyzeteken, hogy az újvilági kalandozások után végül…
- Nohát, Kerekes úr és Hidász úr nagy észbeli csatát vívtak egymással. Hidász úr álmomban is ott ült, ahol most kuporog; Kerekes úr pedig amott a veder helyén, a másik sarokban. Közből pedig maga ügyelte a békét, nehogy azok ketten összeverekedjenek.…
"S aztán elgondoltam, hogy milyen titkos teremtmény is az ember! Nappal küszködik azzal, ami van; s éjjel pedig küszködik azzal, ami nincs."
Tamási Áron legszebb meséi és legmesésebb elbeszélései olvashatók ebben a kötetben. Az ízes nyelven elbeszélt történetek életre keltik a korabeli Erdély és a székely mesevilág különös alakjait: az eszes vándorlegényt, a segítőkész ördögöt, a szeretetre…
Tamási Áron regényciklusát eredetileg a Brassói Lapok adta közkézre, kétszáznál is több részletben. A trilógia első részét 1932-ben, a középsőt – akkor még Ábel a Társadalomban címmel – 1933-ban, harmadik részét pedig 1934 szeptemberétől 1935 januárjáig…
„Abban a nevezetes ezerkilencszáz és huszadik évben, vagyis egy esztendőre rá, hogy a románok kézhez vettek minket, székelyeket, az én életemben még külön is igen nagy fordulat állott bé. Akkor is Ábelnek hívtak engem; s ott laktunk Csíkcsicsóban, abban…
Tamási Áron (1897-1966) egy véletlen balesetnek köszönhetően lett a székelyudvarhelyi Római Katolikus Gimnázium diákja: gyermekkorában egy "patrópuskával" ellőtte a kezét, s így alkalmatlanná vált a mezőgazdasági munkára. Részben diákéveinek keserű élményei…
Aki tollával a magyar irodalmat szolgálja, magyar író. Egy író életművének alapos gondozását, a filológiai-irodalomtörténeti koronát a kritikai kiadás jelenti. Nem csak a szövegvariánsok, variációk, módosulások tűnnek fel a gondozott szövegben, de a…
„Abban a nevezetes ezerkilencszáz és huszadik évben, vagyis egy esztendőre rá, hogy a románok kézhez vettek minket, székelyeket, az én életemben még külön is igen nagy fordulat állott bé. Akkor is Ábelnek hívtak engem; s ott laktunk Csíkcsicsóban, abban…
VIGYÁZZ! SÉRÜLT BORÍTÓ!! A kötet Tamási Áron két önéletrajzi írását tartalmazza. Tamási 1939-ben adta ki Szülőföldem című művét, mely az Amerikából a falujába hazautazó író vallomása. Ez a könyv nemcsak a szülőföld szeretetéről, hanem a kisebbségi sorban…
Ábel - édesanyja halála után - nem marad az apai házban, új kalandra indul a számára teljesen ismeretlen városi világba. Kolozsvárig nem könnyű eljutni kevés pénzből, ráadásul Bolha kutyával. A kedves kamasz székely észjárásával kit meghódít, kinek túljár…
Amikor lent a völgyben felálltam, és kinyújtózva ránéztem a nagy hegyekre, úgy éreztem, hogy most immár örökké élni fogok. Szegény anyám olyan asszony volt, kinél kedvezőbb még virágban sem termik. Amíg élt is, mindig pártomat fogta, csak néha a szeretet…
A Bölcső a hegyek között címmel két könyvet tart kezében az olvasó. Az egyik, a Bölcső és Bagoly már megjelent 1953-ban, azóta több kiadást is megélt. A másik a szülőhely, az onnan való elvándorlás, az oda való visszatérés verses formája, a Bölcső a…
Lélekvándorlás. Az ember mint a természeti lényeknél, akár egy bolhánál sem több, sem kevesebb teremtmény. Szellem és az átszellemített dolgok egysége. E témák különösen foglalkoztatják a mai olvasót, aki meglepetve ismer rájuk Tamási Áron 1936-ban írt…
Abban a nevezetes ezerkilencszáz és huszadik évben, vagyis egy esztendőre rá, hogy a románok kézhez vettek minket, székelyeket, az én életemben még külön is igen nagy fordulat állott bé. Akkor is Ábelnek hívtak engem; s ott laktunk Csíkcsicsóban, abban…
Csorja Boldizsár mindössze tizenkét éves, amikor szülei falujukból Udvarhelyre viszik, hogy a katolikus gimnáziumba írassák. A megszeppent, magára maradt, mégis büszke gyerek már másnap összeakaszkodik diáktársaival, és megszökik. Ekkor akad rá a vele…
A szöveget gondozta és a kötetet összeállította Nagy Pál. A Tamási-életmA»vet feldolgozó sorozat eddig talán legizgalmasabb kötete a neves író naplóinak és interjúinak gyA»jteménye. Az olvasó megismerheti Tamási véleményét politikáról, az erdélyi ügyekről,…
A Hazai tükör krónika az 1832-1853 közötti évekről, a reformokat és a szabadságharc izgalmas időszakáról. Hőse, Madár Vince, olyan székely legényke, mint Ábel, vagy amilyen a gyermek Tamási Áron lehetett. Harcát azonban most nem a Hargita rengetegében…
Tamási Áron világhírű regényének hőse, Ábel, a székely legényke, Csíkcsicsóból szegődött erdőpásztornak a Hargita rengetegébe.Ottani kalandjai felnőtté nevelték, így járta be az országot, majd Amerikát. Útján az a mindannyiunkat foglalkoztató kérdés…
Életrajzom regénye három könyvre fog rúgni- tervezte Tamási Áron. Az első rész, mely a Bölcső és Bagoly címet viseli, a varázslatos farkaslaki gyermekkort idézi. Azt az utat meséli el benne, mely egy falusi székely házból indul el, s majd későbben a…
„Nehéz és vigasztalan időknek a fia Ábel, kinek játékos-komoly vélekedéseit és cselekedeteit úgy kell nézni, annak a kornak a fátyolán keresztül. Jellemének és kedélyvilágának dolgában némileg talán hasonlít az írójára. S ez nem is volna csoda, mert…
A sorozat újabb kötete Tamási Áron: Ábel a rengetegben című kötelező olvasmányának minél teljesebb körű feldolgozásához nyújt segítséget feladataival. A szereplőkkel illetve jelenetekkel kapcsolatos kiegészítendő kérdések mellett fogalmak és magyarázatok…
A regény Tamási Áron korai munkái közé tartozik: 1931-ben jelent meg először, Kolozsvárott. A történet történetileg és emberileg teljesen hiteles, a lassanként befejeződő első világháború, a Monarchia összeomlásának katasztrofális hangulatába kalauzolja…
A kötet Tamási Áron erdélyi sorskérdésekkel, a Trianon utáni magyarság jövőjével foglalkozó cikkeinek eddigi legteljesebb gyűjteménye.
Az írónak lényegében minden írása számadás. Ez a könyv nemcsak lényegében nevezhető annak, hanem formája szerint is. Ugyanis nem csupán szépszámú novellát és elbeszélést ölel egybe az olvasó számára, hanem emlékezik és emlékeztet a bőséges időkre is,…