Szerző Szunyogh Szabolcs
Jézus neve legalább három, egymástól jól elkülöníthető fogalmat idéz fel bennünk. Az egyik a názáreti próféta, a történelmi személy. A másik a vallások Krisztusa, a felhőkön trónoló Fiú-Isten. A harmadik egy szellemi erő, hasonló a lelkiismerethez, amelyik…
Már a kortársai is úgy beszéltek róla, mint Jézus Krisztus megtestesüléséről. Azt tartotta, ha vagyonod van, kardod is kell legyen, és ha kardot kötsz, előbb-utóbb megsebzel valakit, vagy meg is ölöd. Ő a békében hitt. Szót értett az urakkal és a szegényekkel,…
Kettévált-e a tenger? Megtaláltuk Salamon templomát, de titkoljuk? Hogyan trükközgettek a bibliai nők? Miért nem szereti a Talmud a Hanukát? Miképp győzte le egy szépséges zsidó asszony a római pápát? Hogyan legyünk nagyon gazdagok? Antiszemita volt-e…
A Biblia fantasztikus kincsek tárháza. Lapjain nemcsak az emberségről, a becsületről, a jóságról, a szolidaritásról küldenek nekünk az ősök máig érvényes üzenetet, de akár a nőiségről, az erotikáról, a szexualitásról is. A „könyvek könyvének” olvasója…
Mária Terézia, mint felvilágosult uralkodónő írta be a nevét a történelembe, aki a jobbágyterhek csökkentésével, az oktatás megreformálásával, az egészségügy korszerűsítésével, a nemzetiségi béke megteremtésével, az ipar és a kereskedelem állami fejlesztésével…
A 20. század elején New York volt a nagy bevándorlási kapu Amerikába. Az Óvilágból érkező emberek etnikumok szerint telepedtek le, volt ír negyed, olasz negyed, lengyel negyed és zsidó negyed is. Nagy szegénységben éltek, és keményen dolgoztak, de néhányan…
Volt egyszer egy királyné, sőt király- és császárné, akit a mai napig titok övez. Titok és rajongás. Az angolok úgy hívták: a fairy queen, a tündérkirályné. Az osztrákok, a bajorok, a görögök, a franciák ünnepelték, amerre járt, a magyarok pedig a mai…
Jézus neve legalább három, egymástól jól elkülöníthető fogalmat idéz fel bennünk. Az egyik a názáreti próféta, a történelmi személy. A másik a vallások Krisztusa, a felhőkön trónoló Fiú-Isten. A harmadik egy szellemi erő, hasonló a lelkiismerethez, amelyik…
Marco Polo, a világutazó hihetetlen dolgokat mesél a velencei polgároknak a nagy mongol birodalomról, annak udvaráról, Kubiláj kánról, India kincseiről, sohasem látott állatokról. De egyetlen szavát sem hiszik el! György úr, egy történetesen magyar származású…
Ha nem én lennék én, valahogy így kezdeném a bemutatást: "Az újságíróként, rádiósként, ismeretterjesztő könyvek szerzőjeként ismert Szunyogh Szabolcs első verseskötetét tartja kezében az olvasó, mégsem nevezhetjük pályakezdő költőnek, mert..." És itt…
Van-e zsidó nőiség, és ha igen, miképp reagál arra a környezet? Van-e zsidó női démon? Felhasználható-e a női vonzerő egyéni céljainkért vagy a közösség érdekében? Mit sugall a zsidó nők életpéldája? Segítette-e vagy éppen ellenkezőleg: megnehezítette…
Ki volt Jézus? Jézus, a vallásalapító; Jézus, a mester; Jézus, a Megváltó; Jézus, az Ember; Jézus, a forradalmár; Jézus, a szegények vezére; Jézus, a szelíd jóság; Jézus, az erő - és sorolhatnánk még hosszan azokat a jellemző jegyeket, amelyek mind-mind…
"A zsidó etika két alaptételre épül. Az egyik így hangzik: pikuách néfes, azt jelenti: az élet védelme. Meg lehet törni a szombat törvényét, a kóserság törvényét és az életviteli törvényeket is, ha ezzel megmentünk valakit. Ha nincs más, aki szombaton…
"Hogyan teremtette Isten a világot? Miért zajlott le az özönvíz? Miképp vezette ki Mózes a népet Egyiptomból? Milyen módon tudta legyőzni Dávid Góliátot? Mit jósolt az Örökkévaló angyala Dánielnek? Kivel vitatkozott a sorsáról Jób? Szunyogh Szabolcs…
1858-ban egy berlini tudós könyve megrengette a bibliatudományt. Titkos legendákat adott közre, illetleneket és gúnyosakat, olyanakat, amelyeket évezredeken át titokban tartottak. A titkolt mítoszok egyike Ádám első feleségéről, Lilithről szól. Ez a…
Azt írta Rainer Maria Rilke: Változtasd meg életed. Talán nem pont erre gondolt, de én úgy fordítottam le a magam számára ezt a parancsot, hogy ha nem esik az eső, kibiciklizem a Margitszigetre. Először azt hittem, unni fogom. Ugyanaz az út, ugyanazok…
A zsidókról eddig tankönyveink csak a holokauszt kapcsán írtak valamennyit. A magyar történelemben játszott szerepükről, kultúrájukról, vallásukról, etikájukról, humorukról semmit. Másféleképpen felnövő új nemzedéket szeretnénk, amely reálisabban értékeli…
Tudod-e, hogyan szedte rá a kígyó Évát és Ádámot? Hallottál-e arról, hogyan menekült meg Noé a vízözöntől? A mi könyvünk nem mesekönyv. Nem rövidítése tehát a bibliának, hanem újramesélése. Teszi ezt nem szó szerint ragaszkodva a Bibliához, hanem egyszerűsített…
A félig magyar, félig indiai Amrita Sher-Gil szerelmei, világhírű rajongói, lázadó házassága a huszadik század első felében óriási botrányt okozott. A törékeny és zseniális fiatal lány mindössze huszonnyolc évet kapott az élettől, de termékeny munkássága…
Az ősmítoszok gyakran brutálisak és heves erotika fűti át őket, nyilván nem függetlenül attól a ténytől, hogy fiatal emberekből állt a törzs, harmincöt-negyven évesnél idősebbek már ritkán akadtak. Feltűnő azonban, hogy ezen túl is milyen sok mitológiában…
Izgalmas női történetek izgalmas korokból – röviden így jellemezhetnénk a Szerelmes királynék című novelláskötetet. Történelmileg hitelesen, de fordulatos, olvasmányos, novellisztikus feldolgozásban tárja elénk a könyv Szulamit, Eszter királynő, Kleopátra…