Szerző ?
Óvodáskor körül kezd el tudatosulni egy gyerekben, hogy milyen, milyennek látják őt mások, milyennek szeretné, hogy mások lássák. Ahogy egyre fontosabb számára a másik véleménye (játszanak-e vele, elhívják-e születésnapi zsúrba), úgy egyre fontosabb…
Egy barátság nem biztos, hogy magától értetődő, nem biztos, hogy mindig egyértelmű. Pláne óvodáskorban, amikor az összeveszések és kibékülések mindennaposak. Ahhoz, hogy egy barátság működjön, tenni kell, és ez így marad felnőttkorunkban is. Nagyon fontos,…
Ha egyszer egy gyerek már elkezd internetezni, akkor tegye azt tudatosan, felelősen. Ismerje a határait, tudja, mi való neki és mi nem, mire és mikor mondjon nemet, kitől kérjen segítséget. Szóval értse és tudja, hogy az internet jó, hasznos és szórakoztató…
Fontosnak tartom, hogy kis olvasóim tüzetesen megfigyeljék a dolgokat, hogy ráhangolódjanak a benyomásaikra, hogy tudják, miben érzik kényelmesen magukat, milyen bánásmódban szeretnének részesülni, és milyen döntéseket hozzanak a szabad játékban. Shona…
"A halál, az elmúlás társadalmi tabu. Félu¨nk tőle és félu¨nk beszélni róla. Félu¨nk kicsit megállni, félu¨nk gyászolni. Félu¨nk elismerni és elfogadni, hogy mindez az élet velejárója. Tudjuk, értju¨k, de nem érezzu¨k. A gyerekeink viszont nem tudják,…
Senki sem mosolyog a nap huszonnégy órájában, és ez rendben is van. Szabad rosszkedvűnek lenni. A kisgyerekeknek is. Segítsünk nekik: öleléssel, kérdezéssel, beszélgetéssel, kizökkentéssel, magyarázással, békén hagyással, vagy éppen külső segítség igénybevételével.…
A pozitív érzésekkel könnyű azonosulni, azokat könnyű elfogadni és kimondani, de a negatívokkal nagyon nehéz együtt élni. Pedig azok is a részeink, azokra is szükségünk van. Meg kell tanulni, hogy mitől leszünk mérgesek, a haragunkat, indulatainkat agresszió…
A szeretetet gondozni kell. Ápolni kell. Törődni kell vele. A szeretet néha olyan, mintha magától működne, mintha nem is kellene vele foglalkozni, máskor meg tudatos erőfeszítéseket kell tennünk annak érdekében, hogy működjön egy kapcsolat. Szél Dávid,…
"Rengeteg családdefiníció kering az interneten és a tankönyvekben, de egyik sem tudja azt a sokféleséget és sokszínűséget olyan jól, olyan érthetően, olyan érzékenyen és mindenki számára olyan érvényesen megfogalmazni, mint ahogy azt Shona Innes teszi…
"Épp ezért lenne nagyon fontos megtanítani a gyerekeinket arra, hogy szabad, sőt szükséges is hibázni. Hogy megmutassuk a hibákban rejlő fejlődési, tanulási lehetőséget.” Szél Dávid, pszichológus Shona Innes pszichológus könyvei segítenek a gyerekeknek…
Nehéz élethelyzetekkel nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek is küzdenek nap mint nap. És bár a problémák hétköznapiak, a megoldások hogyanja már korántsem olyan egyszerű. SHONA INNES, ausztrál klinikai és törvényszéki pszichológus maga is hosszú évek…
A játszótér olyasmi, mint a dzsungel. Vad kalandokra ott számítanunk kell. Például általában vannak itt egymást ugrálva heccelő makik, és ahogy a dzsungelben, úgy van itt is egy-két vérszomjasan dühöngő tigris. A játszótér jó gyakorló terep, hogy másokkal…
Az élet olyan, mint a szél. A szél sem látszik szabad szemmel, ha ott van, mégis tudja az ember. Hova megy a szél, mikor nem látjuk, hogy mozog, zizeg tőle minden? Olyankor máshová megy innen. Varró Dániel fordítása Nehéz élethelyzetekkel nemcsak a felnőttek,…
"A halál, az elmúlás társadalmi tabu. Félünk tőle és félünk beszélni róla. Félünk kicsit megállni, félünk gyászolni. Félünk elismerni és elfogadni, hogy mindez az élet velejárója. Tudjuk, értjük, de nem érezzük. A gyerekeink viszont nem tudják, nem értik.…