Szerző Schmidt Egon
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület tiszteletbeli elnöke, Schmidt Egon író, ornitológus legújabb könyve a Madárdalos emlékeim címmel jelent meg. A 2009-ben Kossuth-díjjal is kitüntetett szerzőnek mintegy 70 műve látott napvilágot, melyek…
A népszerű író legújabb meséje az EX-BB Kiadó gondozásában 2016-ban elindított MESÉLŐ TERMÉSZET sorozat 2. kötete. Ezúttal két kiscica kalandjain át avat be a természet apró titkaiba. Schmidt Egon állatokról szóló meséi játszva tanítanak, hasznos természeti…
Schmidt Egon Kossuth-díjas író, ornitológus mesekönyve, a Mókuska kalandjai folytatása az Új Ember Kiadónál korábban megjelent köteteknek, és egyben nyitánya egy újabb sorozatnak, amelyet az EX-BB Kiadó indít MESÉLŐ TERMÉSZET címmel. Schmidt Egon népszerű…
A madárvilág valójában csodálatos, olyan világ amely mindig újat, szépet kínál, amelyet megunni soha nem lehet. Schmidt Egon a tőle megszokott természet iránti szeretettel mesél a magyar madárfajokról. A könyvet Bécsy László fotói teszik még látványosabbá.…
Madarak, amelyek elhagyták tulajdonképpeni élőhelyeiket, az erdőt, a bokrosokat vagy a sziklás hegyoldalt, és a városba, hozzánk költöztek. Nemcsak a zöldövezeti részek kertjeibe, hanem a fákat és a bokrokat alig kínáló betondzsungelbe is.A természetes…
A tavasz a naptárban márciusban kezdődik, az én olvasatomban ennél kicsit korábban, már február második felében megérkezik. Erdőkben, parkokban dobolnak a harkályok, búgnak a frissen érkezett kék galambok, tavaszt kiált kacagó hangján a zöld küllő, és…
Csúnya madár nincs! Valamennyien szépek. A zöld nádas felett hanyagul odavetett hófehér fátyolként, méltóságteljesen evező nagy kócsag éppen úgy, mint a szikla csúcsán flótázó, hamvaskék fejű, rozsdavörös alsajú kövirigó. A festő ecsetjére kívánkozó…
Melyik a legkedvesebb? Nem könnyű a válasz, hiszen hazánkban kereken négyszáz madárfaj fordul elő, közülük kereken kétszáz fészkel is Magyarországon. A magyar nép kedves madarai a fecske és a gólya, tanították valamikor az iskolában, de ide számíthatjuk…
A Kossuth-díjas ornitológus-író visszaemlékezése az elmúlt nyolc évtized szubjektív hangvételű krónikája. A kitelepítést is megélt szerző személyes sorsán keresztül a közelmúlt magyar történelmébe kapunk bepillantást. Ellátogatunk a közel hatvan évvel…
Szinte a semmiből tűnt elő, ha nem mozdul, aligha vettem volna észre. A fiatal énekes rigó perszer nem tudta ezt, és amikor meglátott, odébb ugrált. Fején még néhány pihetoll hintázott, talán éppen ma reggel hagyta el a fészket. Nyomban utána egy másikat…
Kati és Andris a szép nyári napokon a kert lakóival ismerkednek. Meglesik a fészekoduba eleséget hordó széncinegéket, de tanúi annak is, amikor a sok-sok fióka kirepül a szabadba. Megtanulják, hogy a seregély kitűnő hangutánzó. Egyik este észreveszik,…
Az eredeti kötet Schmidt Egon író, ornitológus első könyveként, 1970-ben jelent meg, s óriási sikert aratott. A 2009-ben Kossuth-díjjal is kitüntetett szerzőnek azóta mintegy 70 műve látott napvilágot, melyek az állatokról – elsősorban madarakról – szólnak,…
Erdei séták során, a vízparton vagy a kiskertben naponta kerülnek elénk madarak. Látjuk őket, gyönyörködünk életükben, kecses mozgásukban, nem egyszer pazar színeikben, de szeretnénk még többet is megtudni róluk. Az almafa törzsén szorgalmasan kopácsoló…
Akinek telke, hétvégi háza és körülötte kisebb-nagyobb kertje van, természetesen örül az ott megjelenő tollas vendégeknek. Ahol gyümölcsfák, néhány örökzöld és bokrok is állnak, időről-időre megfordulnak a madarak, néha talán költenek is, de ahhoz, hogy…
„…Járom az ösvényt. Figyelek, nézelődöm, csodálkozom és gyűjtöm a többnyire hétköznapi, de számomra mégis oly kedves élményeket. Minden tavasszal újra örülök, amikor az első fülemülét meghallom, elbűvölve állok a pipacsoktól pirosló vagy a margarétáktól…
Sorozatunk második kötetében a biológiatanár, Feri bácsi újra kirándulni viszi a gyerekeket. Ezúttal az erdőben barangolnak, de nem egy, hanem három alkalommal, tavasszal, nyáron és télen, így a gyerekek a fák alkotta élőhely három különböző arcát ismerhetik…
Szerte a világon több mint 9000 madárfajt ismer a tudomány. Többségük a trópusok, az esőerdők lakója. Dél-Amerikában, Délkelet-Ázsiában, Afrikában élnek. A madarak világa rendkívül változatos. Vannak köztük óriások, gondoljunk csak a struccra vagy az…
Bemutatja a Mo.-on honos madarakat, azok védelmét és táplálását színes fotókkal illusztrálva.