Szerző ?
Lin-csi (megh. 867) a kínai csan, vagy japán szóval zen buddhizmus legeredetibb gondolkodója, máig legnépszerűbb mestere. Üzenetei azokhoz szólnak, akik kedvüket vesztik olykor, de még hisznek a boldogulás esélyeiben, bíznak az emberi létezés méltóságában.…
„– Lin-csi apát életének legapróbb részleteit is készen találtam a fejemben – állította határozottan a pesti rokon. – De fogalmam sincs, honnan került hozzám ez a fura alak. Nem értem, miféle titkos rokonság ez. A pesti rokonnak korábban csak hébe-hóba…
Beláthatnánk végre, hogy a történelem nem játszótér. Nem engedelmes szolgálóleánya az emberiség önjelölt tervezőmérnökeinek, és nem is a jó tündér, aki a kívánságokat várja. A történelem nem kívánságműsor, hanem hatóság, az intelligens értelem legfelsőbb…
Lin-csi apát gondolatai azért váltak az utóbbi évtizedekben több nyelven is páratlanul népszerűvé, mert a 9. századi kínai bölcselő útmutatásai a mi 21. századi életünkben is kiválóan alkalmazhatók. Ez a szokatlanul egyszerű nyelven fogalmazott, nagyon…
Kezdetben a földi világ minden művét a férfi alkotta meg. A hitet, a filozófiát, a történelmet. Ő hozott létre műalkotásokat, ő gondolta ki a tudományt. Sokan állítják, hogy minderre semmi szükség. A férfi elkeseredésében, tehetetlen kínjában művelte…
A japán szellemiség ragaszkodik a realitásokhoz. Még a japán népmesékben is ritka a boldog befejezés, ésszerű, józan felismerésekre és következtetésekre törekednek. Az emberi viselkedésre vonatkozó talán legáltalánosabb érvényű megállapításaik a híres…
A Himalája mára zarándokhellyé vált. A nyugati világban elfáradt, csalódott gazdagok egyre gyakrabban menekülnek eldugott völgyeinek buddhista kolostoraiba. De szívesen megpihenne itt az egyszerűbb ember is. Tizenkilencedik századi utazók leírták, hogy…