Szerző ?
Az 1947. február 10-én aláírt párizsi békeszerződés egyetlen apró eltéréssel visszaállította Magyarország 1938 előtti, az I. világháborút lezáró 1920-as trianoni békeszerződésben megállapított határait. A változás a Pozsonnyal szembeni szlovák?magyar…
A különböző típusú és terjedelmű történeti összefoglalók iránt a világ minden országában folyamatos és élénk érdeklődés tapasztalható. Különösen igaz ez a legközvetlenebb múlt, illetve a félmúlt esetében, amely az emberek nagy hányadának személyes élménye…
1939 őszén Szekfű Gyula szerkesztésében Mi a magyar? címmel tanulmánykötet jelent meg a Magyar Szemle Társaság kiadásában. Az olvasó joggal kérdezheti: napjainkban miért határozott úgy a Habsburg Történeti Intézet, hogy egy, az 1930-as évek második felében…
A könyv a korszaknak az idegen nyelvű és hazai monografikus munkákra, a kiterjedt szakirodalomra, a szerző kutatói eredményeire és oktatói tapasztalataira támaszkodó nagy ívű összegzése. Romsics a gazdaság-, a társadalom- és a művelődéstörténeti, valamint…
Bár a Horthy-rendszer immár több mint két emberöltő óta a múlté, emlékezete és megítélése napjainkban is élénk viták tárgya. Vannak, akik a tényekre fittyet hányva még ma is fasiszta diktatúrának tartják, míg mások idealizálják, és a parlamentáris demokráciákkal…
Romsics Ignác a modern magyar történelem egyik legvitatottabb kérdéséről, a trianoni békeszerződésről írta könyvét. Munkájában bemutatja az Osztrák-Magyar Monarchiában élő népek közötti ellentéteket, az I. világháborús hadicélokat, az 1918-1919-es magyarországi…
Az első világháborút követő hónapokban Közép- és Kelet-Európa politikai térképe gyökeresen átalakult. Az átalakulás egyik legfontosabb eleme az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlása és a történelmi Magyarország darabokra hullása-szaggatása volt. A történeti…
Az első rész öt tanulmánya öt nagyhatalom: Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Németország és az Egyesült Államok magyar, illetve Duna-medencei politikáját vizsgálja a XX. század első felében. A kötet második részének első három írása ugyanazzal,…
Romsics Ignác új kötete a magyar történelem elmúlt ezer évének 11 lázadó, vagyis rebellis csoportjával foglalkozik, kezdve az utolsó pogányokkal és befejezve az 1989-es rendszerváltókkal. Minden egyes tanulmány három alapvető kérdés megválaszolására…
A nagy politikai átalakulások - rendszerváltások - óhatatlanul együtt járnak a múlt újraértelmezésével. Az elmúlt években ez jellemezte a magyar történetírást is. Az alternatív történeti olvasatok között ugyanakkor megjelentek olyan interpretációk is,…
A kötet a szerző 1998 és 2003 közötti tanulmányait, esszéit és előadásait tartalmazza - öt tematikai csoportra osztva. Az írások első része nemzet, nemzetiség és állam feszültségekkel teli viszonyrendszerét vizsgálja a 19. és 20. századi magyar és kelet-európai…
Monográfiák és kézikönyvek mellett Romsics Ignác rendszeresen publikál tanulmányokat és esszéket, tart előadásokat külföldi és hazai konferenciákon, sőt alkalmanként a napilapok hasábjain is jelentkezik cikkeivel. Kötetünk az utóbbi években különböző…