Szerző Reményi József Tamás
„Az embernek az irodalom az élete, és az élete az irodalom”, olvassuk Reményi József Tamás és Darvasi Ferenc sodró-elidőző beszélgetésében, mely e folyamatot ragadja meg: hogyan válik valakinek az életévé az irodalom, s most, a könyv mondataiban, irodalommá…
Egyiptom a rejtélyek földje: a fáraók kincseiről és titkairól szóló mesék már az ókori görögöket is elbűvölték. Egy elfeledett nyelv, különleges régiségek, monumentális romok, elásott kincsek, titokzatos hiedelmek, pazar ékszerek mindez ellenállhatatlan…
Még el sem ült a második világháború vihara, amikor 1947-ben a tudományos közéletben szenzációs hír kapott szárnyra: a Holt-tenger mellékén vallási tárgyú kéziratokat találtak, amelyeket a korábban alig ismert zsidó szekta tagjai, az esszénusok készítettek.…
Mexikó, Guatemala, Belize és részben Honduras területén Kr. e. 2000-től Kr. u. 1697-ig virágzott a maják rendkívül fejlett civilizációja, amikor utolsó erősségük, Ta Itzá is a spanyol hódítók kezére került. A maják nem alkottak egységes népcsoportot.…
Repülő kereskedelmi pilóták fedezték fel, amikor az Andok felett repültek, és csak vonalaknak titulálták azokat. A Nazcageoglifák igazi rejtélynek, mítosznak számítanak, sőt a világ nyolcadik csodájának tartják őket. Peru déli partjainál, a Nazca és…
Sokak számára a Föld érintetlen élővilágának utolsó mentsvárát az amazóniai esőerdő jelenti, mely terület évezredeken keresztül gyéren lakott volt, mivel a kedvezőtlen környezeti feltételek megakadályozták az emberek tartós letelepedését. Ez az elképzelés…
Geoffrey of Monmouth volt az első angol krónikás, aki Historia regum Britanniae (Britannia királyainak története) című, XII. században írt nevezetes krónikájában összefüggően leírta az Artúr-mondakört. Annak ellenére, hogy Geoffrey műve történeti forrásértékkel…
Az emberiség kollektív emlékezetét mitológiának nevezzük. A mítoszok számtalan múltbeli kultúráról mesélnek, egy-egy népcsoport történetéből merítenek, fontos események, szokatlan, elképesztő jelenségek emlékét hivatottak megőrizni. Az effajta történetek…
Huszonegy évvel ezelőtt, amikor a Bermuda-háromszög kutatásába fogtam, megértettem, hogy létezésének elfogadásában és titkainak feltárásában a legnagyobb akadályt az az egyszerű tény képezi, hogy nem tudjuk pontosan, hogy miről is van szó, ezért a háromszög…
Stonehenge egy történelem előtti civilizáció csodálatosalkotása. Évszázadok óta találgatják, kik, mikor és miért építették, továbbá hogy mi lehetett a rendeltetése. Tartották már csillagászati központnak, a földi energiák fókuszpontjának, gyógyító központnak,…
A mítoszok szórakoztatják az embereket, ám idegesítik a tudósokat. Mi a földből kiásott tárgyi bizonyítékok és az írásos emlékek segítségével rekonstruáljuk a bronzkor nevezetesen a görögök és a Közel-Kelet Kr. e. 3000 és Kr. e. 1000 közötti történelmét.…