Szerző Ranschburg Jenő
„A tehetség – ha nem ismerik fel időben, ha rosszul bánnak vele, ha beszorítják az átlagos ember átlagos intellektuális normáinak keretei közé– igenis elkallódhat! Kreativitása befagy, személyiségjellemzői között megjelenik a passzivitás, a visszahúzódás…
Életünk során mindannyiunkat érnek stresszhatások, melyek nagymértékben felelősek a depresszió kialakulásáért. Különösen veszélyes időszak ebből a szempontból a serdülőkor, amikor ezek a negatív hatások halmozódhatnak. Ha a fiatal képtelen feldolgozni,…
Az életmű sorozat új kötete két korábban megjelent könyv anyagát tartalmazza. Az érzelem és a jellem lélektanából címmel, 1998-ban megjelent könyv a megelőző 25 év fejlődés-lélektani cikkeit, tanulmányait gyűjti össze. Két főbb fejezete A korai tapasztalatok…
A könyv a gyermekek emberi kapcsolataival foglalkozik. Mindenekelőtt a gyermek és az anya viszonyát mutatja be, de sorra kerülő a nevelő és az apa is. A kortárs kapcsolatokból a játékot, a jószívűséget és az agressziót emeli ki, és bemutatja az agresszív…
A korai Ranschburg tanulmány a gyermekek neveléséhez kíván segítséget nyújtani. Az újszülöttnek ugyanis nincs erkölcse, nem tud beszélni, nincs képe az őt körülvevő világról. Minderre elsősorban a családnak kell megtanítania. A család viszont nem azzal…
Az Életmű sorozat II. kötete Ranschburg Jenő két tanulmányát tartalmazza. A Nő és a Férfi az ideális nő és az ideális férfi tulajdonságait elemzi és azt, hogy az általánosságban elfogadott tulajdonságoknál velünk született, génjeinkben rögzült különbségről…
A kötet Ranschburg Jenő két korai munkáját tartalmazza. A Félelem, harag, agresszió 1970-ben, a Szeretet, erkölcs, autonómia 1981-ben jelent meg először. Azóta mindkét könyv - az előbbi idegen nyelveken is - több kiadást ért meg. A szerző ezekben az…
"Nevelési hibát kétféle okból követhet el a szülő: saját jellemhibájából adódóan, vagy egyszerűen tudatlanságból – azért, mert téves vagy hiányos információkkal rendelkezik arról, hogyan kell megoldania a problémákat, melyek a családi élet elkerülhetetlen…
Ranschburg Jenő évtizedek óta aktuális munkái segítenek bennünket, hogy megérthessük gyermekeinket, hogy eligazodhassunk kétségeink között. Sorozatunk most új köntösben, új szempontok szerint elrendezve adja kezünkbe Ranschburg Jenő tanulmányait. Első…
A kötet tanulmányai a serdülőkori érzelmek alakulásáról, a tehetségről és a párkapcsolatokról íródtak. A külön kötetekben korábban megjelent két írás - a Nyugtalan gyerekek és A mélységből kiáltok - pedig a komoly magatartási zavarokkal küzdő serdülők…
"Elsőéves egyetemista koromban úgy jegyzeteltem az előadásokat, mint a gép: leírtam szinte minden elhangzó szót, válogatás nélkül. Mindennek nemcsak az lett a következménye, hogy megfájdult a fejem és a csuklóm, hanem az is, hogy a visszaolvasásnál alig…
Az első tanulmány a Pszichológiai rendellenességek a gyerekkorban a különböző rendellenességeket vizsgálja a gyerek fejlődésének folyamatában: a biológiai alapfunkciók zavarait /alvás, táplálkozás, kiválasztás/ és a ritmikus, motoros rendellenességeket…
Az életmű sorozat utolsó, VIII. kötete változatlan kiadásban, és az Életmű sorozat borítójával jelenik meg. Nevelési hibát kétféle okból követhet el a szülő: saját jellemhibájából adódóan, vagy egyszerűen tudatlanságból azért, mert téves vagy hiányos…
- Személyiségünk titkai - Családi kör - Előadások - Korai tanulmányok A kötet egy emberöltő alatt megjelent tanulmányok közül válogat. Ami összeköti őket, a közös téma: az emberi személyiség, ennek kialakulása, fejlődése, megértése, befolyásolása. A…
A könyv a 3-6 éves gyermekek gondolkodásának, világképének fejlődését ábrázolja, bemutatva, hogyan bontakozik ki az óvodáskorú gyermek személyisége. Szó van az "én" megnyilvánulási formáiról attól a pillanattól kezdve, hogy a gyermek a tükörben felismeri…
Az 1991-ben írt tanulmány a szeretet keletkezésével, pszichológiai jelentésével és jelentőségével foglalkozik, a korai szülő-gyermek kapcsolatot elemezve.
A pszichikus funkciók, a lelki élet rendellenességeivel nem csupán az orvosok és a pszichológusok, de a pedagógusok és a szülők is számos alkalommal találkoznak. Hogy felismerhessük és kellő megértést tanúsíthassunk, és a segítséghez vezető utat is fölleljük,…
Az Óvodások kötet Ranschburg Jenő három, az óvodáskorú gyermekekről szóló tanulmányát tartalmazza. Többször nyilatkozta, hogy hozzá igen közel álló életkor az óvodások világa. Az első hat évnek meghatározó jelentősége van: varázslatos világ az óvodásoké,…
Kapcsolataink szövevénye életünk minden területét behálózza. A felcseperedő gyermek megszületésétől kezdve jelen lévő anya, apa és a szűk családi kör fokozatosan testvérekkel, barátokkal bővül. Ahogyan a gyermek egyre nyitottabbá válik a világra, egyre…
Ranschburg Jenő tanulmánya az emberré válás és a nevelés legfontosabb kérdésére keres választ: van-e szerepe a szülőnek abban, hogy a gyermek agresszív, támadó és kötekedő személyiség, aki képtelen beilleszkedni kortársai közé, vagy éppen szorongó, félénk,…
Az iskoláskor sok változással járó periódus a gyerekek életében. Nemcsak a szigorú iskolai elvárásoknak kell megfelelniük, hanem a kortárskapcsolatokban is meg kell találniuk helyüket a család biztonságos világán kívül. S még nem is beszéltünk a gyerekek…
Az ismert és sikeres gyermekpszichológus könyvében a képernyő (TV és számítógép) hatásaival foglalkozik, tanácsokat ad a szülőknek: mennyit és mikor ülhetnek - üljenek a gyerekek a tv vagy a számítógép elé és milyen hatásokkal kell szembenézniük.
A szülőknek sokszor az az érzésük, hogy kamaszgyerekük nem is az, akinek ők nevelték, nem az, akit eddig megismertek. A kamaszkorba lépve a gyerekek sok változáson mennek keresztül, mind külsejük, mind környezetük átalakul. Testi fejlődésükkel a másik…
Egész életemben két dolog érdekelt igazán: a világ megértésének, átélésének sajátos gyermeki formái és az irodalom. Ha meggondoljuk, ez a kettő nincs is olyan távol egymástól, mint első pillanatra hisszük... A neves gyermekpszichológus versei könnyen…
"Hároméves kisfiam csak szaladgál a lakásban fel és alár, a szőnyegen fetreng, ha dühös, próbál megütni, állandó figyelmet szeretne." "Két félvér kislány anyukája vagyok, együtt élünk szenegáli férjemmel. Egyik nap a nagyobbik, akinek bőre kissé sötétebb,…
Magyarországon mindenki tudni véli, mit jelent ez a szó: hiperaktivitás. Nomen est omen - mondják - hiperaktivitásról akkor beszélünk, ha a gyereket nem lehet leállítani, folyton jár a keze, a lába és a szája is. Ebben a könyvben azt szeretném bemutatni,…
„Létezhet, hogy egy négy és fél hónapos baba fél az elalvástól?” „Problémám, melyben a segítségét kérem, az alvással kapcsolatos…” „Kisfiammal sajnos minden egyes elalvásért meg kell küzdeni…” „A bölcsiben a kisfiam nem játszik másokkal, és nem beszél…
A könyv foglalkozik az erkölcsi jellem típusaival: valódi jellemrajzot ad a jellemes, a jellemtelen (aszociális, antiszociális) a jellem nélküli (konformista) és a hibás jellemű (befolyásolható ill. autoriter) személyiségről. Tárgyalja a jellem legáltalánosabb…
Elsőéves egyetemista koromban úgy jegyzeteltem az előadásokat, mint a gép: leírtam szinte minden elhangzó szót, válogatás nélkül. Mindennek nemcsak az lett a következménye, hogy megfájdult a fejem és a csuklóm, hanem az is, hogy a visszaolvasásnál alig…
Van egy bibliai történet, melyben Jákob a Jabbók folyó partján egésze éjszaka küzdött valakivel, akit nem ismert és nem árulta el a nevét. Sokat vitatták, hogy ez ki lehetett? Isten, egy nagyal, vagy valamilyen gonosz szellemi erő? Én azt gondolom, hgoy…