Szerző ?
A legtöbb nemzeti irodalomnak vannak tűzhelyei az országhatárokon kívül, a magyar irodalom azonban szinte példa nélkül áll abban, hogy központjainak és intézményeinek tekintélyes része nem a magyar állam területén található. Ilyen hagyományos központ…
Mára nem kell különösebben bizonygatni azt, hogy létezik az erdélyi magyar irodalom. Ez mindenekelőtt tapasztalati tény: olvassuk és beszélünk róla, mint fogalom, szinte megkérdőjelezhetetlen, nemcsak a jelenben és a közelmúltban, tehát a Trianon utáni…
Reményik Sándornak, az erdélyi magyar irodalom valamikor talán legnépszerűbb költőjének, 1944 után csak 2006-ban jelenhettek meg összegyűjtött versei. Munkásságát a gyanakvás és a félreértés évtizedeken keresztül száműzte az irodalmi nyilvánosság határain…
A kötetnek az ad szomorú aktualitást vagy emlékezéshez táptalajt, hogy éppen kilencven éve mondták ki az első világháború utáni békét párizs mellett, amely mindent, csak nem nyugalmat hozott. Erdély népeinek. Pomogáts Béla azokat a béketárgyalások során…
Bilincsek hullottak le magyar földön magyar kezekről. Huszonkét esztendő keserű rabsága után Erdély északi részének és a Székelyföld nagyrészének lakói hazatértek. Csak az beszélhet igazán a szabadulás nagyszerűségéről, aki maga is ette a rabság könnytől…
Cselényi László a hatvanas évek közepén-második felében (akárcsak Ady Endre: a maga második megjelent verseskönyve után) hajtotta végre saját költői „forradalmát”. Mindennek természetesen (akárcsak Ady esetben) Párizs és a modern francia költészet volt…