Szerző ?
Pléh Csaba pszichológus, nyelvész, akadémikus számos tudományos munka publikálása után, a karanténok idején kezdett bele az Árnyak megírásába. Emléket akart állítani mindazoknak a tudósoknak és tudós barátainak, akikkel tanulmányai kezdetétől a pályája…
A pszichológia korunk egyszerre népszerű tudománya és köznapi életünket alakító hivatása. Évente idehaza is sok tucat új könyv mutatja be a pszichológia tudományának egy-egy fejezetét, illetve ajánl segítséget az önirányításhoz. A Pszichológia kézikönyv…
Vajon több barátunk lesz a web világában? Milyen lépésekkel reagálhatunk nem tudatosan az érzelmileg fontos eseményekre? Egységes vagy sokarcú-e az emberi gondolkodás? Vajon az állatoktól elválasztó biológiai rendszer az emberi nyelv? Befolyásolja az…
A pszicholingvisztika a nyelv használatának, megértésének és elsajátításának mentális folyamatait, a használók értelmi, érzelmi és társas működéseit érintő mechanizmusait vizsgálja. Interdiszciplináris terület, amelynek gyökerei a nyelvészetben és a…
„A megismeréstudomány kritikus mozzanata a megismerés megértésének keresése, legyen az valóságos vagy elvont, emberi vagy gépi. A cél az értelmes kognitív viselkedés megértése. Reményünk az, hogy mindez elvezet az emberi értelem, a tanítás és tanulás,…
Az Akadémiai Kiadó új ismeretterjesztő sorozatának célja rövid, lényegre törő, fogyasztható, ugyanakkor a tudomány mai állását tükröző, megalapozott, kiegyensúlyozott és tárgyilagos áttekintést adni egy-egy tudományágról, részterületről vagy éppen aktuális…
Mit gondol, ön mikor társalog? Társalog akkor is, amikor fennhangon vitatkozik a rendőrrel vagy számon kéri a párján, hogy hol járt előző este? Társalog, ha egy ismeretlen boltost szólít meg, ha a legjobb barátját hívja, vagy éppen egy csinos nőnek udvarol?…
Pléh Csaba Széchenyi-díjas magyar pszichológus, nyelvész, az MTA rendes tagja, 2006 és 2008 között főtitkárhelyettese, a BME Kognitív Tudományi Tanszékének alapító egyetemi tanára. iskolateremtő agykutató. Hazai és külföldi szakmai folyóiratok, könyvsorozatok,…
A szerző interdiszciplináris pszichológiatörténeti tankönyvet írt: az antropológia, a szociológia, a neveléstudomány és a nyelvészet, valamint a filozófiai ágazatok fejlődésének eredményeit is figyelembe veszi a bevett természettudományos kapcsolódások…
A kötet a kiadónknál megjelent nagy sikerű Atkinson et al. Pszichológia c. tankönyvhöz készült szöveggyűjtemény: fejezetenként legalább két-három, az eredeti szerkezethez illesztett olvasmány egészíti ki az alaptankönyv szövegét. Az olvasmányok kisebb…
Hogyan alakult a modern pszichológia emberképe? Vajon van-e ennek köze ahhoz, ahogyan köznapi életünkben egymáshoz, mint érző és gondolkodó lényekhez közelítünk? Ez a rendhagyó pszichológiatörténet a modern szakmai és a köznapi pszichologizálást együtt,…