Szerző MEZEI KÁROLY
Beszélgetés Virág Judit művészettörténésszel
A magyar sporttörténetnek nemcsak hivatásos sportolók lehetnek legendás alakjai, hanem civilek is. Éppen ilyen Fejér Miklós vendéglős, a híres Sipos vendéglő tulajdonosa, Óbuda díszpolgára. Évtizedeken át a szó eredeti értelmében etette a magyar sportolókat,…
Gazda István tudománytörténésszel beszélget Mezei Károly
Beszélgetés Kásler Miklós onkológus professzorral
Amikor 1956-ban, a fölrobbantott Andau-híd romjain nyugatra menekült kétszázezer magyar, köztük volt Bangó Jenő, ifjú papnövendék is. Ő ma jeles szociológus, a düsseldorfi és az aacheni egyetem emeritus professzora. Egyike a külföldön nagyivű karriert…
Az Európai Unió nem segélyszervezet, nem is ajándékosztogatás a célja, hanem az uralkodóházak és nemzetek közötti évezredes versengés új jogi kerete. Ezért mindenki küzd. Aki csak a sarokban mulyán üldögélve várakozik, hiába nyújtja a markát - az üres…
Zelnik Józseffel beszélget Mezei Károly.
HOPPÁL MIHÁLY (Kassa, 1942. október 31. -) néprajztudós, Bölcsészettudományi Kar, néprajz, múzeológia és magyar nyelv és irodalom szak, 1961-1966. Tudományos fokozat: Bölcsészettudományi doktorátus - 1972, Irodalomtudomány (néprajz) kandidátusa - 1990.…
A négy igenes népszavazásra visszatekintve, a liberális oldalnak valójában nem a kommunista múltammal volt baja, hanem a nemzeti elkötelezettségemmel. Ha megnézzük, hogy utánam ki mindenkivel kötöttek szövetséget az egykori kommunisták közül, akkor ezt…
Mondják, kir ország vagyunk, és szegények. Valójában nem is vagyunk olyan kicsinyek, az országok terület szerinti sorrendjében valahol középtájon állunk. És nem is vagyunk olyan szegények, a GDP alapján 180 ország közül a 47.-ek. Hány nálunk kisebb és…
Mi lesz egy ország, vagy földrész sorsa, amelyik csak jól akar élni, de közben egyre kevesebb utóda születik, miközben a muzulmán népek igen sokan vannak ... Európa nem tudja integrálni ezeket a népeket, mert az ő gyökereik, identitásuk egy - az európai…
Egyszer Kodály Zoltán a Svábhegyen kirándult, ott hallotta a tanítóképzős lányokat a Schneider Fánit énekelni... lehetetlenség, gondolta, hogy a kisgyerekek leendő tanítói ilyen silány zenei előképzettséggel lépjenek be az iskolába... Ilyen élmények…
Még a kilencvenes évek elején egy ismert televíziós személyiség meghívott a műsorába. Szó szót követett, s kérdezőm mind a türelmetlenebbül szögezte nekem a kérdést, hogy ha ilyen pontosan tudjuk, leírjuk, hogy mi a baj, akkor miért nem lépünk is. akkor…
A Magyarnak lenni könyvsorozatban ezúttal Mezei Károly beszélget Náray-Szabó Gáborral. Értékvilágunk meghatározói: tradíció, tudás, társadalom, türelem. Ennek jegyében született meg jövőképünk, a Szent István-terv. Ez a keresztény és nemzeti értékeket…
Taxner-Tóth Ernő irodalomtörténésszel beszélget Mezei Károly.
Koch Sándor virológussal beszélget Mezei Károly. A múlt század ötvenes éveiben a járványos gyermekbénulás tartotta rettegésben világszerte a fiatal szülőket. Magyarország a világon harmadikként gyűrte le a rémületes kórt előbb a SALK vakcina, majd a…
Vannak szerencsésebb birodalmak, például a kínai vagy a japán, ahol a nemzeti kultúra ma is része az oktatásnak és a nveleslének. Meg is lehet nézni, hog milyen elképesztően gyors a kínaiak, a japánok és a koreaiak technológiai fejlődése. Náluk alap…
Mi a haza? Ez is egyénileg élhető meg. A haza az a terület, életforma, vidék és hely az ég alatt, amiről fölöslegesen sokat tudunk. És itt a hangsúly a fölöslegesen szón található. Szerethetünk más országokat, embercsoportokat, ismerhetjük őket alaposan…