Szerző ?
Három évvel a Bátor Csikó színművei után Márton László újabb drámakötettel jelentkezik. Az itt olvasható négy színmű mindegyikére rányomja bélyegét a műhelymunka, a közös gondolkodás a mindenkori társulattal. Az Avvakum az orosz egyházszakadás két élharcosának…
Hol volt, hol nem volt, volt egyszer Magyarország, abban pedig egy írói ambíciókat dédelgető fiatal szerkesztőgyakornok. Pontosabban lett egy ország – egy nagyon magyar –, nem függetlenül ezektől az ambícióktól. Ezen a tájon, a novellákban M. L.-ként…
Hiánypótló munkát tart a kezében az olvasó. A kötet számos jelentős történeti forrást közread a magyar szabadkőművesség kezdeteitől a közelmúltig terjedő időszakból, ám nem feledkezik meg a laikus érdeklődőről sem. Mi volt a szerepe a szabadkőművességnek…
A Zokogó Zarándokok Márton László (1934) harmadik magyar nyelvű esszékötete. A szerző az útépítéstől a diplomáciáig tucatnyi mesterséget űzött, egyetemi tanulmányait az ELTE bölcsészkarán kezdte, Oxfordban, majd a Sorbonne-on fejezte be. Diákként részt…
Karintia, a szomszédos Ausztria legdélebbi tartománya régóta számos szépséggel csábítja a magyar utazókat. Kiadónk több évtizedes hiányt pótolva készítette el sok tekintetben újszerű, sok hasznos térképet és több, mint 200 látványos, színes fényképet…
A kiadó új sorozatot indít ezzel a kötettel. Anélkül hogy szoknyákat emelgetnénk, arra vagyunk kíváncsiak, mi történik, mi zajlik le egy nagy művész, egy író, egy festő, egy zeneszerző vagy akár egy király fejében akkor, amikor párt, társat választ magának.…
A kötetben szereplő tíz elbeszélés mindegyikének címszereplője valamilyen állat, de maguk az elbeszélések mégis sokkal inkább az emberekről szólnak, mint a címadó állatokról. Nem az aesopusi értelemben, tehát nem úgy, hogy egy-egy állat valamilyen emberi…
A Báthory Zsigmondról szóló verses drámahármas Erdély 16. század végi zavaros, intrikákkal, véres leszámolásokkal, zendülésekkel teli éveit dolgozza fel. Politikai cselszövések, személyes érdekek szülte ármánykodások befolyásolják a szereplők életét,…
Márton László új regénye, A mi kis köztársaságunk a tökéletes állam megalapításának groteszk-tragikus kísérletét jeleníti meg. 1944 végén, amikor a felszabadító és egyben megszálló szovjet csapatok megérkeztek a Viharsarokba, az ott élő agrárproletárok…
Márton László 1992-ben megjelent regénye a magyar regényírás nyolcvanas évekbeli felfutásának betetőzése volt. Nem véletlenül részesült megkülönböztetett kritikai fogadtatásban: Balassa Péter szerkesztésében külön tanulmánykötet jelent meg róla (Üvegezés,…
Márton László huszonhét év elteltével három színművet ad közre új drámakötetében, melynek utószavában magyarázatot is ad a hosszú szünetre: a színművek alapjául szolgáló ötletek régóta érlelődtek, de idő kellett hozzá, hogy a szó dramaturgiai és drámapoétikai…
A Bibliaiskola mindazonáltal bőségesen dokumentálja szerzője rendkívül széles érdeklődési körét: nem csupán ószövetségi ismereteket, hanem bőséges újszövetségi teológiai mondanivalót is rejt ez az írás, amit alaposan átgondolt dogmatikai megfontolások…
Márton László új regénye az 1882-es tiszaeszlári vérvádról és az akkori Magyarországról szóló groteszk mese, melyben a szerző a tőle megszokott szatirikus humorral és összefüggések sűrű hálójával mutatja meg, mi történik, ha egy ország a józan ész helyett…
Köztudott, hogy Magyarország nemzetközi kapcsolatai meghatározó szerepet játszanak az ország életében és fejlődési lehetőségeiben. Ezért régóta esedékes, hogy egy 20. századi visszatekintéssel rendelkező könyv számba vegye Magyarország nemzetközi kapcsolatrendszerét,…
Ez a regény egy szerelem története. Karl K. bécsi újságíró 1913 őszén ismerkedik meg Sidonie N. bárókisasszonnyal. Egymásba szeretnek, majd rövid együttlétek után 1914 júniusában boldog napokat töltenek Sidonie janovicei otthonában. Ám a tervezett házasság…