Szerző ?
A Nemzeti Kultúrtörténet Kincsestára sorozat legújabb kötete a Petőfi-emlékév jegyében a költő alakjának népi hagyománykörét mutatja be. Habár e folklórhagyományok ismertetésére a 19. század végétől történtek kísérletek, a kiskőrösi születésű Magyar…
Csodaszarvas, turul, bányarém, markoláb, garabonciás vagy prikulics. Ikonikus alakok a magyar mese- és mondavilágból vagy azokból a rémtörténetekből, amelyekkel dédszüleink ijesztgették a rosszalkodó gyerekeket. Ezeket a lényeket gyűjti össze a Bestiarium…
Magyar Zoltán könyve Petőfi életének azon bő évtizednyi időszakát dolgozza fel, melyet 1838-48 között a történeti Felvidék területén töltött el, nemegyszer kulcsfontosságú események résztvevőjeként. A szerző személyesen is végigjárta a kötetben szereplő…
A magyar történelem bővelkedik olyan korokban és kisebb korszakokban, melyeknek emlékét a történetíráson kívül a szájhagyomány, a népi történeti tudat is megőrizte. Ilyen témakör a magyar néphagyományban a reformáció kora is, ugyanis a Kárpát-medencét…
Magyar Zoltán könyve egy elfeledett erdélyi tájegységet, a Kolozsvár és Dés között elterülő Erdélyi-Erdőhát vidékét hozza vissza a köztudatba. Mondakötete a megfogyatkozott népességű szórványvidék szájhagyományozott népköltészeti örökségét mutatja be…
A kézirat a magyar történelemben és kultúrtörténetben nagy szerepet játszó Báthori család legismertebb alakjaihoz fűződő hagyományokat tekinti át: mondákat, legendákat, rémhíreket, búcsújáró hagyományokat fennmaradva szinte napjainkig. Ilyen változatos…
Borsos Balázs és Magyar Zoltán néprajzkutatók az érdeklődő nagyközönség számára mutatják be a népi kultúra regionális tagolódását a teljes magyar nyelvterületen: a Felső-Őrségtől Moldváig és a Szepességtől az al-dunai székelyekig. Leírásuk alapvetően…
I. kötet: Kászon, Gyimes, Csík, Gyergyó, Felső-Nyárád mente, Hargita vidéke, Barcaság, Kőhalom vidéke, Segesvár vidéke, Királyföld, Alsó-Fehér megye, Aranyosszék, Torda vidéke és Erdőalja történeti, helyi és hiedelemmondáinak gyűjteménye. II. kötet:…
Európa legfiatalabb keresztény állama alig száz évvel az új hit általános felvételét követően már szentek egész sorát vonultatta fel. Közülük is igazi hírre-névre és nemzetközi ismertségre az Árpádok nemzetségének királyi sarjai tettek szert: István,…
Hunyad megye a magyar történelmi emlékezet emblematikus tájegységeinek egyike. Itt áll Vajdahunyad impozáns lovagvára, romokban már a Kőműves Kelemen balladájáról elhíresült Déva vára, és itt élt a Jókai Mór regényéből, a Szegény gazdagokból jól ismert…
Noha a történeti Felföldnek nem képezi részét, a szlovákiai magyar néprajzi tájak sorában az egyik legjellegzetesebb, kulturális örökséggel gazdagon átitatott vidék a Bodrogköz északi része. E hármas határon fekvő, három folyó által határolt tájegység…
Árpád-házi Szent Erzsébet egyike a katolikus egyház legismertebb és máig legnépszerűbb szentjeinek. A kötet nem a sokadik életrajz, nem történelmi feldolgozás megalkotására tett kísérletet, hanem annál valamivel többre törekszik: összefoglalni és bemutatni…
Mintegy hetven szlovákiai és magyarországi községben végrehajtott gyűjtőmunka eredménye ez a könyv, amelyben összesen 600 folklóralkotás található. Feltárja előttünk Gömörország hiedelemvilágát és betekintést enged az ott élő emberek gondolkodásába,…
Egy hangulatában, táji karakterében, tárgyaiban máig továbbélő világ sejlik fel Magyar Zoltán legújabb könyvében, amely az utóbbi évek leletmentő folklórgyűjtéseit adja közre a sorozat korábbi köteteihez hasonló szerkezetben és igényességgel.
Szent György alakja közel másfél évezreden át a hit diadalmas hőseként, győzhetetlen katonájaként és emberi példaként mint a légiónyi katonaszent egyike, igen fényes karriert futott be. A magyar népköltészet máig is híven őrzi a György-legenda szinte…
Az Árpád-házi szentek leginkább legendákba burkolt, ám a magyar lélek egyik kifejezőjeként számon tartott ifjú trónörökös, Imre herceg a magyar keresztény állammal egyidős. A történelmi kutatások, a szentkultusz, a művészi ábrázolások, a néphagyomány…