Szerző Lengyel László
Politikai elemzőként és a jelen történészeként megpróbáltam megérteni és megértetni, mi irányítja világunkat, mitől lesz olyan, amilyen. De eközben kisebb-nagyobb írásokban, 1988-tól 2016-ig, napilapokban és hetilapokban, saját rovatokban azon is tépelődtem,…
Magyarország halott ország, ha a világ közepe. Ha ptolemaioszi világban él a kopernikuszi helyett. Ha hiszi, hogy körülötte forognak a többiek. Ha feltételezi, hogy határai feltartóztatják a világ hömpölygő társadalmi, gazdasági és politikai áramlatait.…
A magyar politikai élet főszereplőinek sereglete, ahogy Lengyel László látja őket. A portrék mögött ott az elemzés is nyilván, no meg humor, szarkazmus és jó adag kultúrtörténeti hasonlat. Hogy kikről? Kádár Jánosról, átfogóan a magyar miniszterelnökökről…
Lengyel László: A Kétszöget Hankiss találta ki. Nem hagy nyugodni ez a te Settembrini-magatartásod. Hogyan lehet hinni és bízni az értelem hatalmában a 21. században? Hogyan lehet valaki egyszerre szabad és otthonos egy ilyen világban? Ez engem akaratlanul…
A politikai publicisztika legjelentősebb, hosszú évek óta kivételes hatású alakja, Lengyel László a rendszerváltást megelőző évtized történéseit tekinti át. Szellemi kalandregény: az erdélyi kötődésű, Benedek Elek-leszármazott szerző kalandjai a nyolcvanas…
Kötetlen beszélgetés politikáról, közgazdaságról, valamint a közélet és a magánélet fontos kérdéseiről.
Mi történik egy országban, ahol a hatalom az autoriter politika és az oligarchikus „demokrácia” közötti állandó súrlódás tárgya? A kötet a magyar demokrácia, bürokrácia és piacgazdaság válságának története.
A rehabilitáció fontosságát nem szükséges hangsúlyozni. Az elmúlt években Magyarországon három jelentős rehabilitációs szakkönyv is megjelent, de csupán az egyik foglalkozik körülbelül háromoldalnyi terjedelemben a légzési fizioterápiával. Rendkívül…
Mit ér az ember, ha demokrata Magyarországon és Erdélyben? Lengyel László (1950) közgazdász-politológus és Markó Béla (1951) költő, politikus beszélget Erdélyről, nacionalizmusról és patriotizmusról, a magyar és a román rendszerváltásról, a parlamenti…
Hányszor tesszük fel magunknak a kérdést: hol van Magyarország? Vagy: mekkora Magyarország? Hol voltunk 1956-ban, amikor Budapesten fegyverek dörögtek - és mégis Szuezra figyelt inkább a világ? Miért az első atlanti válság hagyott mélyebb nyomokat a…
A Kis politikai erkölcstan, a KPE a nagyon kis politikusok, nagyon kis erkölcséről és mindnyájunk erkölcsi kereséséről szól. És szól a politikai énünkről, amelyet napról napra szülünk, és amelyet hatalmak kijelölnek nekünk. A politikai megromlásról és…
Magyarország szorongással és reménnyel lép Európába. De milyen Európába, és milyen világba? Vajon ki, hogyan és merre vezeti a világot? Amerika? A nagyahatalmak? Ki vezeti Európát? A német-francia nagyhatalmi tengely vagy a brüsszeli bürokrácia, netán…
A Kádár-rendszer végkifejlete az irányított, hangtalan, puha összeomlás. "A belülről megőrölt, / a magát csalva másokat csaló, / a látszattal terrorizáló / hang nélkül szétomolt." - írta Petri György Összeomlás című versében. A magunkfajtát őrölte a…