Szerző L. Juhász Ilona
A kopjafák - emlékoszlopok mint a szimbolikus térfoglalás a szlovákiai magyaroknál.
A szerző az első világháború ideje alatt a mai Szlovákia területére érkező erdélyi menekültek kapcsán olyan kérdésekre kereste a választ, mint például hová érkeztek menekültek, miképpen oldották meg a helyiek az ennek kapcsán felmerült különféle problémákat/feladatokat,…
Megjelent Liszka József 50. születésnapjára
L. Juhász Ilona legújabb kötete a szlovákiai Komárom emlékezéskultúrájának különféle tárgyiasult jelekben - szobrokban, emléktáblákban stb. , testet öltött lenyomatait vizsgálja. Azon túlmenően hogy számba vette és dokumentálta a városban fellelhető,…
Kötetünk a Dél-Szlovákia zömében magyarlakta vidékein ma is megtalálható vagy egykor létezett olyan emlékjeleken mutatja be, amelyek közvetlenül vagy közvetve kötődnek az első és második világháborúhoz, s abból a célból állíttattak, hogy e két világégés…
A holokauszt áldozatainak és azon bátor ismert és ismeretlenek emlékére, akik a a vészkorszak idején is Emberek tudtak maradni, nem álltak a kiközösítők, a zsidók kirablói és meggyilkolói közé, hanem saját életüket is kockáztatva mások éetének megmentése…
Van-e még kutatni valója a 21. század néprajzosának? Amennyiben a néprajz kutatási objektumaként a tradicionális körülmények között élő parasztságot jelöljük meg, akkor aligha. Csakhogy azok az ismérvek, amelyeket a hagyományos népi kultúrára véltünk…