Szerző ?
„Ajánlom ezt az írást mindazoknak, akik magyarok és a szépet is magyarul szeretik” „Öreg betűkkel írtam ezt az írást, mert öreg dolgokról mesélek és avas sárga hártyára írtam, mint ahogyan eleink írnivalóikat. És én közülük való vagyok, tudom, az ő folytatásuk…
Összegyűjtötte, sajtó alá rendezte, szerkesztette és az előszót írta Sas Péter. Részlet az Előszóból: A tematikus kötetben elsősorban arra törekedtünk, hogy a témához tartozó,ismeretlenségük miatt a köztudatba még nem beépült írásokkal és levelekkel…
Kós Károly 1925-ben írt balladai hangvételű történelmi regénye vagy ahogy ő nevezi: krónikája a XVII. századi Erdély, azon belül is Kalotaszeg forrongó, lázongó világába vezet. Bethlen Gábor halála után öccse, István, kérész életű fejedelemségét a Rákóczi…
Elmesélem azt, amit a szívem diktál... Erdély furcsa zuga Európának; meglehetősen eldugott, nehezen hozzáférhető hely. A régi vándorló népek által könnyen barangolható, nyitott alföldektől zordon hegyfalakkal elválasztott és körülvett magas fekvésű katlan.…
Constantinopolis? Bizánc? Sztambul? Kelet nyugati világvárosa, vagy a nyugati civilizáció keleti csücskének fővárosa. Eleinte egyszerű görög gyarmat, kikötőhely, kereskedelmi raktár, azután egy Rómát helyettesíteni hivatott keleti Róma; majd egy új,…
Kós Károly 1929-ben írt ismeretterjesztő munkája valódi kuriózum: Kós mintegy 60 litográfia és grafika kíséretében megírta Erdély történetét a honfoglalástól a 20. századig. Mert: A história bizonyítása szerint Erdély azoké a népeké volt, akik ezt a…
Nemzeti Könyvtár: - Magyar írók - Magyar hősök - Magyar tájak - Magyar mesék - Magyar ízek - Magyar ritkaságok - Magyar ünnepek
István király története mindig is szimbolikus erővel bírt: a semmiből országot építő erős kezű uralkodót vagy a szent királyt, a hit felkent bajnokát egyaránt beleláthatta alakjába az utókor. Az író István király tragédiáját látja elsősorban: a kötelesség…
„A napkeletről jöttem, a nagy hegyek, a zúgó fenyvesek világából, ahol még álmodnak szűk szavú emberek, kemény magyarok.” Az impériumváltás után meginduló erdélyi magyar szellemi élet valóságos kovásza volt Kós Károly (1883-1977). Eredetileg építész,…
Amikor hosszú évek után újra közreadjuk Kós Károly egyik legszebb történelmi regényét, nem csupán az író előtt tisztelgünk. A Varjú nemzetség gyönyörű magyar nyelve, szereplőinek igazságai, az általuk megélt érzelmek mélysége mind-mind méltóak arra,…
Kós Károly századunk magyar művelődéstörténetének egyik kimagasló alakja: építész, festő, grafikus, író és könyvkiadó. 1924-ben ő alapította meg az erdélyi írók önálló kiadóját, az Erdélyi Szépmíves Céhet, melynek megszűnéséig igazgatója volt. 1934-ben…
„Szigorú ember volt, az alkotást szentnek tekintette, ezért élete utolsó szakaszában – ahogy ő nevezte, az aggastyánkorban – az önkifejezésnek már csupán két formájával élt: levelezett és diskurált. Mindennapjai észszerű beosztásában rendelt ideje volt…
Az államalapító Szent István király élettörténetét elbeszélő regény, Az országépítő Kós Károly leghíresebb és legnépszerűbb műve, amely 1934-es első megjelenése óta számtalan kiadást élt meg. A történet Géza fejedelem uralkodásának utolsó eseményeivel…
Szinopszis: Kós Károly író, építész és grafikus sorsa összefonódott Erdély közelmúltjával. Prózai munkáiban nemritkán archaizál és a kalotaszegi tájnyelv szemléletes fordulatait, régi korokat idéző ritka szavait szívesen használja. „Választott szülőföldje”…