Szerző Gróh Gáspár
Gróh Gáspár irodalomtörténész, kritikus írásaival egyre meghatározóbb alakja a kortárs magyar irodalmi köztudatnak. Írásainak legfontosabb két jellemzője: a tematikai sokszínűség és a mindegyikben fölfedezhető sajátos látásmód. Írjon bármiről és bárkiről,…
A szerző újabb írásai értelmező, rendszerező szerepük miatt nélkülözhetetlenek az irodalmi értékrend formálásában. Olyan olvasóközpontú kritikák, esszék, irodalomtörténeti elemzések, amelyek az írók szemében a szakmához, a szakmáéban viszont az irodalomhoz…
Gróh Gáspár új kötetébe tanulmánnyá terebélyesedett írásai kerültek. Bevezetőjében a kritikáról írva a szellemi élet megosztottságát megkerülhetetlen tényként, a szabadon gondolkodás akadályaként bemutatva a méltányosság szempontjának hiányára hívja…
88 rövid lélegzetű, változatos miniesszét találunk a József Attila-díjjal kitüntetett kritikus, irodalomtörténész új kötetében. A Tűnődések alcím jellemzi legjobban ezeket az írásokat. Valójában karcolatok, kis novellák, apró megfigyelések – kitűnő íráskészséggel…
Gróh Gáspár monográfiájában a hihetetlenül összetett Szabó Dezső-i életmű egyik fontos vonatkozását, az író irodalomszemléletét mutatja be. Egyfelől írások meghatározott csoportját vagy egyes műveket vizsgál, másfelől egy-egy fejezetben Szabó Dezső Adyhoz…