Szerző Balázsi József Attila
Bármely nép kultúrájának egyetlen kötetbe tömörítése lehetetlen vállalkozás. Hát még egy több ezer esztendős írásbeliséggel rendelkező népé, amely számára a költői képekben való önkifejezés szinte született hajlam. Kínában az erkölcsi tanulságokat megfogalmazó…
A világ kultúráinak fontos nyelvi megnyilvánulásai az állandósult szókapcsolatok (közmondások, szólások, helyzetmondatok, szállóigék), amelyek műveltségi sajátsosságaiknak köszönhetően rögzültek az adott módon. Borostyánba zárt bogárként őrzik az őket…
A legnagyobb magyar mesemondónak, Jókai Mórnak a regényei nemzeti műveltségünk kincsei. A Jókai-enciklopédia betűrendes elrendezésben megmagyarázza, értelmezéssel látja el Jókai regényeinek ma már nehezen érthető szavait, kifejezéseit; megadja a regényekben…
A szótár a német közmondások és bölcsességek sokszínű világába kalauzolja el az Olvasót. A kiadvány régebbi és újabb keletű közmondásai mindenkit meggyőznek, hogy német ajkú embertársainkat ugyanazok a kérdések foglalkoztatják, mint bennünket: a néha…
A legtöbb nyelvtanuló számára a nehézséget nem az idegen szavak elsajátítása okozza, hanem gondolatainak szabatos mondattani köntösbe öltöztetése. Mivel a szórend mellett a mondatrészek közti kapcsolatot az elöljárók biztosítják, ismeretük nélkülözhetetlen…
Mindegyik nép gazdag szólás- és közmondáskincset hozott létre, amely egyrészt saját forrásból, másrészt kölcsönzött motívumokból táplálkozik. Ez a kötet az orosz közmondások tengeréből ad egy cseppnyi válogatást. A könyvben található 1400 orosz proverbiumot…
Nyelvünk gazdag szólás- és közmondáskincse mindinkább feledésbe merül. E kötet célja a magyar nyelv régebbi vagy már csak a népnyelvben megőrződött közel 1400 szólásának, közmondásának megismertetése az Olvasóval. Az 50 fejezet a magyar frazeológia egy-egy…
A közmondások minden nyelvben hűen tükrözik a nyelvet beszélők életét. Válogatásunk az állatokkal kapcsolatos közmondásokból ad ízelítőt a világ minden részéről. A sas egyedül repül című gyűjteményben 2727 közmondás található, ezek összesen 123 állatnevet…
Számos költői eszközünk közül a metafora mellett a hasonlatot használjuk leggyakrabban. Ha valamely idegen dolgot, tárgyat, fogalmat, tulajdonságot szeretnénk elmagyarázni, pontosan körülírni, szívesen élünk egy-egy hasonlattal: alszik, mint a mormota;…
Anyanyelvünk ? nemzeti kultúránk legfőbb hordozója ? igen gazdag a több évszázados élettapasztalatokat magába sűrítő népies szólásokban, közmondásokban, rövid életbölcsességekben. E mára már majdnem teljesen feledésbe merült jó tanácsok korunk emberének…
A Brit és Külföldi Bibliatársulat 1904-ben megjelent kiadványának reprintje Ez a könyv szövegmintákkal szemlélteti a világ 400 nyelvét és az egyes nyelvek változatos írásait. A nyelveket és az írásokat bemutató mintaszöveg többnyire az Újszövetségből,…