Keresési eredmények
A nyári nappalokat követő végtelen téli éjszakákon különös dolgok történnek egy átlagosnak mondható nyugat-izlandi falucskában: a Kötöttárugyár igazgatója, miután egy éjszaka latinul álmodik, az örökkévalóságra szegezi tekintetét, és lemond a földi boldogságról,…
Dostojevzski, Tolsztoi, Toorgenef – maradandó irodalmi értékek olcsó utánzatai olyan emberek számára, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy eredeti és igényes orosz klasszikusokat olvassanak. Leginkább a félreeső gömöri és nógrádi falvakban találkozhatunk…
A bicikli manapság nemcsak Koppenhágában és Amszterdamban határozza meg az utcaképet, hanem Londonban, Párizsban és egyre inkább Budapesten is. Marc Augé francia antropológus – aki a változó társadalmat helyezte kutatásai középpontjába, a hétköznapi…
Egy nagy regényíró lírai életművének legjavát tartja kezében az olvasó. Határvidéken járunk, az irodalom közös folyamának eredeténél és forrásánál. Jón Kalman Stefánsson verseiben prózájának költői alappilléreire ismerhetünk rá, a versek epikus rétegeinek…
Narine Abgarjan új könyvének első két írása ismét a már jól ismert örmény kisvárosba, Berdbe repíti el olvasóit. A szín hallgatása című kisregény hőse, Levon számára minden színhez egyedi hangok, számok, érzelmek társulnak, és a kisfiú egy nap rádöbben,…
Anyává válni mélyen testi és egyúttal felforgató érzelmi, egzisztenciális tapasztalat – ennek az átalakulásnak, változásnak leheletfinom rajza ez a regény. A családdá válás krónikája, amelyben a gyerek születését megelőző események és a kisgyerekes élet…
Kaarna telefonhívást kap a gondozóotthonból, ahol demenciába süllyedt anyját ápolják – siessen, ha még életben akarja találni. Késve ér oda, és a gyász első perceit hátborzongató esemény szakítja félbe. Ezzel váratlan fordulatok sora veszi kezdetét,…
A barátok jobban befolyásolják életminőségünket, mint gondolnánk. Robin Dunbar világhírű brit antropológus és evolúciós pszichológus könyve a minket körülvevő rokoni és baráti kapcsolati háló rétegeiről, a szűkebb-tágabb baráti körök méretének elménk…
Nicolas Mathieu (1978) számára második regénye, a Gyermekeik is utánuk hozta meg a megérdemelt világhírt. Írásai a francia realizmus hagyományán nevelkedtek, de a noir műfaja és az amerikai dél irodalma iránti vonzódását is tükrözik. Két sötét tónusú…
A demokrácia az egyetlen olyan államforma, amelynek sorsa rajtunk múlik. Ebben rejlik ereje, de egyben sebezhetősége is. Dezinformációval és mérgező polarizációval könnyen ki lehet használni a sérülékenységét, és ezzel gyengíthető a demokratikus intézményekbe…
Cecilie Enger új könyve két fiatal nő egymásra találásának története a tizenkilencedik század végi Norvégiában, ahol a tenger felől már egy modernebb kor szele fúj, de még minden mozdulatlan, ódon és merev – főképpen a társadalom íratlan szabályai. Bertha…
Byung-Chul Han új könyve vendégszövegekkel sűrűn átszőtt esszé, amely félúton kerti naplóba fordul. A globális digitális zaj ellenében a növényekkel járó munka csendbe merülő testi tapasztalatát, földközeli örömeit vázolja fel. A kiindulópont a szerző…
Ismert jelenség, hogy a regényhősök tetteit vagy testi tüneteit olvasáskor lelkiállapotuk kifejeződéseiként értjük meg. E megbízható mechanizmus az őskőkorban alakult ki, amikor a bővülő társas életben szükség lett a viselkedéseket értelmező képességre…
A DOLGOK VANNAK, DE MEGNÉMULTAK Bár ma mindenki narratívákról beszél, valójában posztnarratív korban élünk – állítja új esszéjében Byung-Chul Han, korunk egyik legszélesebb látókörű kultúrteoretikusa. Egyre kevesebb történetet mesélünk, mert az elbeszélések…
A gyaloglás filozófiája című bestsellere után Frédéric Gros új könyvében a politikai engedelmesség gyökereit és passzivitásunk forrásait vizsgálja. Konformitás, gazdasági kiszolgáltatottság, tekintélytisztelet, alkotmányos konszenzus – mind az alárendelődés…
Bár az agyunk megállás nélkül zakatol, arról ritkán gondolkozunk el, hogyan lenne a legcélszerűbb használnunk az eszünket. Vajon melyek a világ megértésének és a gyakorlati problémák megoldásának legjobb módszerei? Hogyan csinálják a legkiválóbb koponyák?…
1942 ősze, túlzsúfolt vonat, útban München felé. Harriet, a fiatal dán özvegy, férje emlékét követi, gyászol. Gerhard a náci eszmék bűvöletében a Luftwaffe kötelékében harcolt a keleti fronton, ahol bevetés közben lelőtték a gépét. A nőt férje egykori…
Hogyan lehet megkülönböztetni a bolygókat a csillagoktól? Miért hétnapos a hét? Mi lehetett a betlehemi csillag? Tényleg mindannyian csillaganyagból vagyunk? A könyv az éjszakai égbolt megfigyelésére hív, miközben szinte észrevétlenül csöppenhetsz bele…
Az elmúlt fél évszázadban a tanulás lehetőségének minden szintje világszerte gyorsuló ütemben bővült, különösen a lányok és a fiatal nők esetében. Ennek eredményeképpen a férfi-nő kapcsolat is megváltozott. A nők később házasodnak, kevesebb gyermeket…
Jaroslav Hašek ifjú éveiben rengeteget csavargott és kalandozott szerte a Monarchiában – megfordult többek közt Szlovákiában, Galíciában, Magyarországon, Erdélyben és Ausztriában is. Ezek az utak gazdag irodalmi alapanyaggal látták el a pályakezdő írót.…
Johannes Kepler a tudománytörténet egyik legizgalmasabb alakja, aki egyaránt volt csillagász, fizikus, matematikus, teológus és filozófus. Ma leginkább a bolygómozgás törvényei kapcsán emlékezünk rá, melyekkel forradalmasította a csillagászatot, és hozzájárult…
Különös és tragikomikus utazásra indul Christian Kracht regényének főhőse és nyolcvanadik születésnapját alkohol- és gyógyszerfüggősége miatt egy előkelő zürichi klinika pszichiátriai osztályán töltő édesanyja. Taxival vágnak neki Svájc exkluzív vidékeinek,…
Immár megkerülhetetlen tény, hogy a globális klímaváltozást mi idézzük elő. Ám ez nem azt jelenti, hogy nélkülünk a Föld éghajlata ideális nyugalmi állapotban maradna. Bolygónk évmilliárdok óta kering a Naprendszer lakható övezetében, de a leheletfinom…
Isaac Newton a tudománytörténet korszakos alakja, akinek legfontosabb felfedezései mindmáig az iskolai tananyag részét képezik. A cambridge-i polihisztor a fizika, a matematika és a csillagászat mellett a földrajz, a történelem és az alkímia iránt is…
Mi az, hogy magyar építészeti stílus? Mitől lesz magyar egy épület? Kifejezhető-e az építészet eszközeivel a nemzeti identitás? A könyv az ezzel kapcsolatos elméleteket és víziókat mutatja be az 1830-as évektől az I. világháború végéig, miközben a teóriák…
Egyre többen látják úgy, hogy a 21. századra félresiklottak a dolgok. Világszerte elképesztő méreteket ölt az élelmiszer-pazarlás, miközben tömegeket sújt az éhezés. A gazdasági és technológiai fejlődés eredményeképpen kialakult az eldobható termékek…
Szent-Györgyi Albert nevének hallatán mindenkinek a C-vitamin és a szegedi paprika jut az eszébe. A világhírű tudós közéleti tevékenységének bemutatásával a történelmi valóságnak egy olyan szeletét ismerheti meg az olvasó, amelyről eddig sehol nem olvashatott.…
Az elmúlt harminc évben jelentős előrelépés történt az agy rugalmasságának és a tanulás alapjainak megértésében. Agyunk születésünktől fogva olyan tehetséggel rendelkezik, amelyet még a legjobb mesterségesintelligencia-szoftver sem képes utánozni: ez…
Nem nagy dráma, nem fáj, nem halálos…, de azért kínos. A tizenhat éves Pavel Roglev Münchenben él anyjával és annak második férjével, Heinrichhel, és a legjobb úton halad afelé, hogy kiköpött német úrigyerek váljon belőle. Egy csak a bökkenő: ahhoz,…
Mi van, ha bekapcsolva hagytam a sütőt, és leég a ház? Mi van, ha rossz partnert választottam? A „mi van, ha?” kérdésfeltevés a kockázatok kiszámítására, a lehetséges történések elképzelésére, a negatív események elhárítására irányul. Roland Paulsen…