Keresési eredmények
A cukorbetegek nagy diétáskönyve 9., aktualizált kiadása, a hazánkban közel 1 millió embert érintő 2-es típusú diabéteszes betegeknek kíván segítséget nyújtani. Mindmáig él az a köztudatban, hogy a cukorbetegeknek speciális étrendre van szükségük, mely…
Az epebetegségek döntő többségét az epekövesség és annak szövődményei okozzák, és a lakosság 15%-át érintik. Lehet-e életmódbeli és étrendi szabályokkal befolyásolni a betegség kialakulását és a már létrejött epekövesség tüneteit? Hogyan lehet felismerni…
Tisztelt gyakorló cukorbeteg! 100 kérdés és 100 felelet elolvasása és ismereteinek felfrissítésére szolgáló könyvecskét tart a kezében! Ez a munka a SpringMed Kiadó gondozásában korábban megjelent két könyv, a „Cukorbetegek kézikönyve” (2006), illetőleg…
Az inzulinrezisztencia fogalma az utóbbi években jelentősen megváltozott. Számtalan tudományos publikáció született a témában, melyek sajnos sok esetben nem adnak a mindennapi gyakorlatban használható útmutatást. Az orvos szerző ezért kicsit más szemlélettel…
koronavírus világjárvány drámaian átírta megszokott életünket. A világon jelenleg már jóval több ember vesztette életét a fertőzés következtében, mint Budapest lakossága. Az „Orvos válaszol” sorozat jelenlegi könyvének szerzője egy poszt-COVID ambulanciándolgozó…
A családalapításra, szülőségre felkészítés nagyon szép, de nem könnyű feladat. A nehézség forrása, hogy elkerülhetetlen a téma multidiszciplináris szemléletű szakmai megközelítése, a szakember részéről a téma alapos ismerete, a komplex tudás és a holisztikus…
Több mint 3 millió hipertóniás beteg él Magyarországon. A magasvérnyomás-betegség természete az, hogy némán pusztítja az embert. Sokáig fel sem ismerik, mert alig okoz tüneteket. A rendszeres vérnyomás-ellenőrzés emiatt is fontos, hogy mielőbb felfedezzék…
Az I. fejezetben az oltások felfedezéséről (Edward Jenner), azok történetéről, a védőoltási naptárról, a várandósok és a koraszülöttek oltásáról, a különböző populációk oltásáról, a munkavállalók oltásáról, a külföldiekkel (menekültek és menedéket kérők)…
Érdekessége a könyvnek, hogy előrről és hátulról is használható. Elől a „Gerinctorna” van, hátul a „Lábtorna” van. A mai fiatalok hamarabb érnek, biológiai fejlődésük felgyorsult, de izomerejük nincs arányban testmagasságuk növekedésével. A fejletlen…
A betegség neve colitis ulcerosa. Ha ezt a könyvet olvassa, az valószínűleg nem véletlen, és tisztában van a betegség komolyságával és lényegé-vel. Ez a könyv, amit most átnyújtok, egy olyanfajta támasz lehet mindenkinek, aki ettől a betegségtől szenved,…
„Vajon gondolt már arra, hogy a gyomorégését vagy az ebéd utáni álmosságát csupán a táplálkozása megváltoztatásával megszüntetheti? Vagy csak szeretné a betegségeket elkerülni, netán gyógyszerek nélkül leélni az életét? Vagy fogyni szeretne visszahízás…
A mese főhősének, Bendő kapitánynak léghajója egy napon váratlanul földet ért. Egész életében igen falánk volt, így történhetett meg, hogy hajója a „nehéz ételeknek” és a túlsúlyának köszönhetően olyan alacsonyra süllyedt, hogy már képtelen volt hazajutni…
A hiperurikémia és a köszvény olyan hajlamosító tényező, melynek szerepe van a szív-érrendszeri kórképek, agyi érbetegségek, érszűkület, magas vérnyomás, vesebetegségek kialakulásában. A magas húgysavszint diétával és életmódváltással még jól kezelhető,…
Milyen tünetek esetén gondoljunk arra, hogy gyermekünk diabéteszes? Hogyan zajlik a kivizsgálás? A cukorbetegség természetéről, kezeléséről és lehetséges szövődményeinek megelőzéséről szól a könyv, szülőknek és gyermekeiknek, külön-külön megfontolandó…
Az epebetegségek a gasztroenterológusok, a belgyógyászok és a háziorvosi praxisban dolgozó kollégák rendelésein gyakran előfordul betegségek. Az epebetegségek közül a leggyakrabban az epekövességgel lehet találkozni, mely a lakosság kb. 15%-ban fordul…
Célom és feladatom annyi volt, hogy az elmúlt tíz évben, a Kossuth Rádió Hajnal-Táj című adásában elhangzott néhány érdekes és leginkább közérdekűnek mondható, hallgatói „macskás” kérdéseket, és az azokra adott válaszokat, szöveghű formában leírjam.…
A cukorbetegségben szenvedő betegek túlnyomó többsége súlyproblémákkal rendelkezik. De azt is tudnunk kell, hogy az elhízás kiváltó oka is lehet a cukorbetegségnek. Az elhízás nagymértékben hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések és más szövődmények…
A refluxbetegség, vagy gyomorsavbántalmak az emberek mintegy egyötödénél időnként előfordulnak. A betegség pontos orvosi elnevezése gastrooesophagealis refl ux (ejtsd: gasztroözofageális refl ux), amelynek hátterében a tápcsatorna felső részének összetett…
Van-e figyelemfelkeltő tünete a ritka betegségeknek? Milyen diagnosztikai lehetőségek állnak rendelkezésre a Fabry- és a Gaucher-kór vonatkozásában? Mely szakterületek orvosai találkozhatnak leginkább ezekkel a betegekkel? Van-e adekvát kezelés? Hol…
Az idősödés természetes folyamat, melyet szerencsés esetben mind hosszabb ideig megtapasztalhatunk. Az egészség megtartása pedig a legfontosabb dolog ahhoz, hogy az időskor miatt ne váljunk kiszolgáltatottá, és az életet mindvégig élvezhessük.
A tejcukorérzékenység (laktózintolerancia) jellemzője a tejtartalmú ételek elfogyasztása után jelentkező haspuffadás és hasmenés. A tünetek nem mindenkinél egyformák, valakinél enyhébbek, másnál súlyosabbak. Ennek oka, hogy a tejcukrot bontó enzim (laktáz)…
A migrén egyfajta visszatérő, hasogató vagy lüktető fejfájás, ami lényegesen több beteget érint, mint más típusú fejfájások. A migrénes roham rendkívül kellemetlen, melyhez hányinger, hányás is társulhat és meglehetősen rontja az életminőséget. Miben…
Sokan nem tudják, hogy az asztma ma már nem az a betegség, ami akár tíz évvel ezelőtt volt. Állandó kezelésre szorul ugyan, de a helyesen kiválasztott gyógyszerekkel, a megfelelő életmóddal szinte észrevétlen marad. A mai asztmások zöme teljes értékű…
Első olvasásra tán meghökkentő cím. De valóban az-e? A könyv orvos szerzői képzeletbeli kulturális-kulináris kalandozásuk során számos nép gasztronómiájával és gasztrokultúrájával, jellegzetes ételeivel és a fogyasztásukkal kapcsolatos szokásokkal és…
„A gasztroenterológia nem annyira egzakt diszciplína, mint pl. a kardiológia, ahol minden mérhető, számolható, leképezhető, és minden döntés evidenciákra épül. A gasztroenterológiai beteg panaszainak értékelése és a beteg ellátása sokkal inkább művészet,…
Hazánkban közel 3,5 millió hypertoniás beteg él. A felismert, de szinte teljesen tünet- és panaszmentes hypertoniás beteget évekig, évtizedekig folyamatosan kell kezelni és gondozni azzal a meggyőződéssel és abban a hitben, hogy hogy nem változik semmi…
A mai fiatalok hamarabb érnek, biológiai fejlődésük felgyorsult, de izomerejük nincs arányban testmagasságuk növekedésével. A fejletlen izomzatú gyermekeknél sajátságos "hanyag" testtartás alakul ki. Ezek a gyermekek fáradékonyak, tornaórán, sportban…
A könnyes, vörös szemű, tüsszögő, orrot fújó ember gyakori jelenség, főként a füvek és fák virágzása idején. Valóban a parlagfű a fő bűnös, vagy életmódunk és modern kör-nyezetünk, az anyaméhben ért hatások, sőt, a születés hónapja vagy az elfogyasztott…
A Parkinson-kór diagnózisával Magyarországon 2010-2012 között több mint 40 ezer személy élt. Az évente diagnosztizált új Parkinsonkóros esetek száma hazánkban 5 ezerre tehető. A Parkinson-kór lefolyása esetenként jelentősen különbözhet, összességében…
Pajzsmirigy betegségei a lakosság 6-8%-át érintik, így valóban népbetegségről beszélhetünk. Ez azt is jelenti, hogy a gyakorló orvosi napi szinten találkozik ezekkel a kórképekkel, függetlenül attól, hogy milyen szakterületen működik. A könyvben sorra…