Keresési eredmények
Nehéz nagyobb közhelyet találni, mint hogy a szülők szeretik a gyermekeiket és szeretnék, ha boldog és elégedett felnőtt válna belőlük. Ám kérdezzük meg, az, hogy szeretjük őket és a legjobb jövőt kívánjuk nekik, vajon azt jelenti-e, hogy hagyjuk, gyermekünk…
„Amerika, ezeremeletes mennyország” A média nyilvánossága, külpolitikai gondolkodás és kulturális hatások a Horthy-korszakban Sipos Balázs Az első világháború utáni évtizedekben az Amerikai Egyesült Államok a világon szinte mindenütt, mindenki tudatában…
Közhely – a történészek, de az utca ember számára is – hogy az elmúlt kétezer évben a zsidók városlakók voltak, és többnyire komoly szakképzettséget igénylő foglalkozásokat űztek. Ám az első zsidó–római háborút (i. sz. 66–70) megelőző évezredekben –…
Kevés olyan történelmi személyiség van, akinek emberi tulajdonságait, viselkedését, jellemét annyian fürkészték, mint Rákosi Mátyás. Van, aki előnytelen testi jellegzetességei, alacsony termete, köpcös alakja, rövid nyaka miatt véli úgy, hogy végül zsarnok…
Ha egy politikusi visszaemlékezés történeti forrás, akkor ez a könyv a jelenkor, a félig vagy tán félig sem magunk mögött hagyott múlt egy története. Magyarország egy története. Sok története van Magyarországnak, de közülük biztosan ez az egyik. Ez a…
A Modern Monetáris Elmélet (MMT) lényege, hogy a kormányzati megszorítások mindig és mindenhol feleslegesek és károsak. Az állam – a háztartásokkal ellentétben – kibocsáthat saját pénzt, ezért soha nem tud kifogyni abból a kiadásai finanszírozására.…
Mi is volt a fehér terror? Ösztönös válasz a vörös terrora, a Tanácsköztársaság alatt elkövetett állami erőszakra, vagy jóval több annál? Kik voltak a fehérgárdisták és mit akartak? Hogyan szerveződtek, és mi volt a céljuk és szerepük a tiszti különítményeknek…
Mi is volt a fehér terror? Ösztönös válasz a vörös terrora, a Tanácsköztársaság alatt elkövetett állami erőszakra, vagy jóval több annál? Kik voltak a fehérgárdisták és mit akartak? Hogyan szerveződtek, és mi volt a céljuk és szerepük a tiszti különítményeknek…
Magyarországon Kövér László házelnök 2015-ös beszéde révén került be a genderőrület kifejezés a köztudatba. Németországban ez akkor már bevett fordulat volt, az Alternative für Deutschland – Alternatíva Németországnak (AfD) párt és az új jobboldali Junge…
A könyv a két világháború között a Szovjetunióban élt magyar emigráció nőszempontú vizsgálatát vállalta fel, nem azért, mintha létezne külön férfi és külön női emigráció, hiszen nemre való tekintet nélkül mindannyian ugyanabban a Szovjetunióban éltek,…
Mikor volt a második világháború? Meg lehetett tagadni a katonáskodást? Miért az USA-nak, és miért nem Romániának üzentünk hadat? A béke szigete volt Magyarország 1944-ig? Vetítettek amerikai filmeket a magyar mozikban? Volt etnikai tisztogatás Észak-Erdélyben?…
A kötet címét provokációnak (is) szántam. Azt az attitűdöt akarom vele kifejezni, mely szinte már pályám kezdetétől jelen van szellemi törekvéseimben: megérteni, feltárni azt, hogy az egymástól különböző társadalmi szerkezetek, hosszútávú gazdasági folyamatok…
Az esszégyűjteményben 12 különböző beállítottságú, szakmájú alkotó értelmiségi fejti ki véleményét a rendszerváltás óta eltelt 3 évtizedről és arról, hogyan látja a jövőt. A kötet arra ösztönzi az olvasókat, hogy bekapcsolódjanak az eszmecserébe.
Sokan hiszik, hogy ezek az elegáns hölgyek és urak az élet császárai, akik jól élnek mások kiszolgáltatottságából. Ám ha elolvassák élettörténeteiket, nagyon meg fognak lepődni. Megannyi tragédia, drámai helyzet, megpróbáltatás a múltban és sok álmatlan…
Az amerikai álomnak fontos része a társadalmi mobilitás: szegénynek születsz, keményen dolgozol, és meggazdagodsz. Az az elképzelés, hogy mindenki számára lehetséges tisztességes munkát szerezni, házat, autót venni, egyetemre járatni a gyerekeit. Ez…
Már régóta tudjuk, hogy az életszínvonal növekedése a technológiai fejlődésnek és nem a tőkefelhalmozásnak köszönhető. Az is világos, hogy a fejlett és fejlődő országokat nem az erőforrásbeli vagy a termelésbeli különbségek, hanem tudásbeli szakadék…
Egy könyv – két kötet a magyar külpolitika bő három évtizedéről. Mit lehet tenni a nemzet érdekében egy levert szabadságharc után? Kötélhúzás, barátkozás, szócsaták – cselszövések nélkül, de sok taktikával. Kádár és Hruscsov, Brezsnyev, Andropov, Gorbacsov.…
Kedves Olvasó, természetesen pontosan tudom, mi a celeb kifejezés eredeti jelentése, ám ez manapság Magyarországon furcsa felhangot kapott. Nálunk az a celeb, aki a nyilvánosság előtt szerelmes, házasodik, szül, nyaral, telel, válik, plasztikáztat, csalódik,…
Miért omlott össze a hatalom? Hány napot ért meg Nagy Imre koalíciós kormánya? Hogyan zajlott a szovjet bevonulás? Hányan és hová emigráltak a forradalom leverése után? Miért forradalom ötvenhat? Kérdések és válaszok sorozatunk e darabjával olyan, új…
Létezett-e olyan, hogy Horthy-rendszer? Náci kollaboráns vagy németellenes ellenálló volt-e Horthy Miklós? Mi a zsidó? Rémületet keltett-e a felvidéki szellem? Milyen feminizmus volt a keresztény-konzervatív világban? Miért nem lett olajsejkség Zalából?…
Napjainkban egyre jobban kitolódik az időskor, amelyre az idősödő generáció fenyegetésként, szorongással gondol, miközben a fiatalabb generáció teherként az egyre növekvő számú időskorúra. Az idősödés nem kizárólag azt a kérdést veti fel, hogy milyen…
A világra nyitott intellektuel, Bruno Kreisky meghatározó szerepet játszott Ausztria politikai és gazdasági felemelkedésében. Mint a köztársaság legtovább szolgáló szövetségi kancellárja alapvető reformokat és rég esedékes törekvéseket valósított meg.…
Ejnye, mi ez a Cséry-telep itt? - még manapság is hallani, hogy így morgolódik némelyik pesti háziasszony, ha szemét vagy rendetlenség kerül a szeme elé. Ha visszakérdezünk, ugyan, mi az a Cséry-telep, és egyáltalán, ki a csuda az a Cséry, arra már nemigen…
Hogyan alakult ki és hogyan változott meg a polgári család? Milyenek voltak és lettek a család ellenében születő kommunák? Milyen jelenkori formái vannak férfiak és nők, szülők és gyerekek együttélésének? Száz éve még éles és jellegzetes különbségek…
Kádár János 2012-ben lett volna száz éves – a Politikatörténeti Intézet 2012 májusában kétnapos tudományos konferenciát rendezett Kádár és a 20, századi magyar történelem címmel ebből az alkalomból. A korszakkal foglalkozó történészek a saját, speciális…
Mi a nyelvi kommunikáció? Az a képességünk, amely során szavakkal, beszéddel megértetjük másokkal gondolatainkat, érzelmeinket, elképzeléseinket. Fejlesztése a konkrét képességeken túl a teljes személyiségre pozitív hatással van. Miért fontos ez a képesség…
Ez a füzet az Aranyelme Tehetséggondozó Egyesület szülőknek szóló kiadványsorozata második darabja. A sorozat köteteiben olyan játékos feladathelyzeteket szedtünk csokorba, amelyek segítségével a szülők játszva fejleszthetik önmagukat és gyermekeiket,…
Ez a füzet az Aranyelme Tehetséggondozó Egyesület szülőknek szóló kiadványsorozata harmadik darabja. Kiadványsorozatunk következő része az iskolaérettség és az iskolakezdés témakörében nyújt segítséget a szülőnek és a gyereknek. Sorra veszi a sikeres…
A 20. századi magyar politikában Károlyi - némileg anakronisztikus jelenségként - azt az önzetlen, meg nem alkuvó, csak elveitől vezérelt politikus típust képviselte, amelynek visszatérése példaként szolgálhatna a ma politikai életének is. A kötet célja…
Ez az első alkalom, hogy magyar könyvkiadó lehallgatási hanganyagot tesz közzé: az olvasó a Rákosi Mátyás és Gerő Ernő 1962-es kihallgatásáról készült magnófelvételt kapja most kézhez. A két rettegett alakot Aczél György és Nógrádi Sándor faggatta a…