Keresési eredmények
Életszagú párpercesek - talán ez a legmegfelelőbb műfaji besorolása ezeknek az írásoknak, amelyek a köztünk és bennünk élő, hol tragikus, hol komikus, hol pedig viccesen morbid (anti)hősökről szólnak, akik napi szinten vívják lankadatlan harcukat saját…
A Különös utazások nem azért vannak, hogy jól érezzük magunkat a világban. A tapasztalásokért vannak a végső megérkezésig. Élt egyszer országunkban a 2020-as évek elején egy fiatal lány, aki néhány nehéz csalódás után gondolt egyet, és a koronavírus-járvány…
A valós élményeken alapuló, öniróniával fűszerezett regény megmutatja, milyen élménydús és vidám egy nagycsalád élete, ha megosztja az életterét, otthonát különféle állatokkal, és ha a család elsődleges kikapcsolódási területe a természet, ahol regénybe…
A régi orosz ötvösség egyik legkorábbi emléke – egyébként igen tragikus említése – éppen magyar vonatkozású. Szent Borisz hagiográfiájában olvashatunk arról, hogy szolgájának, Magyar Györgynek (Georgij Ugrin) nyakán aranygrivna volt. Amikor 1015-ben…
Egy valamirevaló jó pásztor ismeretei birtokában – úgy a gyógyítói, mint az égi törvény által megszabottakéban – nemcsak a rábízott jószág, de embertársainak javát is szolgálja. Szolgálja akképpen is, hogy hasznos készségeket készít, s azokat ellátja…
Míg az impresszionisták abból merítik inspirációjukat, amit maguk előtt látnak, a posztimpresszionisták befelé fordulva, saját lelkivilágukat vetítik ki vásznaikra. Milyen képek születtek Camille Pissarro ecsetje alatt Pontoise Montmartre-ján? Miért…
Egy író, aki már nem képes írni és elvesztette a mondanivalóját. Felesége, a megszállott tudós, és fiuk, aki visszautasítja a rákényszerített elvárásokat, ehelyett inkább egy távoli szigeten keres menedéket a világot behálózó erőszak elől. Egy kurd fiatal,…
„Minden élmény végső értelme, hogy műalkotássá legyen” – írja Mátrai László filozófus (1909–1983) Élmény és mű című, 1940-es keletű irodalomesztétikai tanulmánykötetében. Bátorító gondolat útravalóként leendő íróknak. Az élménytől a műalkotásig tartó,…
Krisztusi korukba lépve érték meg a rendszerváltozás közeledtét az e könyvben szereplésre meghívott jelességek, az 1954-es év magyar szülöttei. Valahogy olyképp tehát, mint sokuknak a szülei 1956-ot. Olyasvalamit érezhettek nyilván akkor, mint felnőtt…
Simon József római katolikus káplánt 1919. augusztus 28-án Marcaliban a fehérterror Prónay Pál vezette tiszti különítménye előbb megkínozza, majd tizenhetedmagával kivégzi. Száz évvel később a Múlt a Jelenben filmstúdió alkotógárdája filmet készül forgatni…
Korzenszky Richárd bencés szerzetes 1941-ben született Csornán. Magyar–orosz szakos diplomát szerzett az ELTE-n. A bencések győri, majd pannonhalmi gimnáziumában tanított, tíz éven át igazgatója volt a pannonhalmi középiskolának. Oktatott a rend főiskoláján,…
A lengyel pápa iránti csodálatból született ez a könyv, ám tiltakozásként is a krémesért rajongó, jóságos öregember ábrázolása ellen, amely alakjának, végtelenül gazdag hagyatékának és óriási tekintélyének lekicsinylését jelenti. A Szentatya ezeken a…
A lengyel pápa iránti csodálatból született ez a könyv, ám tiltakozásként is a krémesért rajongó, jóságos öregember ábrázolása ellen, amely alakjának, végtelenül gazdag hagyatékának és óriási tekintélyének lekicsinylését jelenti. A Szentatya ezeken a…
A lengyel pápa iránti csodálatból született ez a könyv, ám tiltakozásként is a krémesért rajongó, jóságos öregember ábrázolása ellen, amely alakjának, végtelenül gazdag hagyatékának és óriási tekintélyének lekicsinylését jelenti. A Szentatya ezeken a…
A lengyel pápa iránti csodálatból született ez a könyv, ám tiltakozásként is a krémesért rajongó, jóságos öregember ábrázolása ellen, amely alakjának, végtelenül gazdag hagyatékának és óriási tekintélyének lekicsinylését jelenti. A Szentatya ezeken a…
Mondhatnánk, hogy a regény Jindriskáról, egy fiatal cseh nőről szól, aki New Yorkban taxisként próbál boldogulni... De ezzel semmit sem mondanánk, és mégis túl sokat, mert Jindra világában minden megkérdőjelezhető, minden nyitott, és még azt sem könnyű…
A 20. század elején játszódó regény Anatólia délkeleti szegletébe kalauzol el minket. Az ősi Selyemút kereskedelmének utolsó képviselői Törökországban a csercsinek nevezett vándorkereskedők. A fáradságos karavánutakra induló apa és családja szívmelengető…
Szabó Gergely verseiben van valami nyugtalanító. Úgy tesz egymás mellé képeket, szavakat, ahogy nem szokás, mégis van benne valami belső kohézió, összefüggésrendszer, amit egy-egy pillanatra megmutat, aztán megint eltűnik vele a szavak, képek sűrűjében.…
Ajánlom ezt a könyvet a Donnert családnak, amely az ő tiszteletükre és felmenőik emlékére íródott, akik mindörökre beírták nevüket a cirkuszvilág történelmébe, valamint azoknak is, akik a cirkuszi miliő megismerése mellett az utazó vidámpark életébe…
A kötetet alkotó öt elbeszélés írója sajátos módon kezeli a valós és a fiktív határát: repedések rajzolódnak ki, átjárók jelennek meg rajta, porózussá válik, és az elbeszélés hirtelen belecsúszik az álomba, a látomásba vagy a virtuálisba. Ekkor egy…
"Ő már akkor Európában volt, amikor mi még Ázsiában. Körülbelül akkora különbség volt közte és a többiek között, mint a honfoglaló magyarok és az akkori Európa között: Európában már hatalmas katedrálisok épültek, amikor mi még nyereg alatt puhítottuk…
A családregény, a detektívtörténet motivikus sajátosságait felvonultató szöveg a különböző műfaji jegyeket ironikus, máskor tragikus modalitásúként artikulálja, miközben mese, lírai monológ, egy átvett és meghúzott Borges-novella, balladisztikus epizód,…
Van-e bátorságunk ma, ebben az erkölcsi mélyrepülésben, ebben a szent káoszban, ruha és rongy közötti állapotban, akár csak egyetlenegyszer is meghalni a megváltás ígéretével másokért, a világért önmagunknak, úgy, ahogy az Emberfia tette? A kérdés persze…
Napjaink képzőművészetének a bemutatását kétféle megközelítési mód jellemzi. Az egyik művészetünk perspektíváját az egyetemes irányzatokhoz való csatlakozásban látja, a másik felfogás azt hangsúlyozza, hogy a nemzeti, a regionális kifejezésmódok összességéből…
A népszerű, sok díjat nyert Gülseven Kral vicces stílusában egy mai detektívtörténetet mesél el. Pompás olvasmány a rejtvénykedvelőknek! Ráadásul az üldözés most Isztambul titokzatos történelmi helyein folyik! Minden egy újságban megjelenő Nyomozósegédet…
Móser Zoltán kalandozása a múlt és jelen Szigetvárában olyan, mintha valaki szét akarná oszlatni a ködöt, s megmutatni, ha kell leselkedve, ha kell furmányosan, az eltűnő idő időtlenségét. Mert a múlt mégsem múlik el teljesen, töredék cserepei beleépülnek…
Készen álltok egy meglepetésekkel teli égi kalandozásra? Akkor máris repülhetünk az ég felé színes léggömbök kíséretében! Aytül Akal Léggömbök a magasban című kötetében mindennapjainkat érintő témákat dolgozott fel kilenc szórakoztató novellában. Olvashatunk…
Tarján Gábor néprajzkutató, kulturális antropológus pályája egy erdélyi kirándulás alkalmával indult, még a hetvenes években. Ekkor kötelezte el magát a népi kultúrával, és bejárta a Kárpát-medence számos magyarlakta területét. Elvégezte az ELTE néprajz…
Lapunk olvasói egy karikatúrafüzetecskét tartanak a kezükben. Felmerül a kérdés, honnan ez a bohókás cím? Miért éppen Vicctorony? Győztes csapaton ne változtass! Ismerjük minden nyerő kapitány mottóját. Mi sem változtattunk azon a nyerő művészcsoporton,…
Ennek a szépirodalomból kivezető, csúfondárosan játékos, körmönfontan parodisztikus könyvnek („üdvösséges tanulságokban bővelkedő eredeti magyar kópéregény huszonegy bakugrásban és egy búcsúkukorékolásban”) mindegyik fejezete más-más stílusban íródott.…