Keresési eredmények
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc erdélyi kiegészítésű alakulatairól a 19. században számos visszaemlékezés feldolgozás született, azonban a modern történettudomány elvárásainak megfelelő, levéltári kutatásokra épülő monográfia a témában csak…
Deák Ferenc születésének 220. évfordulója alkalmából, 2023. október 18-án a került sor Zalaegerszegen a „Szokatlan hódolat ez…” című tudományos konferenciára. Kötetünk az ott elhangzott előadások szövegének bővített, jegyzetekkel ellátott változatát…
Lázár Balázs kötete elsősorban az 1740 és 1848 közötti Habsburg-korszak hadtörténeti kérdéseit vizsgálja 14 tanulmányban. Ez a periódus sokáig elhanyagolt területe volt a magyar historiográfiának, de az utóbbi években, évtizedekben, nem utolsósorban…
„A történelem az emlékezés élete”, tartja a mondás. Az emlékezettörténet a történettudomány kiemelt fontosságú ága. Mindig van aktualitása. A Kedves Olvasó egy olyan könyvet tarthat most a kezében, melynek célja a dualizmus korának emlékezettörténeti…
Urbán Aladár az 1940-es évek második felében indult nagy történésznemzedékhez tartozott. A magyar polgári átalakulás és a forradalom és szabadságharc korával foglalkozó kortársai közül is kiemelkedett nemcsak problémaérzékenységével, hanem a korszak…
Perczel Miklós naplója túlzás nélkül a törökországi és egyesült államokbeli az 1848–1849-es emigráció történetének egyik legfontosabb és legrészletesebb forrása. Értékét nem csak a politikai fejleményekről, a menekülteket befogadó országokról, népekről,…
A szétszórt, ám fontos eredményeket hozó hazai történeti kultuszkutatás eredményeire építve kezdődött három évvel ezelőtt, 2021 elején a VERITAS Történetkutató Intézet és Levéltár munkatársainak közös diskurzusra is épített munkája, melynek vizsgálati…
Ez a kötet a dualizmus első negyedszázadába kalauzolja el az olvasót. Somogy vármegyében is ekkor nyílt utoljára érdemi lehetőség az 1848-at kiharcoló és 1849-et végigharcoló nemzedéknek arra, hogy a saját gondolataival gazdagítsa és formálja a forradalom…
Tilcsik György levéltáros–történész – aki 1986 és 2015 között állt a Vas Megyei Levéltár élén – több mint 4 évtizede kutatja Vas vármegye reformkori és 1848. évi történetét. Jelen kötet e vizsgálatok eredményeként napvilágot látott tanulmányaiból és…
„Ami az aradi vértanúk emlékének megőrzését illeti, különösebb büszkélkedni valónk nincs” – írta 1979-ben, az aradi vértanúk peranyagait, s fogságban írt leveleiket közreadó kötetében Katona Tamás, a forradalom és a szabadságharc történetének egyik legjobb…
Az Európa nagy részét érintő, 1848-as forradalmi hullám után a politikai menekültek egyfajta nemzetek feletti valóságot hoztak létre, határokon átnyúlva. Olyan emberek között teremtődött kapcsolat, akik más körülmények között talán soha nem ismerték…
Az 1848-49-es szabadságharc Aradon kivégzett tábornokainak csaknem mindegyikét valamilyen személyes viszony is Magyarország ügyéhez kapcsolta. A sok idegen nevű katona egy részét a születés, más részét a házasság kötötte az országhoz. Igaz, hogy 1848-49…
„Szürke” – ez a kortársak és a történetírás által is használt kifejezés egyfajta állandó vagy inkább minősítő jelzőként tapadt Szapáry Gyula grófra, a szakpolitikusra és államférfira. Hiába volt ott számos nagy jelentőségű kormányzati döntésnél, törvények…
Az Élet falun és városon újszerű tudományos ismeretterjesztő összefoglalás. A nagyközönség számára újdonságát abban látom, hogy a szerző egyszerre mutatja be az átalakuló falut és a várost. Párhuzamosan mutatja be - lényegre törő bevezető szövegekkel…
Azon kívül, hogy arra kerestük a választ, miként vélekedünk a jogról, az is kiderül e könyvből, hogy a mai magyar társadalom mit gondol valójában a magyar igazságszolgáltatásról, így többek között a halálbüntetés visszaállításának indokoltságáról vagy…