Keresési eredmények
A kopjafák - emlékoszlopok mint a szimbolikus térfoglalás a szlovákiai magyaroknál.
Az év utolsó napján a csehszlovák hadsereg két tisztje keresett fel, látogatásuk, viselkedésük, hangjuk a legudvariasabb formát öltötte. Megadták a tiszteletet, ami kijár a vendéglátó gazdának, de finoman érésemre adták, hogy ez már nem Magyarország……
Kőrös Zoltán (1982) levéltáros, történésznek eddig két oral history könyve jelent meg a Fórum Kisebbségkutató intézet berkeiben, a Muszkaföldön és a Nyugati fogságban. Az előbbi a szlovákiai magyarok szovjet hadifogságát térképezi fel, a másik az amerikai,…
A mű Szlovákia lakosságának községsoros nemzetiségi és felekezeti adatait tartalmazza az 1950. évi csehszlovák népszámlálás adatai alapján. Mivel az 1950. évi népszámlálás községsoros nemzetiségi és felekezeti adatai napjainkig nem kerültek publikálásra,…
A (cseh)szlovákiai magyarság története immár közel kilenc évtizedre tekint vissza, múltjának feldolgozásával ennek ellenére máig adós a történettudomány. A mai napig várat magára nemcsak a történetét bemutató átfogó szintézis, hanem számos esetben az…
A 2009 őszén megjelent első kötetet követően az elbeszélt törétnelem sorozat rendszerváltással foglakozó második kötetét tartja kezében a tisztelt olvasó. A jelen kötet az elsőhöz hasonlóan nem csupán a rendszerváltás hónapjait idézi fel, de fontos adalékokkal…
Kontra Miklós (1950) a Szegedi Tudományegyetem professzora és az MTA Nyelvtudományi Intézetében az Élőnyelvi Kutatócsoport vezetője. E kötetbe olyan tanulmányait válogatta össze, amelyek a nyelvészeti kutatások hasznosíthatóságának kérdéseit járják körbe.…
A tudomány bármely szakja csak akkor tud működni, ha vannak forrásai. Azok megléte azonban nem elegendő, hanem hozzáférhetővé is kell tenni azokat. Ennek a biztosítása azonban a vizsgálati tárgy mibenlététől függ. Ilyen sajátos vizsgálati tárgy egy nyelv…
A szlovákiai, illetve csehszlovákiai magyarság történetének kutatása és feldolgozása részben a szlovák, részben a magyar történetírás feladata. A tudományos alapossággal megírt feldolgozások elkészítésének egyik alapfeltétele a korabeli források feltárása…
Megjelent Liszka József 50. születésnapjára
Valóban: mit jelent magyarnak lenni? Egyféleképpen vagyunk magyarok, vagy sokszínű a magyarságunk? Mi, szlovákiai magyarok különbözünk más magyaroktól? Ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ a többéves kutatómunkán alapuló könyv.
Ezt a könyvet 2008 tavaszán-őszén, épp a szlovák-magyar viszony kiéleződésének időszakában írtam. A kutatások, amelyekre hivatkozom, 2007-ben készültek. Ha most valaki azt kérdezné tőlem, hogy 2007 óta változott-e a vizsgált területek megítélése, csak…
Kötetünk a Dél-Szlovákia zömében magyarlakta vidékein ma is megtalálható vagy egykor létezett olyan emlékjeleken mutatja be, amelyek közvetlenül vagy közvetve kötődnek az első és második világháborúhoz, s abból a célból állíttattak, hogy e két világégés…
Van-e még kutatni valója a 21. század néprajzosának? Amennyiben a néprajz kutatási objektumaként a tradicionális körülmények között élő parasztságot jelöljük meg, akkor aligha. Csakhogy azok az ismérvek, amelyeket a hagyományos népi kultúrára véltünk…