Keresési eredmények
Denis Diderot (1713–1784) alakját általában elsősorban a francia és az európai felvilágosodás egyik legreprezentatívabb megnyilvánulásához, a L’Encyclopédie szerkesztéséhez kötik. Diderot azonban sokkal több volt, mint egy figyelmes és aprólékos szerkesztő:…
Johannes Scotus Erigena (kb. 810–875) a magas középkor egyik legjelentősebb gondolkodója, akit Hippoi Ágoston és Canterburyi Anselm között a legnagyobb latin nyelvű szerzőnek tartanak. Ír származású, nagyszabású spekulatív műveket írt, és Nagy Károly…
„Schelling az Schelling, és olyannak kell tekinteni, amilyen.” Ezek a szavak hatásosan jellemzik Friedrich Wilhelm Joseph von Schelling német filozófust (1775-1854), a különc gondolkodót, akinek melodramatikus lendülete mind a magánéletét, mind a filozófiáját…
Karl Popper (1902–1994) és Thomas Kuhn (1922–1996) a 20. század két legjelentősebb tudományfilozófusa. Popper egy új tudományos módszertant, a falszifikálhatóság elvét teremtette meg, amely szerint a kutatás fő célja nem a tudományos elméletek bizonyítása,…
A politika tette az embert olyanná, amilyen. Ha van valaki, aki pontosan ismerte fel, hogy a politika és a vezető politikusok döntően formálják a népeket, akkor az Rousseau, a nagy vagyon megadóztatásának elkötelezett híve volt. Meg volt győződve arról,…
Az a pillanat, amikor Descartes (1596-1650) a filozófiai reflexió fókuszát a gondolkodó ember tudatába helyezte át – egy mérföldkő volt a bölcset fejlődésében. Valójában a filozófia ekkor lépett át a modernitásba. Megtette az első lépést azon a gondolati…
Charles-Louis de Secondat, Montesquieu báró (1689–1755) művének számos bejegyzése van, és sok olyan sarokpont, ahol meg lehet állni. Az igazságosság és az ember szabadsága, az uralkodó gondolkodása, a törvények pedig az a terep, ahol ezeket keresi. A…
Leukipposz és Démokritosz (Kr. e. 5-4. század), az első atomisták, egyben az első materialisták is voltak a történelemben. Abból az állításból kiindulva, hogy minden apró, vákuumban mozgó részecskékből áll, megmagyarázzák a világ felépítését, az ember…
A filozófia történetének vannak vitathatatlan pillanatai, amelyek nélkül maga a történet is megszakadna. Ha figyelmen kívül hagynánk Platón, Arisztotelész, Descartes-ot vagy Kantot, azzal lefejeznénk magát a filozófiát. Elmondható ugyanez Hegelről? Az…
Szókratész (i. e. 470/469-399) munkássága korszakváltást jelentett a filozófiában. Szinte mitologikus figura, akinek életét és gondolatait csupán közvetítők (elsősorban Platón) segítségével rekonstruálhatjuk. Szókratész filozófiájának fókuszában etikai…
Ki ne ismerné a széttáncolt cipők történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Tizenkét…
Ki ne ismerné a kutya és a tükörképének történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat.…
Ki ne ismerné a farkas és a daru történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Egy szép…
Ki ne ismerné az erdő mélyén megbúvó házikó történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat.…
Ki ne ismerné a mesét a törpékről? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Elhamarkodott átkok,…
Ki ne ismerné Artúr király legendáját? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. „Aki a kardot…
Ki ne ismerné a kis varázslótanonc történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Egy igazán…
Ki ne ismerné a felnőni soha nem akaró kisfiú történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat.…
Ki ne ismerné Pinokkió történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Egy igazi klasszikus…
Ki ne ismerné A dzsungel könyvét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Egy embergyerek, akit…
Ki ne ismerné Alíz történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Egy folyton megnövő és…
Mit értünk tudomány alatt, és hogyan határozzuk meg, hogy egy elmélet tudományos-e? A magyar Lakatos Imre (1922-1974) és az osztrák Paul K. Feyerabend (1924–1994) ilyen kérdésekre próbáltak választ adni. Bár Karl Popper dönto?en hatott rájuk, végül mindketten…
„A tudás hatalom!” Ez Francis Bacon (1561–1626) leghíresebb jelmondata. De ki is volt ez az angol filozófus, politikus, jogász, államférfi, esszéista és szónok, aki a 16-17. század között élt? Miért ismerik őt a modern tudomány hírnökeként? És mi volt…
Henri ?Bergson (1859–1941) talán utoljára merte kitűzni a metafizika zászlaját azon jelenségek közé, amelyeket a tudomány nem tudott megvilágítani, mint például a test és elme kölcsönhatása, az emlékezet vagy a genetikai variációk okai. Ahol a filozófusok…
Ki ne ismerné a kis fenyőfát? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Szomorkásan szép történet…
Ki ne ismerné a Rózsapirost és Hófehért? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Két gyönyörű…
Ki ne ismerné a méhirálynő történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Tökfilkót, a…
Ki ne ismerné a suszter és kis manóit? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Mese arról, hogy…
Ki ne ismerné Pöttöm Panna történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. Egy picinyke…
Ki ne ismerné a császár új ruhájának történetét? Hát, a kisgyerekek! Éppen ezért Az első mesekincstáramban összegyűjtöttük a legfontosabb, legszebb meséket, hogy már a kicsik is hallgathassák a történeteket, nézegethessék a bájos illusztrációkat. A hiú…