Keresési eredmények
Vasy Géza, egyetemi oktatóként, de már egyetemistaként is elkötelezett híve, majd kutatója lett Illyés Gyula életművének. Ez a könyve a hosszú és kivételes eredményeket is fölmutató irodalomtörténészi, egyetemi oktatói, kritikusi pályájának Illyés műveiről,…
Második kötetéhez érkezett Egy vers sorozatunk. A sorozatszerkesztő Pomogáts Béla választása a szebbnél szebb Radnóti-versek közül azért esett a Hetedik eclogára, „mert ez a vers ma figyelmeztetés: a ma is kiszolgáltatott helyzetbe került humánum vallomása,…
Csoóri Sándor a Műfajok őrségváltása című esszéje végén jutott arra a következtetésre, hogy a vers háttérbe szorulhat ugyan az olvasók, de még a költők gondolkodásában is, ám a nyelv nem mond le róla. És azzal fejezte be írását, hogy Még az se lesz baj,…
Hogy miféle könyv ez? Hát vannak benne drámák. Zömében hangjátékok persze. Mert ilyeneket szoktam néha írni. Lehet, hogy ezen sokan meglepődnek. Íróként sokan nem ismernek engem. Én végül is színész vagyok. Drámákat írni? Hogy jövök én ehhez? De ez a…
E könyvben az olvasó bő válogatást talál abból a daltömegből, mely a jó fél évszázad előtti magyar társadalomnak még közös dalkészlete volt. Műfajilag osztályozatlan, minőségileg rangsorolatlan szájhagyományos dalok vannak itt együtt - könyvünk ezért…
A kötet szerzője, Pilinszky János unokahúga a nála és a költő nagybátyjának, a mára méltatlanul elfeledett Pilinszky Zsigmond (a nemzetközileg is nagy sikereket elérő operaénekes) lányánál fennmaradt dokumentumokat adja közre: mintegy száz levelet, s…
Szerintük mi osztályidegenek vagyunk. E gyűjtőfogalom magában foglal minden rosszat, ez megbocsáthatatlan és gyógyíthatatlan vérbaj. Súlyosabb bűn, mint a rablógyilkosság, mert a gyilkosnak kilátása van 15 évi börtönbüntetés után a társadalomba visszatérni,…
A 2008-ban Prima Primissima-díjjal kitüntetett Csoóri Sándor új verseskötete igazi meglepetés. Költői pályaívének eddig sok olyan szakasza volt, amikor nemcsak más irdoalmi műfajok (mindenekelőtt esszék) vonták el figyelmét a versekről, hanem a közélet,…
Penny botrányt szimatol! Egy éjszaka, a köd leple alatt betör a rossz hírű Witz gazda birtokára, aki a pletykák szerint meg akar gazdagodni az egyik malacával. Az állati szűk, sötét, piszkos ólakban szenvednek, csak az a sertés kap megfelelő gondozást,…
Milyen apróságok! Penny el van ragadtatva a mini póniktól, melyek nem nagyobbak berni pásztorkutyájánál. Különösen a kiscsikó, Baby Lou nő a szívéhez, ezért teljesen megdöbben, mikor az állat egy napon nyomtalanul eltűnik. A kicsinek sürgősen szüksége…
4 1/2 BARÁT OSZTÁLYKIRÁNDULÁSRA KÉSZúL EGY RAJNA-MENTI VÁRBA. AZ ELUTAZÁSKOR MÉG MINDEN KÍSÉRŐTANÁR A LEGJOBB EGÉSZSÉGNEK ÖRVEND. AZ ELSŐT AZONBAN HAMAROSAN ÁGYNAK DöNTI EGY TITOKZATOS BETEGSÉG. BÁRMILYEN CSÁBÍTÓ IS EGY TANÁROK NÉLKúLI VILÁG GONDOLATA,…
A sajátos cigányzenei repertoárról, a magyar nótáról Kodály Zoltán mondta: ha valami, ez az akkori magyar társadalom tükörképe. A cigánybandáknak az egykorú újságcikkekből elénk táruló múltja magyar művelődéstörténetnek is beillik; emellett színes, sőt…
A trianoni békediktátum következtében sok ágra szakadt magyarság egyharmada kisebbségi sorba került. A kisebbségi sors szinte mindig veszélyeztetett helyzetet szül. Akkor is, vagy talán még inkább, ha a kisebbség egy adott terület őslakossága. Helyzetüket…
A kötet, amely az OMIKE, az Országos Magyar Izraelita Közművelődési Egyesület történetét mutatja be 1909-es megalakulásától 1950-es megszűnéséig, eddig fel nem tárt gazdag forrás- és dokumentumanyag közlésével járul hozzá 20. századi történelmünk egy…
Hogyan látta és értelmezte a 20. századi magyar irodalom nagy megújítóját kora és utókora irodalmi élete, s hogyan vezetett az útja a feltétlen elragadtatás és a kiátkozás kereszttüzében – ezt mutatja be ez a gyűjtemény majd száz író, kritikus legfontosabb…
Szászi Zoltán szürrealista kompozíciója kis feljegyzésekből áll, töredédekből és foszlányokból, melyekhez az eredeti szövegkörnyezet már nem visszakereshető. Pontosabban: minden olvasói kiegészítésük egy-egy újabb eredeti kompozíciót hoz létre. Így aztán…
A kitűnő költő, Tóth Erzsébet ezúttal visszaemlékező publicisztikával, tanulmányokkal, kisesszékkel, műbírálatokkal, jegyzetekkel jelentkezik. Csak látszólagos ez a műfaji sokféleség: a vérbeli költő bármit írjon is, mindig önmagát adja, végeredményben…
Egy rendkívül érzékeny intellektus vallomása ez a költészeten keresztül önmagáról: Mindent az irodalomtól kaptam (...), az irodalom adta nekem az egyetlen érvényes, kikezdhetetlen értelmezését a világnak, a létezésnek, az emberi természetnek, az ember…
„Mit adott nekem Németh László? A legtöbbet, amit szellemi és etikai vonatkozásban ember embernek adhat: példát és ösztönzést. Példát arra, hogy századunk kibogozhatatlannak tetsző szellemi káoszában is van értelme és lehetősége a teremtő küzdelemnek.…