Keresési eredmények
Izland legnagyszerűbb írójának költői, modern családi sagája az egész huszadik századon átível. A regény egyetlen nap története, de ebben a hosszú, fárasztó napban több mint száz év emléke gomolyog. Mikor is kezdődött minden? Amikor a költő-könyvkiadó…
Amikor Szevojanc Anatolija gondos előkészületek után lefeküdt meghalni, még nem tudta, hogy Kudamanc Vaszilij hosszas tépelődés után éppen elhatározta magát, hogy elindul, és megkéri a kezét. Hogy sikerül-e neki odaérni időben, és mi köze van mindehhez…
Ki volt valójában Alan Turing? Dermot Turing a családi levelezések, korabeli dokumentumok, valamint ismerősök és rokonok visszaemlékezései alapján írta meg nagybátyja hiteles és átfogó életrajzát. Alan Turing mítosszá vált figurája ugyanis szinte kitakarja…
A Covid19-járvány az elmúlt évtizedek legnagyobb nemzetközi válságát hozta, az országok bezárkóztak, a gazdaság a legtöbb helyen visszaesett, a társadalmakat sokkolták a különféle karanténintézkedések, s a pandémiának még koránt sincs vége. Egyes országokban…
Egy kisfiúnak, aki nemrégiben veszítette el az édesanyját, mostohája lesz, egy fiatalember Csehszlovákiáig is elmenne a szerelemért, a századelő Izlandján egy bohém lelkületű ingatlanügynök beleszeret egy kamaszlányba. Jón Kalman Stefánsson a tőle megszokott…
A késő kapitalista társadalom patológiáinak újabb területét tárja fel Byung-Chul Han ebben a könyvében: a szerelem mára – a fetisizált individualizmus és a technológiai közvetítéssel létrejövő kommunikáció világában – puszta szexualitássá vált, amely…
A fehérjekinázok szerepe a sejtszintű jelátvitelben az utóbbi három évtized intenzíven kutatott területe, amely látványosan fejlődött az első kináz térszerkezetének meghatározása után; hasonlóan ahhoz, ahogyan sok-sok évvel ezelőtt az anatómia mint az…
A régi közmondás szerint: „Amit ma megtehetsz, ne halaszd holnapra.” Az igazán gyakorlott fejlesztők pedig ezt tanácsolják: „Amit ma modellezhetsz, ne halaszd holnapra.” Minden perc, amit az adatmodelled építésével és naprakészen tartásával töltesz,…
Peter Handke a fáradtságról szóló esszéjéhez hasonlóan, trilógiájának második részében is a valóság megragadhatóságát és egyúttal az írás folyamatát állítja középpontba azzal, hogy egy olyannyira mellékes vagy jelentéktelen dolognak”, mint a zenedoboz,…
Sokakat foglalkoztat az a filozófiai jellegű kérdés, hogy mi a tudomány. A filozófia szükségképpen tartalmaz a tudományokra vonatkozó gondolatokat, észleli a legkülönfélébb tudományágak módszertani elemeit, de maguk a tudományok nem feltétlenül reflektálnak…
Könyvünk ökonometriailag megalapozott betekintést nyújt a nemzetközi pénzügyek világába. A leírtak befogadásához szükség van alapvető pénzügyi ismeretekre, de az első fejezet monetáris makroökonómiai modellje segítséget nyújt az olvasónak a nemzetgazdaság…
Cardano, Euler, Galilei, Gauss, Huygens, Klein, Lagrange, Laplace, Leibniz, Pascal, Penrose, Poincaré, Ramanujan idegen hangzású nevek a köznapi ember számára, de a matematikát ismerők tudják nagyszerűségüket. Róluk és munkásságukról szól a Simon Gindikin-könyv.…
Richard Feynman a 60-as évek elején a Caltechen tartotta bevezető fizikakurzusát, a The Feynman Lectures on Physics című könyvsorozatának alapját. Az elmúlt évtizedek alatt a fizikai világ megértésében jelentős változások álltak be, de a Feynman-előadások…
Richard Feynman a 60-as évek elején a Caltechen tartotta bevezető fizikakurzusát, a The Feynman Lectures on Physics című könyvsorozatának alapját. Az elmúlt évtizedek alatt a fizikai világ megértésében jelentős változások álltak be, de a Feynman-előadások…
A közép-európai köztes terek, a mindenkori államhatalom szempontjából perifériák állandó tapasztalata a történelmi, politikai, kulturális előzmények lebontása és új hagyományok létrehozásának igénye. A határok nemcsak elválasztanak, hanem történelmileg…
Richard Feynman a 60-as évek elején a Caltechen tartotta bevezető fizikakurzusát, a The Feynman Lectures on Physics című könyvsorozatának alapját. Az elmúlt évtizedek alatt a fizikai világ megértésében jelentős változások álltak be, de a Feynman-előadások…
Katie Mack elméleti asztrofizikus, az univerzum kezdetét, evolúcióját és végét kutató csillagászati és fizikai kozmológia számos területével foglalkozik. Kutatásai mellett aktív tudomány-népszerűsítő (több százezer Twitter-követővel), aki szellemes és…
Narine Abgarjan korábbi kötetéből, az Égből hullott három almából megismert falu földi másában, az azerbajdzsáni határ menti örmény faluban, Berdben élők közül szinte mindenki elveszítette valamelyik családtagját a háborúban. De még azokat a kivételesen…
A festmények egy múzeumban olyanok, mint az árva gyerekek, írta a huszadik század elején Paul Valéry. Kiemelték őket eredeti környezetükből, s egy tőlük idegen eszmének, a Művészet Történetének szolgálatába állították. A múzeumi elrendezés óhatatlanul…
A dataizmus értékei és normái szerint az adat megkérdőjelezhetetlen univerzális kód, amelynek segítségével minden, ami létezik, lefordítható az adatok nyelvére, a világ pedig teljesen előre jelezhetővé és ellenőrizhetővé válik. Miriam Rasch holland filozófus…
Mit jelent a hozzáértés és a szakértői tudás egy olyan világban, amelyben – a digitális fordulat önképe szerint – elvileg bárki könnyedén hozzáférhet a speciális információkhoz? Milyen szerepe van a professzionális szakértői ismereteknek a társadalmi…
Az ember hosszú ideje használja a technológiát és a tudományt az élet feltételeinek befolyásolására. A saját biológiánk felett is átvettük az irányítást: a modern orvostudomány lehetővé teszi, hogy egészségesebben és hosszabb ideig éljünk, a modern biotechnológia…
"Martha egyetemi tanárként kellemes, kényelmes és kiszámítható életet él New Yorkban már nyugdíjas férjével. Egy napon levelet kap Németországban élő nővérétől, Allmuthtól, melyben meghívó is lapul: az ohlsdorfi temető emlékkertjében ünnepséget tartanak…
Mi az idő? A hetvenes évek Dániájában három problémás kamasz sorsát követjük nyomon, akik Biehl Magániskolájában folytatják tanulmányaikat. A főszereplő, az árva Peter számos abúzust elszenvedett és nevelőintézetet megjárt, mire felvették egy ösztöndíjas…
Az osztrák Nobel-díjas író fáradtságról írott kísérlete 1989 és 1991 között keletkezett esszétrilógiájának nyitódarabja. Az általában negatívan értelmezett fáradtságot a szerző a jelenség formáiról és képeiről – elbeszélő prózai eszközökkel – önmagával…
Amikor a 18. században az esztétika önálló tudományágként megjelent, nem csak a szépségről való gondolkodás új irányzatát indította el. A művészet értékelésén túllépve alapvető filozófiai fogalmakat írt át, így a szubjektumhoz fűződő modern viszonyunkat…
Óxisz mesebeli szigete matematikai feladványairól híres, amelyekkel a sziget lakói szórakoztatják az odatévedő vendégeket. A könyvben 13+1 fejezeten keresztül kalandozunk feladatról feladatra. A három jó barát – Albrecht, Tarkal és Zsordi – expedíciója…
Ezek a sakkfeladványok jellegzetes detektívrejtélyek. Nyomozni kell az ügyükben! Valamennyit a detektívregényekből ismert „krimi-logika” jellemzi, és Holmes ezeket a rejtvényeket már csak a hangulatuk miatt is érthető rajongással kezeli. Szerencsénknek…
A távollét esztétikája egy képzeletbeli utazásra csábítja az olvasót. A távollét (absentia/absence/Abwesenheit) a közhiedelemmel ellentétben nem a nem-lét, nem a semmi. Még csak nem is a hiány. A távollét olyan nem itt és nem most lévő – „hely nélküli” (sans…
Mark Kac, a modern matematikai (elsősorban valószínűségszámítási) gondolkodás egyik legeredetibb úttörője 1914-ben született Nyugat-Ukrajnában. A Lembergi Egyetemen tanult, Stefan Banach és Hugo Steinhaus, a lwówi matematikai iskola világhírű alapítói…