Keresési eredmények
Martos Gábor új kötetében világhírű remekművekkel ismerkedhetünk meg, és az értük kifizetett hatalmas összegekről olvashatunk – aukciótörténeti és pénzügyi megvilágításban. Sokak számára talán ellenszenves lehet e magasztos művészeti alkotásokat olyan…
Késő modern kori életünket az a vágy vezérli, hogy megbízhatóan komfortossá tegyük mindennapjainkat, környezetünket, végső soron a sorsunkat. A modern társadalom központi törekvése, hogy növelje saját hatókörét: a világot egyre jobban irányítása alá…
„Azt hiszem, nyugodtan állíthatom, hogy a kvantummechanikát senki sem érti” – jelentette ki Richard Feynman egyik sokat idézett írásában. N. David Mermin szállóigévé vált megfogalmazása szerint pedig: „Fogd be a szád, és számolj!” A kvantummechanika…
Mindenkinek érdemes elgondolkodnia a fizikai világ lenyűgöző furcsaságain. Eljuthatunk-e egymilliárd fényév távolságra néhány évtized alatt? (Igen.) Lehetünk-e fiatalabbak a gyermekünknél? (Igen.) Megegyezik-e egy test tömege az őt alkotó atomok együttes…
„A humor és a filozófia közös szellemi tőről fakad... Mind a bölcselet, mind a vicc azt akarja elérni, hogy összezavarodjunk a dolgok állását illetően, hogy a feje tetejére álljon a világ, ám egyszersmind ássunk le a dolgok mélyére, és derítsük ki, mi…
Meghal Szimon, az örmény hegyi városka öreg kőművese, a köztiszteletben álló, de hírhedten csapodár férfi. Négy egykori szeretője is megjelenik a halottbúcsúztatón, és némi feszengés után felelevenítik Szimonhoz kötődő emlékeiket. Hamar kiderül azonban,…
Egy rejtvény megoldása mindig jóleső örömmel tölti el a rejtvényfejtőt. A számok világa pedig érdekes világ. Például egy kis csűrés-csavarással könnyedén bebizonyítjuk, hogy minden szám érdekes. Tétel: Minden pozitív egész szám érdekes. Bizonyítás: Tegyük…
Logi-Kaland vagy Logika-Land vagyis a kalandozás a logika országában minden korosztály számára jó szórakozás, agytorna és készülődés, hogy élesben is jól vágjon az agyunk. Róka Sándor, tengernyi forrás ismeretében, nagyszerű érzékkel válogat feladatokat,…
A hatalom sokarcú jelensége áthatja életünket és történelmünket. Ám fogalmának pontos jelentését illetően mindmáig elméleti zűrzavar uralkodik. Han Hegellel, Nietzschével, Heideggerrel és Foucault-val párbeszédet folytatva tör utat működésének új megértése…
Nem gondoltuk volna, hogy a vízilovak magas fényvédő faktort tartalmazó izzadsággal védekeznek a tűző nap ellen. De azt sem, hogy Shakespeare darabjaiból kiolvasható a drámaíró természettudományos érdeklődése és az asztrológusok iránti megvetése. Az…
Dara McAnulty magával ragadó, lírai hangvételű könyvében megosztja velünk kifogyhatatlan csodálatát és elmélyült érdeklődését a természeti világ és annak lakói iránt. Az élettől nyüzsgő vidéki tájat, amelybe vibrálóan élményszerű feljegyzései kalauzolnak,…
Miért vágynak több édességre a fiúmagzattal várandós kismamák, és miért van több sóra szükségünk időskorunkban? Miért van a modern életformánkból fakadó alváshiány különösen rossz hatással a serdülőkre? Miért lehet a búskomorság gyulladásos bélbetegség…
Neumann János születésének 120. évfordulóján lát napvilágot a kiadónk gondozásában korábban megjelentetett kötet jelentősen bővített változata. Tematikus egységekbe rendezve követik egymást a fizika, a matematika, a matematikai közgazdaságtan és az informatika…
A bolygótudomány, avagy planetológia a csillagászat és a földtudomány határterülete. A tudományág az űrszondás megfigyelések következtében jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben. Kiderült, hogy más égitestek felszínformái rokoníthatók…
A lineáris algebra az elmúlt időben olyan új és stratégiai fontosságú alkalmazott területeken kapott fontos szerepet, mint a mesterséges intelligencia, a kvantumfizika, a kódelmélet vagy a digitális jelfeldolgozás. Wettl Ferenc műve mérnöki, közgazdasági…
„Ha három macska három perc alatt három egeret tud megfogni, hány macska fog meg száz perc alatt száz egeret?” (A válasz: a kérdés nem egyértelmű.) Martin Gardner a 20. század második felének egyik legnagyobb hatású tudomány-népszerűsítője, a szórakoztató…
A tenger képzetével először a Babar utazásaiban találkoztam. Ez a színes francia mesekönyv tette számomra valamelyest érzékelhetővé azt, hogy létezik olyan nagy víz, aminek nincs vége. És rajta messzire vezető utazásokra lehet indulni. Közben persze…
“István Orosz is a well-known Hungarian artist, a really talented bloke.” “That’s funny, because there are no pictures in this book at all. Only one of a rhinoceros on the cover. Tell me that’s one of his, at least.” “Nope. That’s a woodcut by Albrecht…
Frederico Pedreira hamisítatlanul portugál regénye, mely elnyerte az Európai Unió Irodalmi Díját, a melankolikus nosztalgia nyelvén szól hozzánk: egyszerre fájdalmas óda az elmúló kilencvenes évekhez, az odaveszett gyerekkorhoz és egy mégoly kaotikus,…
"Felfedezői izgalmat éreztem, amikor sikerült rábukkannom tudós óriások társadalmi szerepvállalását motiváló nézeteik és ebből fakadó ütközéseik nyomára. Fantáziámmal igyekeztem kitölteni a tények közé szorult lyukakat."" A könyv egy szakmáját szerető…
Bár a fixponttételek elmélete a matematika fiatal szülötte, és hatékony alkalmazási lehetőségeinek köszönhetően napjainkban is aktívan kutatott terület, a téma tárgyalása során kétségkívül beszélhetünk olyan lezárt fejezetekről, kikristályosodott módszerekről…
AJÁT MAGUNK KIZSÁKMÁNYOLÓI LETTÜNK. A neoliberális kapitalizmus nem az emberek megfélemlítésében, hanem az engedelmes és hasznos munkavállalók kitermelésében érdekelt. Az ember teste és az élet ideje a nyereségtöbblet kiszámításához elengedhetetlen mértékegységgé…
Niccolo Machiavelli reneszánsz író A fejedelem című művében részletesen kifejtette, hogy milyen taktikát kell követnie egy uralkodónak a hatalom megszerzése és megtartása érdekében. Lényegében az érzelem nélküli, józan hatalomgyakorlás lehetséges módjait…
Egy kisfiúnak, aki nemrégiben veszítette el az édesanyját, mostohája lesz, egy fiatalember Csehszlovákiáig is elmenne a szerelemért, a századelő Izlandján egy bohém lelkületű ingatlanügynök beleszeret egy kamaszlányba. Jón Kalman Stefánsson a tőle megszokott…
Narine Abgarjan korábbi kötetéből, az Égből hullott három almából megismert falu földi másában, az azerbajdzsáni határ menti örmény faluban, Berdben élők közül szinte mindenki elveszítette valamelyik családtagját a háborúban. De még azokat a kivételesen…
Óxisz mesebeli szigete matematikai feladványairól híres, amelyekkel a sziget lakói szórakoztatják az odatévedő vendégeket. A könyvben 13+1 fejezeten keresztül kalandozunk feladatról feladatra. A három jó barát – Albrecht, Tarkal és Zsordi – expedíciója…
Az európai államosodási folyamatok (államok születése, átalakulása vagy megszűnése) történetileg szinte permanensek voltak. A XIX. század a nemzetállami törekvések előtérbe kerülését hozta, majd a XX. század két véres világháborúja újrarajzolta Európa…
"Kedves Lehetséges Olvasó! Nem szükségszerű, hogy Ön megvásárolja a kezében tartott könyvet – van olyan lehetséges világ, melyben megteszi, és van olyan, melyben nem. Az alábbi két nyomós érvem van amellett, hogy vegye meg az aktuális világban – a mi…
Matematikát tanulva mindannyian megismerkedünk olyan különös mennyiségekkel, szimbólumokkal és szabályokkal, mint az e szám, a ? szám, a 0, a ? vagy éppen az aranymetszés. Mindezek rejtélyes dolgok, idegen fogalmak maradnak a többségünk számára, nem…