Keresési eredmények
A 11–13. századi magyar pénzek eddigi legrészletesebb katalógusának harmadik része, amely az utolsó Árpádok pénzeit tartalmazza II. Andrástól Ottóig. 7 uralkodó több mint 300 pénztípusa bevezető numizmatikai tanulmány magyar, angol és szlovák nyelven…
A jelen kötet tematikus forráskiadvány. Annyiban egyedu¨lálló, hogy nem világi, hanem egyházi személyek, nevezetesen főpapok okleveleit tartalmazza. A 10. század végén alapított veszprémi pu¨spökség hét Árpád-kori főpapjának 106, eredetiben, másolatban…
Több mint száz éve foglalkoztatja a művészettörténészeket az Árpád-kor egyik legbonyolultabb, de alig hozzáférhető alkotása. Kötetünk, amely a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával elkezdett kutatási program keretében készült, erről a különleges műalkotásról…
Az Anjou-kor a pénzverés tekintetében új fejezetet nyitott a középkori Magyar Királyság életében. A könyv három, Anjou-házból származó magyar uralkodó, Károly Róbert, I. (Nagy) Lajos és Mária pénzverését mutatja be, továbbá igazi különlegességként Buda…
A kötet a Magyar Királyság északkeleti részén elhelyezkedő három megye területéről ismert honfoglalás és kora Árpád-kori temetők mutatja be. Az anyaggyűjtés földrajzi kereteit adó három megye korai határvonalai természetesen csupán hozzávetőlegesen rajzolhatók…
"Sajátos emlékkönyvet tart a kezében az Olvasó, amelyben Simon István (1960–2019) történész-levéltáros emléke előtt tiszteleg számos barátja, kollégája és ismerőse. Az írások egy része tudományos igényű, a másik személyes hangvételű. Simon István 1994…
ezen kötet az 1526-os mohácsi csata nagyérdemű helyi kutatójának, Szűcs Józsefnek tiszteletére készült. Szűcs József 1927-ben, Mohácson született, és már egész fiatal kora óta elkötelezte magát a csata kutatása mellett. A Mohács térségében, évtizedekig…
"A Közép-Duna-medence magyar honfoglalás- és kora Árpád-kori sírleletei 1962-ben jelent meg Fehér Géza, Éry Kinga és Kralovánszky Alán, valamint számos közreműködő szakember munkájaként. E kataszter máig a kutatás fontos alapmunkája. A korszak emlékanyaga…
A huszárság Hunyadi Mátyás uralkodása alatt vált jól hasznosítható és elfogadott fegyvernemmé, a mohácsi csata (1526) után pedig egyedüli záloga lett Magyarország védelmének. Fegyverzete külnsen alkalmassá tette arra a gyors, mozgékony harcmodorra, amellyel…
"Kötetünk folytatása a 2017-ben megjelent A tanulás helyei: iskolaépítészet című munkának. Akkor elsősorban a kortárs külföldi példák kerültek bemutatásra, míg most a hazai eredményekre koncentráltunk. Szerkesztőként továbbra is valljuk, hogy az iskolaépítészet…
"Midőn 1690-ben a keresztény csapatoknak sikerült visszaszerezni Kanizsa várát a törököktől, és a védők kézifegyvereiket megtartva bántatlanul elvonultak, az erődítményben maradt hadfelszerelés között mindösszesen 3486 "jancsár puskát" írtak össze az…
A Magyar Nemzeti Múzeum telke, illetve kertje az elmúlt két és fél évszázadban meghatározó szerepet játszott az ország történelmében, valamint az itt élők, erre járók életében, mégsem jelent meg eddig önálló könyv róla. A Múzeumkert forradalmak, ünnepségek,…
"A népszerű Pénzek színes világa videósorozat könyvváltozata. PÉNZEK SZÍNES VILÁGA – pénztörténeti tematikájú vlog a világjárvány idején, 162 epizód minden egyes nap 2020. március 23. és augusztus 31. között, közel 400 ezer megtekintés a Magyar Nemzeti…
A Szent László-ikonográfia kapcsán általában mindenkinek a Képes Krónika és a Magyar Anjou Legendárium páratlan szépségű miniatúrái vagy a templomok színpompás freskóciklusai jutnak eszébe. Az ezekre épülő évszázados kutatások eredményei könyvtárnyi…