Keresési eredmények
"Hova kell menni?” Közelbe, de én ingyen fuvart keresek nekik. „Jó, persze, indulhatunk.” És reggelre vissza is értük. „Jó, jó, hol a csomag?” Nehogy elvigyék, önkéntest keresek. „Hát én mi vagyok?” De a végén sem fog pénzt kérni, ugye? „Dehogy...” –…
Mit csinálnak az emberek, amikor a külső és belső alávetettség megszűnésével megtapasztalhatják a szabadságot? 1956 októberének végén, novemberének elején úgy tűnt, hogy az ország lakói végre maguk dönthettek sorsukról. A szocializmust akarták-e jobbá…
"Észreveszi-e az olvasó, hogy egy folyóiratközlésekből összerakosgatott és átrendezett elbeszélésfüzér már első darabjában (a Cselvetésben) is többet sejtet, mint megannyi kiszínezett polgárháborús kalandot? A kései visszatekintés a múló-elmúlt idővel…
A szerző új regénye a hetvenes évek közepétől a kilencvenes évek elejéig követi hősét, aki szegény sorból küzdi föl magát a politika felső régióiba. Egy rendhagyó fejlődésregényt tart kezében az olvasó, ahol a falusi környezet, a sárba ragadt világvégi…
A kötet, amely 11 szövegelemzést tartalmaz a 19. század második felének (a 20. század elejére is átérő) prózaepikájából, a laza kronológia betartásával szinte körkörös felépítésű. Két Jókai-regény értelmezésével indul, s az utolsó szöveg is Jókainak…
A harmadik ég mágikus faluregény, a sóvárgás története és az emlékezésé: egymásra, a letűnt gyerekkorra, a világ csendjére. Szerelemről mesél, egy bűvös ajkú fiúról és egy sziromlelkű lányról, révedezőkről és bajkeverőkről, a tengerről és a hegyekről,…
Felnöveszt magából, aztán egyszer csak eltűnik, de az öl biztonsága rendre feldereng. Ha az emlékezet csődöt mond, a tárgyakhoz fordulunk, amikor pedig már tárgyak sincsenek, a hiánytól a száj telik meg. Horváth Florencia Hiátusának arspoetica-szerű…
A Melankóliát méltán tekintik a norvég irodalom egyik legnagyobb hatású kortárs alkotója, Jon Fosse legjelentősebb művének. Egy igazi északi történet ez istenről, művészetről, elmúlásról, emberek közti viszonyokról – a soha nem végződő keresésről. Legélesebben…
„A kerengő kifejezi, amit a valóságról gondolok. A valóság körül kerengünk, ám azt el nem érhetjük, és a közrefogott napsütötte, simogatóan puha gyep utópia marad, hiszen mindig az elvont igazságok oszlopai választanak el tőle. A sztoikus Zénon ilyen…
Mi a versírás? Ha már valami, barlangászkodás. Aláereszkedés a rímkötélen. Vagy anélkül. Kutat az indulat, keres a fájdalom: ezek a fejlámpák a sötétben. Egy érzés himbál a szűkös térben, egy esemény, egy sors. Ide-oda lökdös a forma. Elrúgod, rátámaszkodsz.…
Egy fénykép halvány írással a hátulján. Egy utazó sakk-készlet. Egy ezüstbross. Susan Rubin Suleiman, elismert tudós és szerző, magyarul most először megjelenő emlékiratában ilyen hétköznapi tárgyakat és az általuk felidézett emlékeket használja fel,…
„Láttam…” – így kezdi Christoph Ransmayr atlaszának mind a hetven epizódját, hogy aztán összetéveszthetetlenül szóló, költőien pontos hangján bontsa ki az egyes helyszínekhez kötődő történeteket. És kezdetét veszi az utazás, amely ugyanolyan hatalmas…
Negyedszázaddal ezelőtt Németh Gábor és Szilasi László Kész regény címen közreadta két barát levelezését. Gabriely György és Poletti Lénárd egymáshoz írt soraiból nemcsak egy barátság természetrajza, hanem a második világháború előtti évek Európájának…
„fölfedezem létezik Hó köz az Apáca utcából nyílik akárcsak az Álom köz négy éve születésnapomra hozták fiaim eddig csak piros virágokat varázsolt most két gyümölcsöt érlel a gránátalmafa nincs kétségem istenkáromlás ha valaki Istenre hivatkozva bizonygatja…
A vén fegyverkovácsné lóra ül Ahogy a sárgás herpesz-hólyagok, várom, hogy elmúljon rólam az évek nyoma: ráncok és megereszkedések, hiszen belül csak huszonegy vagyok! De kívül ott a sok tükör. Jaj, ott egy idegen bámul rám! Visszanézek, és látom rajta…
Vajda Péterre, azaz rám még a hatvanas években ragadt a Pierre név. Hogy pontosan miért, arra részben ez a regényes, nagyon regényes önéletrajzi elemeket is tartalmazó írásmű próbál válaszolni. Kallódásaim regényes változata, mondhatnám. Lengyelországban,…
Három évvel a Bátor Csikó színművei után Márton László újabb drámakötettel jelentkezik. Az itt olvasható négy színmű mindegyikére rányomja bélyegét a műhelymunka, a közös gondolkodás a mindenkori társulattal. Az Avvakum az orosz egyházszakadás két élharcosának…
Könyvünk esettanulmányok egymást követő során át mutatja be és igazolja az előzőekben kifejtett tétel igazát. Fontos, hogy hangsúlyozzuk: a politika nem csak ott és akkor fejti ki üdvös vagy épp káros hatását a történeti gondolkodásra, közvetlenül a…
Foghíjtelkek, búcsújáró helyek és Family Frost-os hűtőkocsik. Traffipax ellen rózsafüzér, álmatlanságra visszafelé játszott Rolling Stones-dalok. Világszép szólamvezető, halláskárosult lemezlovas, ördöggel cimboráló vénlány, fociultra kölcsöntiszteletes,…
Sopotnik Zoltán 50 éves. József Attila-díjas. Visszafogott író. A Kétely Műhely társvezetője. A legszociálisabb munkás. A többit olvassák el a Wikipedián. Figyeljék, ahogy a Vérszínű Fiat, fáik alá, hangtalan beáll. Nincs benne fake. A furcsanevű Sopotnik…
Itt az alig van, az éppenhogy, a meg sem történt. Folytonos alakulásban, rögzítetlenül. De akkor mindig minden szimpla itt és most? Nem egészen. Alig vagy éppenhogy, vagy mégsem, és mindenki bárki, senki senki – de Vági János vakmerő kísérletének éppen…
Világok, műfajok és nyelvek találkozása a boncasztalon. Darabjaira szedett mindennapok, felaprított valóság. A szilánkokra törő véges élet roncsai között elszabadult, osztódó szavak burjánzása. A képzavar ebben a költészetben maga az esetlegességétől…
Schillinger Gyöngyvér művében minden benne van, ami az úgynevezett letehetetlen könyvekhez kell: jó karakterek, fordulatok, szex, sikkasztás, botrány. És ott van az is, amit az úgynevezett nagy írók tudnak: a hajszálpontos lélektan, a hiteles nyelv,…
Becsey Gergely, a Nemzeti Nagykönyvtár munkatársa egy forró júniusi délutánon emberi fülre bukkan az egyik könyvszállító kocsiban. A rejtélyek egyre csak szaporodnak, és sürget az idő: közeleg a nyári napforduló és vele együtt a könyvtári zárás. Kezdetét…
Vérsűrűség: vers, űr és ég. Szöveg, hiány és tágasság. Ember, tér és idő. Hús, otthon és fájdalom. Család, múlt és sors. A teljes érzékelés könyve ez, azonnal beránt az észlelés közepébe, mintha ezzel a testi figyelemmel akarná kijátszani a metsző, de…
A rossznyelvek szerint Schiffer Andrásnak már az óvodában is paragrafus volt a jele. A vicc mögött ott lapul András szigorú elvrendszere a jogért, jogállamiságért; emberi értékekért történő kiálláshoz való makacs ragaszkodása, amit jogászként és jogalkotóként…
Ez egy napsütötte regény. Hársfaillatú, eperízű, szerelmetes. Egy szerethető család története. Egy házaspáré és a gyermekeiké, egy vendéglőé, és egy olyan koré, amelyben olykor édes is lehetett az élet. Ebben a családban biztosan. Operett, regényben…
Történet háborúról, hadifogságról, nagy találkozásokról: Hemingwayjel, Solohovval, vagy éppen Rommellel. Egy könyv apáról, nagyapáról. Vagy inkább léthelyzetekről. A nagyapa a Nagy Háborúban, Isonzónál harcol, és veszít el mindent; az apa a másodikban,…
Nincs nehezebb dolog, mint őszintén hazudni az igazságról. Biró Zsombor Aurélnak mégis sikerül: első regényében úgy szedi magát darabjaira és rakja össze újra, hogy a végére talán ő maga sem tudja, mi a valóság. Egy huszonöt éves fiú története ez, aki…
,,Majd rájössz, hogy ahova érkeztél, nem az. Nem haza. Hogy miért? Mert nem így hívják. Otthon. Ez a neve. Egy ház, egy udvar, egy kert. Meg természetesen néhány ember, akiket szeretsz. És a legfurcsább, hogy úgy érzed, ez így rendben van. Ha otthon…