Keresési eredmények
Génjeink bábjai lennénk csupán? Vagy a neveltetésünk határozza meg a gondolkodásunkat? Vajon befolyásolhatják-e akaratunkat a paraziták? Rokonokhoz vonzódni puszta narcizmus? Tomáš egyetemista, genetikát tanul, és egy tudós szemével látja a világot.…
Napjainkban a „szakmai közösség” kifejezést is hajlamosak vagyunk gyanakvással szemlélni, különösen, ha politikáról van benne szó. A politika világát pedig egyre kevésbé tartjuk tudománynak, holott a politika teoretikus megközelítése felettébb legitim…
„Bergyajev és filozófiája – a személyiség, a szabadság és az alkotás filozófiája – szellemileg mélyebben kötődik a Nyugathoz, mint Oroszországhoz, ugyanakkor tartalmazza (Dosztojevszkij, Homjakov, Vlagyimir Szolovjov hatása révén) az orosz világszemlélet…
Az új kapcsolatát bizonytalan léptekkel felfedező írónő nem csupán szerelmi és családi életének alapjait kérdőjelezi meg, de a szülőföldhöz fűződő viszonyát is átértékeli. Kérdései éppannyira lényegesek, mint a rájuk adott válaszok. Hogyan teremthetünk…
"A nyelv stratégiai használata olyan területe a társas viselkedésnek, amely igen sok tudományág és szakma számára fontos (nyelvészet, szociálpszichológia, klinikai pszichológia, médiakutatás, kommunikáció, politológia, marketing stb.). A válogatásunk…
Az ember olyasmit is megél, amit később el sem akar hinni. Adrian első emlékei között szerepel a Sztálin halála után mindenkiből felszabaduló sóhaj és aztán az azt követő spontán ünnepi vacsora. Most meg idős fejjel mit lát a tévében? Oroszország „szomorú…
Ez a könyv test a maga teljességében, a maga egyetlen és lehetséges valójában. De nem csak a fehér tűzzel küzdő márvány puszta anyagiságáról, az elhasználódás felejtéstörténetében kiüresedett húsról és a vak meghasadtságról szól. Tavares tánc és mozgás…
Honnan ered a magenta szín elnevezése, és mi köze van egy csatához? Ha a Nobel-díjra aspirál valaki, a tudományos teljesítmény mellett esetleg a személyes kapcsolatok kiépítése is fontos lehet? Ha pedig az uralkodótól függ valaki sorsa, akkor lehet-e…
Egy fiatal tanítónő és egy idős körzeti orvos huszonhárom éven át tartó házassága adja az alapot az utóbbi évek dán irodalmának egyik csúcsteljesítményéhez. A fiatalon megözvegyült Lilly Hoy bensőséges vallomásai fékezhetetlen hullámokban árasztják el…
Hogyan teremtünk? Miért teremtünk? Mit teremtünk, és aztán mire használjuk? Milyen viszonyban lesz az új világ a már meglévőkkel? Hogyan alakulnak ki egy általunk kitalált fantáziavilág törvényei? Ki irányít, az alkotó/kitaláló vagy a mű, amit létrehozott?…
A négykötetes Valószínűségszámítás első része először az alapvető, bevezető fogalmakat tárja az olvasó elé: a kötet sok, a megértést segítő ábrával az esemény, valószínűség, diszkrét eloszlás, folytonos egyenletes eloszlás, feltételes valószínűség és…
A négykötetes Valószínűségszámítás második része a nevezetes diszkrét eloszlások köré összpontosul. A kötet első felében az eloszlások definícióit olyan példák egészítik ki, amelyek élménnyé változtatják a tanulást. Többek között megismerkedhetünk A…
A négykötetes Valószínűségszámítás harmadik része az egydimenziós folytonos eloszlásokat tárgyalja. Ennek a nehezebb fogalomnak a megértését segíti a festékeloszlással történő szemléltetés. A számítógépes szimulációk lehetőségét teremti meg a random…
A négykötetes Valószínűségszámítás utolsó része a kétdimenziós folytonos valószínűségi változókat és eloszlásokat tárgyalja. A nevezetes kétdimenziós eloszlások közül – egyszerű szerkezetű sűrűségfüggvényeik miatt – a béta-eloszlások és – fontosságuk…
Tartalom: I. Az állatokról Van ott valaki? A tengeri nyúl avagy a kémiai gépzongora A földön belüli intelligenciák II. Az emberekről Az emberi természet A humán viselkedéskomplexum evolúciója Az agresszió Miért csináljuk „azt”? A kognitív funkciók fejlődése:…
Sokféle parazita van – jó és rossz egyaránt Környezetünk változásai mindig is befolyásolták az ember és a paraziták együttélését. Az orvostudomány fejlődésének segítségével néhány kínzónktól már megszabadultunk, de újabb, nagy arányú változások elé nézünk.…
Ebben a szöveggyűjteményben olyan különböző elméleti irányokat invitálunk a vizualitásról való közös gondolkodásra, mint a kognitív tudomány és percepcióelmélet, szemiotika, művészettörténet, feminizmus és pszichoanalízis, kulturális megközelítés, illetve…