Keresési eredmények
Kötetünk szerzői Foucault 1970-es években felvázolt genealógiáját olyan önálló kiindulópontnak tekintik, amely a kritika új, működőképes fogalmát és a hétköznapokban ellenállóbb elméleti kidolgozását segíti elő. Ha a visszásságokat társadalmi gyakorlatokként…
A történetben egy tetőtér átalakításának tulajdonképpen egyszerű, mégis lenyűgöző folyamatát ismerhetjük meg, a telefonos árajánlatkéréstől egészen a beköltözésig. A napló azonban nem kizárólag technikai-műszaki jellegű, sokkal inkább a mesterség szépségének…
Luk Van Haute munkája sokkal több, mint úti kalauz. Úgy mutatja be Japánt, ahogyan a turisták vagy akár az ország szerelmesei soha nem láthatják: a mindenki számára elérhető turisztikai látványosságok helyett a japánok mindennapi életébe ad betekintést.…
Vladimir Borojević gyermekkora 1991 kora nyarán, amikor először hallotta a „bevetés” szót, váratlanul véget ért. Tizenhét évvel később, a délszláv háború során a Jugoszláv Néphadseregben szolgált apjával kapcsolatban sötét titokra derül fény. Vladimir…
Horst Bredekamp – a Humboldt Egyetem professzora, az úgynevezett Warnke-iskola meghatározó tagja – 2007-ben tartott Adorno-előadásaira épülő kötetében a művészettörténet-elmélet és nyelvértelmezés olyan áthatását mutatja meg, amellyel minden előzetes…
Hogy ki szeret? Alighanem mindenki. Igaz, nem annyira, nem akkor és nem úgy, ahogy épp szükség lenne rá. Kalin Terzijszki Európai Irodalmi Díjjal jutalmazott novelláskötetének hősei első pillantásra akár a szomszédaink lehetnének: olyan alakok, akiket…
Háromrészes roadmovie egy szentimentális nő életéről, akit gyerekkora óta lenyűgöznek a szerelmi paktumok, a romantikus találkozások és a párkapcsolati bűnrészesség. Az első rész a gyerekkorába kalauzol, a második a fiatalkorát mutatja be, míg a harmadik…
A digitális fordulat nagy léptékű változásokat hozott a kultúra világában. A kreatív iparágak működése, a társadalmi és politikai nyilvánosság szerkezete, az egyéni és csoportidentitások ízlésbeli szerveződése egyaránt átalakuláson megy keresztül. A…
A repülés nem volt mindig ilyen biztonságos, mint manapság. Ötven évvel ezelőtt, a légi közlekedés világméretű elterjedésének kezdetén, még hússzor ekkora veszéllyel számolt az, aki repülőre szállt. Ma már biztonságos a repülés, annak köszönhetően, hogy…
Carla Ruud Oslóból a szülőfalujába utazik, hogy meglátogassa a helyi otthonban élő édesanyját. Útitársa lesz egy ismeretlen fiatal nő, Synne, aki ugyanabba az irányba tart. Egy jeges kanyarban elveszíti uralmát az autó felett, és felborulnak. Synne megsérül,…
A világtól elzárt farmon élő pár, Isabele és Liudas, valamint a beteg gyermekük, Gailius életét visszavonhatatlanul felforgatja, amikor az asszony úgy dönt, örökbe fogadják Iljusát, a problémás árva kisfiút. Az új helyzet egész életük újragondolására…
A könyv kiinduló kérdése az, hogy mi a zene szerepe szellemi és lelki életünk egészén belül, és hogyan viszonyul a zene megszólalása a színről színre történő személyes megszólításhoz, amely a szerző szerint legfontosabb szellemi megnyilvánulásunk. Innen…
Földünk jövője szempontjából meghatározó lesz, hogy a legnépesebb kontinens, Ázsia országai meg tudják-e állítani saját környezetük pusztulását, fenn tudják-e tartani gyors fejlődésüket ökoszisztémájuk összeomlása nélkül. Ha Kína, India és a délkelet-ázsiai…
Gabriela olyan kislány volt, aki gyakran elhagyta a cipőjét. De nem ám mind a kettőt, csak az egyiket! Otthon és az iskolában mindenki furcsa szemmel nézett rá, ezért úgy gondolta, őt senki sem szereti. Magányos volt, és szomorú. Aztán egy nap kedves…
Jon azzal szembesül, hogy a felesége kiszeret belőle. A legfájdalmasabb utat választja: elfogadja a folyamat visszafordíthatatlanságát, és megpróbálja a másik szemszögéből megérteni a helyzetet. Ehhez át kell gondolnia az egész közös történetüket, és…
A könyv példák sorával mutatja be a szakrális építészet mai szellemi helyzetét. Az első világháborútól napjainkig ível az az összefüggő korszak, amelyben az építészetben és különleges hangsúllyal a szakrális építészetben megtörtént az elszakadás a történeti…
A nyári nappalokat követő végtelen téli éjszakákon különös dolgok történnek egy átlagosnak mondható nyugat-izlandi falucskában: a Kötöttárugyár igazgatója, miután egy éjszaka latinul álmodik, az örökkévalóságra szegezi tekintetét, és lemond a földi boldogságról,…
A világ ma legdrágább műtárgya 450 millió dollárért kelt el egy árverésen – ezt a festményt „természetesen” férfi készítette. A legmagasabb összeg, amelyet mindeddig egy nő által festett képért kifizettek, 44,4 millió dollár volt. Ha az élő művészeket…
Virtuóz szövegarcheológia, mélyfúrás az elveszett képzelet megtalálásáért egy eltompult világban. Fent a fényes világ, lent a sötétség: a városon átvezető úton – a szeretet, az igazságosság, a játék útján – mindenütt barlangbejáratok. Az éjszaka barlangfalán…
Amikor éppen „rejtvényhangulatunk van, igazán érdemes Gál Péter könyvét lapozgatni, mert biztosak lehetünk benne, hogy pillanatok alatt találunk valami érdekeset. Az ilyesfajta könyvek szerzője a maga elé tűzött lehetetlen feladatot oldja meg, amikor…
A letűnt civilizációk emlékei számtalan kutatót s turistát bűvölnek el, ám szakmai hozzáértésüket tekintve legyen közöttük bármekkora különbség, mégis mindegyikük fantáziáját az adott civilizáció fénykora vonzza. Jared Diamond azonban nem legjobb napjaikban…
A kínai külpolitikának és külgazdasági kapcsolatoknak mára központi elemévé vált a globális infrastruktúra-fejlesztést célzó, 2013 szeptemberében meghirdetett Övezet és Út kezdeményezés (Belt and Road Initiative, BRI). A víziót a kínai kormány funkcionális…
A Párbeszédeket valódi áttörésnek kell tekintenünk Jean-Jacques Rousseau (Genf, 1712 – Ermenonville, 1778) politikai gondolkodásában. Az ironikusan és mindenki által csak J.J.-ként emlegetett személy minden rossz megtestesítője, nyílt megvetés tárgya,…
Hány gyémántot örököltek a maharadzsa fiai? Miről nevezetes az 1729-es szám? Sikerülhetett-e Edvard Griegnek nullák nélkül szoroznia? Hogyan tudott a geométer azonos körzőnyílással különböző méretű köröket rajzolni? Csaknem 120 lebilincselő feladvány:…
– Orosz István...? Az nem egy grafikus? – De, igen. Világhírű grafikus, zseniális fickó! – Ez furcsa, mert ebben a könyvben nincsenek is rajzok. Csak betűk. Meg egy rinocérosz a borítóján. Azt vajon legalább ő rajzolta? – Nem, ezt Albrecht Dürer. – Meg…
A HATALOM BELÉNK KÖLTÖZIK Byung-Chul Han berlini filozófus, hasonlóan A kiégés társadalma című művében megfogalmazottakhoz, folytatja a neoliberalizmus kritikáját. Újabb munkája is olyan esszék füzére, melynek gondolatai megkerülhetetlen figyelmeztetéssé…
Naponta találkozunk országokról, iskolákról, termékekről vagy éppen emberekről készült különböző rangsorokkal. A rangsoroláshoz való viszonyunk azonban kettős: döntéseinket segíthetik az informatív és objektív listák, viszont a torz, szubjektív, esetenként…
A kötet írásai az ókori Róma vallásának és irodalmának megbízható források híján nehezen kutatható fejezeteire összpontosító elemzések, amelyek között találni a köztársaság korának vallási intézményrendszerét, a meghódított, írásbeliséggel nem rendelkező…