Keresési eredmények
A lájkokat követelő felszínes banalitással szemben Byung-Chul Han a szépség megrázóbb formáihoz irányítana vissza. A simaság esztétikuma érzésteleníti a tapasztalatot és elerőtleníti a tudatot, a művészet nem tud megsebezni, hiába ez a lényege. A képzeletet…
A kémia nem egyszerű tudomány – de lehet róla érdekesen írni. Braun Tibor vegyészprofesszor új kötetéből a kémia legkorszerűbb területeit ismerhetjük meg, és nemcsak olyan elméleti kérdésekről tudunk meg részleteket, mint a „hangolható” ionos folyadékok…
„A keresztényeknek, kerül – amibe kerül – mindenképpen meg kell győzniük a pogányokat és ateistákat Isten létezéséről, hogy lelküket megmentsék a kárhozattól. Az ateisták – kerül, amibe kerül – mindenképpen meg kell, hogy győzzék a keresztényeket arról,…
Gábor György filozófus, vallástörténész új kötetében a történelemelmélet, valamint a zsidóság és a kereszténység kapcsolatának kérdéseit vizsgálja azok sokrétű, változatos, a tudomány és a művészetek terén egyaránt nyomon követhető összefüggéseiben.…
A könyv a tudomány és nem tudomány, tudomány és áltudomány problematikáját járja körül gazdag és alaposan átgondolt szempontrendszer szerint. Ezt a rendkívül fontos témát olyan módon tárgyalja, amely mind megközelítésmódjában, mind szakmai színvonalában…
Bizonyára a kedves olvasó is hallott már Copernicusról, Keplerről, Galileiről és Newtonról: ők a tudomány történetének legnagyobb hősei. De vajon olvasta-e is őket? Némelyiket aligha, hiszen ez idáig (szinte) semmilyen művük sem volt elérhető magyarul.…
A hazai neoavantgárd-csoportoknak politikai, kulturális, és a hétköznapi ellenállás gyakorlati tevékenységét ismereti a szerző, és azokat a sajátos technikákat eleveníti fel, ahogy az underground művészeti csoportok erőforráshiánnyal (információhiány,…
Az emberi tudás közös, az ismereteink nagy részét másoktól szerezzük. Ha nem így lenne, és kizárólag a saját tapasztalatainkra kellene hagyatkoznunk, a világról alkotott tudásunk információmorzsák összefüggéstelen halmazára zsugorodna. A tudás társadalmi…
A kötetben az elmúlt 25+1 Amfiteátrum Kupa matematikaverseny feladatsorait és azok megoldásait közöljük. Az Óbudai Árpád Gimnázium általános iskolások részére évente megszervezett versenye első alkalommal 1995. január 10-én került megrendezésre, 34 iskola…
Albert Einstein utolsó éveit Princetonban töltötte. Itt talált rá hűséges sétapartnerére, egy nála sokkal fiatalabb és elegánsabb férfira. A küllemre nagyon is eltérő két embert mi kötötte össze? Einstein a relativitáselmélettel forgatta fel a fizikai…
Mit kezdjünk a szeretteink halála után ránk maradt örökséggel? Az elbeszélő egy nap az édesanyja által felhalmozott rengeteg holmi között találja magát. A könyvek, bútorok, lakberendezési tárgyak sokaságának válogatása közben felsejlenek a múlt kesernyés…
„Csak az nyugtalanít kicsit, hogy milyen könnyen alárendelem magam a késztetésnek, a vágynak, hogy megosszam a dolgaimat másokkal, elég, ha nem látom azt a másikat a túloldalon, elég, hogy nem ül ott velem szemben egy kávézóban, elég, ha mindez írásban…
1989. december 18-án éjjel, a forradalom előestéjén egy lány megpróbál elszökni Romániából, de a határőrök lelövik. A holttest sosem kerül elő, és az ügy majdnem húsz évvel később két fiatal érdeklődését is felkelti. Anastasiát tévériporterként kezdi…
Geert egész élete a fogantatás pillanatától kezdődően nem a leghagyományosabb mederben zajlik. Édesanyja egyedül neveli őt, és az anyuka munkahelyének, a senkinek nem kellő hagyatékokat kiárusító adományboltnak a hátsó traktusában laknak. Geert számára…
A kötet izgalmas és egyben szórakoztató kultúrtörténeti kalandozásra invitálja az olvasót. Rembrandt, Frans Hals, Vermeer és az ő sok-sok kortársuknak, a 17. századi holland életképfestőknek egyes műveit fogja vallatóra. Az első pillantásra talán hétköznapinak…
A Biblia minden idők legsikeresebb könyve. Akár tisztelve, akár elutasítva Isten szavait, még senki sem próbálkozott meg a Szentírást akként olvasni, ami valójában: az emberiség krónikájaként, melyben az ősök bátran néznek szembe a földi élet megpróbáltatásaival…
Azt szoktuk meg, hogy az empátiát a morálisan helyes magatartás kiváltójaként nagyszerű emberi képességnek tekintjük. A beleérző képesség jó oldalait nem szabad elvitatnunk, azonban meg kell szabadulnunk a túlságosan leegyszerűsítő képtől. Az a tulajdonságunk,…
Ahogy a világ gazdasági és politikai súlypontja kelet felé tolódik, úgy válnak Ázsia problémái és konfliktusai globális jelentőségűvé. Ezért különösen fontos, hogy megismerjük a legnépesebb földrészen zajló folyamatokat. Ázsia gyarmati múltja a mai napig…
Értelmetlennek érzed a munkádat? A lelked mélyén úgy érzed, semmi szükség arra, amit csinálsz? Lehet, hogy te is bullshit munkát végzel? Bullshit munka az, ami ha az egyik pillanatról a másikra eltűnne a föld színéről, észre sem vennénk a hiányát. Ezek…
Korunk palliatív társadalma a puszta fennmaradásért harcolva elveszítette érzékét a jó élet iránt. Minden élvezetet, értéket és értelmet feláldozunk az öncéllá tett egészségért. A szenvedést sem tudjuk már elbeszélhetően megélni. Az információ és a tőke…
Forgószélben élünk: a digitális technológiák teljességgel felforgatják az életünket, átalakítják a kultúrát, a személyközi viszonyokat, a politikát és a gazdaságot. Ezek a folyamatok néha látványosak: felrobbanó tőzsdeárfolyamok, széteső kapcsolatok,…
A matematikai kurzusok egyre gyakrabban nem a nehéz fogalmakkal operáló analízissel, hanem az ún. diszkrét matematikával indulnak. (Diszkrét alatt jelen esetben a többitől elválasztott, nem folytonos matematikát értjük.) A klasszikus kombinatorikai,…
Mit tehet valaki, ha gyilkosság történt a családjában, ráadásul a gyilkos a saját nagybátyja, aki megölte apját, annak háztartási alkalmazottait, majd a feleségét, végül önmagával is végzett? Hogyan lehet élni a bűn árnyékában? Helena Henschen nem követte…
Bolonddá tett-e bennünket a bátyánk április elsején, ha beígért tréfája elmarad? Hogy lehet megcsókolni valakit anélkül, hogy megérintenénk? Mennyibe kerül egy negyven hangszóróból álló hifi berendezés? Milyen a fair szex? Mit mond a Tao, ha hallgat?…
Attól függetlenül, hogy valaki hívőnek tartja magát, vagy agnosztikusnak, ezekkel a kérdésekkel, amelyeket ez a nagyszerű tanulmány érint, foglalkoznia kell. Ennek értelmében jó szívvel ajánlom ezt a kötetet minden vallásos és nem vallásos, de mindenképpen…
Alphonso Lingis (1933) hazánkban a kevéssé ismert szerzők közé tartozik, bár neve az Emmanuel Lévinas és Maurice Merleau-Ponty munkásságával foglalkozóknak fontos támpont. Az Egyesült Államokban különleges stílusú előadásai miatt kultikus alakként tartják…
Afonso Cruz portugál író és képzőművész harmadik magyarul megjelenő regényében a valóságot gyúrja egybe szárnyaló fantáziával. A metaforákkal átszőtt elbeszélés főhőséhez a szerző nagyszüleinek élete nyújtott inspirációt, akik valóban rejtegettek egy,…
Johann Wolfgang von Goethe természettudományos szövegei sok tudósgeneráció számára voltak inspirálóak, mára két vaskos kötet csak az irodalomjegyzéke a tudományos munkáival foglalkozó műveknek. Igazi polihisztor, akinek művei azóta is megosztják a tudósokat:…
A feladatgyűjtemény a differenciálegyenletek stabilitáselmélet témaköréhez készült. Az első rész lineáris rendszerekkel foglalkozik kettő és három dimenzióban. A második részben a linearizációs és a Ljapunov-féle direkt módszerrel, valamint nemlineáris…
Csodálatos világba lép be az, aki a repüléssel kezd foglalkozni. Egyszerre ismerkedhet meg a tudomány, a technika legújabb vívmányaival és a természet ősi törvényeivel. De még ezen a lebilincselő világon belül is van egy olyan terület, ahol a legváltozatosabb…