Keresési eredmények
...valószínűleg most éljük az emberiség történetének legbékésebb napjait. Ember embernek farkasa, a világ napról napra rosszabb hely, sorozatosak a bűncselekmények, háborúk zajlanak, szinte folyamatos a terrorizmus - ez a hírolvasó mindennapi tapasztalata.…
Megfújhatta-e Lehel vezér a kürtjét? Milyen kard lógott a harcban Árpád oldalán? Lehet-e válaszolni ezekre a kérdésekre anélkül, hogy megtalálnánk Árpád vagy vezérei sírját? Ha nem, akkor Munkácsy Honfoglalásának szereplői vagy a milleniumi Árpád-szoborcsoport…
Amikor Ruche úr egy krumpli nagyságú bélyeggel díszített levelet kap egyenesen Brazíliából, még nem sejti, hogy nyugalmas párizsi életének befellegzett. Amikor Max a bolhapiacon két tagbaszakadt fickó elől kimenekít egy leharcolt papagájt, még nem sejti,…
A nemzetközi bestseller sorozat 2013-as kiadását a legújabb adatokkal frissítettük, és új tényekkel bővítettük, például a mobiltelefonos fizetésekre, a globális békemutatóra, a múzeumokra és a művészeti galériákra, a feketegazdaságra és a veszélyeztetett…
A CsermelyBlog (www.csermelyblog.hu) írásai 2009 végén jelentek meg először. A legtöbb bejegyzés olvasottsága már a megjelenésének hetében jóval ezer fölött volt. A blog letöltéseinek a száma két év alatt megközelítette az egymilliót. A jó tanárról szóló,…
Ralph Moss fantasztikusan sokszínű életrajzot írt Szent-Györgyi Albertről. A könyv Szent-Györgyi életpályájának három aspektusát meséli el: életének történelmi hátterét, melyben a huszadik század legdrámaibb eseményei közül is szerepel néhány; a tudós…
Annyi mindent szeretnénk tudni a nyelvről: - A felnőttek miért csak vért izzadva, akkor sem mindig tökéletesen tudnak megtanulni egy nyelvet, a gyerekek viszont játszva sajátítják el? Akár többet is? - A számítógépek miért nem beszélnek? Egyszer majd…
Utazni sokfelé és sokféleképpen lehet. Fiatalon valószínűleg feleannyit sem láttam volna, mint felnőtt koromban. Lévén, hogy a látásnak az értés az előfeltétele; azt észleljük, amire ki vagyunk élesedve. Különben csak felületek mutatkoznak; a többé vagy…
A dinoszauruszok hivatalosan 1842-ben születtek az angol anatómus, Richard Owen jóvoltából, aki zseniális és intuitív nyomozói munkája során kihalt hüllők fosszíliáinak egyedi természetét vizsgálta. A dinoszauruszokat a nagyközönség hamar a szívébe fogadta,…
A kötet négy tanulmánya - Bacsó Béla Herkules válaszúton (Akarat és döntés), Gábor György Az akarat kiábrázolása, a történelem megképesítése, Gyenge Zoltán A szenvedély akarata - Caravaggio Izsákja. Képfilozófiai kísérlet, és Heller Ágnes Akaratnélküli…
Ott állok a nagy kép mellet, olyan közel hajolok hozzá, amennyire csak bírok, át az alacsony kor-don fölött, z arcom szinte súrolja a festéket. Amit írni fogok róla, abból az következik, hogy jó fest-ménynek tartom, talán azt is megkockáztatnám, hogy…
Miért is álmodunk? Miért is látott el a fejlődés bennünket olyan anyaggal, amely periodikusan megtervez bennünk egy egész világot, s amely fantasztikus képekből épül fel? Michael Jouvet egész életét az álombeli tudat és az álommechanizmus tanulmányozásának…
Einstein nagyszerű egyéniség, tudós zsenije kíváncsivá tesz mindnyájunkat személyes életét illetően is. Az újabb kutatások alapján előkerült dokumentumokat is felhasználva Jürgen Neffe vissza-visszatérően ír a tudós kettős énjéről: fiús vidámságáról…
Magyarországon évente mintegy 10 millió látogató keresi fel az ország 800 muzeális intézményét. A látogatók közt sok a gyermek, akik óvodai vagy iskolai csoportban érkeznek. A gyermekek jó részét szülő vagy pedagógus hozza, azért, hogy a múzeumban különleges…
Harmincnyolc évesen az Európai Tanács egyszemélyes ötletbányája. Példaképe Machiavelli. Az EU első állandó elnökének, Herman Van Rompuynak hátteret biztosító kabinet tagja. Az utóbbi években bejött neki az élet: a Prize of Paris-val és Prize of Libertyvel…
Mindenféle gyerek jár a Zebra utcai iskolába. A szülők között van rendőr, bankár, maffiózó, de ide jár az alvilág csavaros eszű ügyvédjének tompa agyú fiacskája is. És persze itt van Juli, akit barátai és ellenségei nem túl találóan csak Szörnyellának…
A könyv szenvedélyes állásfoglalás egy olyan műveltségeszmény mellett, amely az életvitel mi-nőségét fontosabbnak tartja a felhalmozott tudásnál. A szellem harca a felejtés ellen. Igényesen megírt esszéiben Rob Riemen, a kiváló holland gondolkodó a szellem…
A kötet a Principia Philosophiae Naturalis sorozat második darabja. A kötet szerkesztői előszót és nyolc Planck-írást tartalmaz. Az előszó elhelyezi Planck életét és munkásságát a tudománytörténetben, elemzi Planck természetfilozófiai nézeteit, kantianizmusát…
Az MTA Filozófiai Kutatóintézet szellemi műhelyének éves terméséből kap válogatást az olvasó. A sokféleség, egészen pontosan a tudás sokfélesége érdekelt bennünket: az, hogy hányféle formája, mennyi megjelenési módja szükséges a tudásnak ahhoz, hogy…
Ma a világon példátlan gyorsasággal növekszik a genetikailag módosított növények vetésterülete. Hogy ez jó vagy sem, arról intenzív és indulatos szakmai, politikai, gazdasági, és médiaviták folynak. De miről is vitatkozunk? Tudta ön, hogy: ...a DNS önmagában…
Carl Sagan csillagász volt, a Földön kívüli élet kutatója, és épp ez a sajátos helyzet okozza, hogy utolsó, 1995-ös könyvében a világ jelenségeire kreált tudománytalan álmagyarázatok ellen emel szót. Végigtekint a különböző korok hiedelemvilágán, és…
Egy országos szintű reprezentatív vallásszociológiai kutatás összegzése ez a kötet, mely -ahogy a cím is utal rá - összehasonlítja a hazai és európai vallási attitűdöket. A szerzők közös munkáját mi sem bizonyítja jobban, minthogy egymás fejezeteit kommentálva…
Jézus a nyugati világ szellemi atyja. Milyen ember lehetett ő valójában? Vajon megállná helyét a modern világban, melyet megrendített az értelmi zűrzavar? Az egyházak főként azt sugalmazták róla, hogy Jézus gondoskodó, vigaszt nyújtó, Jézus jámbor és…
A könyv azon az előadás-sorozaton alapul, amelyet Karl Popper a test-elme problémáról 1969-ben az Emory Egyetemen tartott. Ebben az elme-test interakciónak egy olyan elméletét fejti ki, amely összefügg az evolúciós kialakulással, az emberi nyelvvel,…
Szívügyem volt a kérdés – írja a neves egyiptológus szerző –, hogyan képzelték el az ősi Egyiptom lakói az isteneket vagy egy istent… Az egyiptomi vallástörténetben mindig újra és újra az egység és a sokaság komplex játékába ütközünk, és ebben az „és”…
Ez a könyv nem a szokványos értelemben vett zenetörténet. Ha az kívánna lenni, szükségképpen szólnia kellene mindarról, ami a zene történetében megesett a napjainkban megesik. Erről azonban itt szó sincs. [...] az egyén, a valós, a konkrét ember számára…
Az evolúcióelmélet klasszikus művének bevezetővel és jegyzetekkel ellátott új fordítása. Aktualitását a korábbi fordítások nehéz megszerezhetőségén kívül ezek elavultsága adja, továbbá az evolúciós gondolat iránt a társadalomtudományok különböző területein…
Képzelje el, hogy megkérem mindenes szolgámat: fenjen meg egy kést olyan élesre, amilyen-re csak lehet... Mikor kész, előveszek egy darab sajtot... Kettévágom a késsel, aztán az egyik felét megint ketté, aztán annak az egyik felét megint, és megint és…
A tankönyv a környezetgazdaságtan fogalomkörét tágan értelmezve a szennyezés gazdaságtanán, az externáliák kérdésein túl tárgyalja a természeti tőkével összefüggő kérdéseket, a környezetértékelés témakörét, a környezetstratégia, környezetpolitika, környezetszabályozás…
A számok világa érdekes világ. Mindegyik szám érdekes, és ezt könnyedén be is bizonyítjuk. Tétel: Minden pozitív egész szám érdekes. Bizonyítás: Tegyük fel, hogy nem igaz az állítás. Vegyük a legkisebb nem-érdekes egész számot. De hiszen ez érdekes szám,…