Keresési eredmények
Természetes, hogy a nemzetek történelmét általában saját fiaik írják meg. Vannak azonban olyan példák is, amikor egy idegen rokonszenvező, érdeklődő tekintete olyan tisztánlátással hatol be események, bonyolult hajlamok és érzelmek vadonába, hogy többet…
Deborah S. Cornelius amerikai történész több mint fél évszázada foglalkozik a 20. századi magyar történelemmel. Felfedezte, hogy az angol nyelvű közönség milyen keveset tud Magyarországról, s évtizedek alatt gyűjtötte össze azt az anyagot, melyből ezt…
Szokás mondani, hogy az életrajzi ihletésű írások közül mindig azok tűnnek hitelesebbnek, azoknak van hangulatuk, melyeknél az átélt események pillanatnyi gyönyörűsége vagy borzalma vezette a tollat. Somorjai Lajos második világháborús oroszországi hadinaplójára…
Rákosi Mátyás a sztálinizmus első számú építőmestere volt a szovjet protektorátussá vált Magyarországon. Noha regnálása harmadannyi ideig sem tartott, mint Sztáliné, terroruralma modernkori tatárjárást jelentett a korabeli magyar társadalom számára.…
Romsics Ignác (1951) az ELTE (Budapest) és az EKTF (Eger) történészprofesszora, valamint a Habsburg Történeti Intézet tudományos tanácsadója. 1993 és 2003 között négy és fél évet az Egyesült Államokban, 2006-ban pedig fél évet Finnországban tanított…
Somorjai Lajos katonaorvos harctéri naplójából megrázó képet kaphatunk a 2. magyar hadsereg katasztrófájáról. A Don-kanyar szörnyűségeit közelről átélt orvos írása kezdetben még bizakodó, majd egyre sötétebb tónusú. Egyre többet ír a megpróbáltatásokról,…
A büntetés egyidős az emberi társadalommal. Ugyanis valamennyi emberi közösség alapvető érde-ke, hogy a belső kohézióját, tagjai szolidaritását bomlasztó, a belső rendet veszélyeztető cseleke-deteket korlátozza, elhárítsa, a sértőket szankcionálja. Eredendően…
A különböző típusú és terjedelmű történeti összefoglalók iránt a világ minden országában folyamatos és élénk érdeklődés tapasztalható. Különösen igaz ez a legközvetlenebb múlt, illetve a félmúlt esetében, amely az emberek nagy hányadának személyes élménye…
1939 őszén Szekfű Gyula szerkesztésében Mi a magyar? címmel tanulmánykötet jelent meg a Magyar Szemle Társaság kiadásában. Az olvasó joggal kérdezheti: napjainkban miért határozott úgy a Habsburg Történeti Intézet, hogy egy, az 1930-as évek második felében…
Kit ne izgatna milyen lehetett a régi arisztokrácia élete, hol éltek, mivel foglalkoztak, hogyan töétötték szabadidejüket, vagyis milyen volt a személyes életterük. Ez a gyönyörű színes album a 19. század egyik legjelentősebb magyar főúri csládjának,…
A nagy képes millenniumi hadtörténet a honfoglalástól 1945-ig követi végig a magyar hadügy helyzetét. Történelmünk szétválaszthatatlanul összefonódik a háborúk, harcok, fegyveres küzdelmek történetével.
A grandiózus vállalkozás 1000 év viszontagságos történetét tekinti át, s a történelemi személységek ábrázolásán kersztül kíván képet adni a magyar történelem viharos századairól. A kötet szerzői - 75 kiváló történész, a szakma legkíválobb művelői - 100…
50 jeles hadtörténész munkája ez az egész magyar történelmet átfogó, korszerű hadtörténeti összefoglaló.A kötet egyes fejezetei bemutatják az adott korszak hadseregét és hadszervezeti jellegzetességeit, a háborúkat, csatákat, kiemelve a fegyverzetet,…
Egy érdekes időutazásra hívjuk olvasóinkat. Kit ne izgatna, hogy milyen lehetett a régi arisztokrácia élete, hol éltek, mivel foglalkoztak, hogyan töltötték szabad idejüket, vagyis milyen volt személyes életterük. Kötetünk a 19. század egyik legjelentősebb…
A modern német történelem európai és magyarországi jelentőségét aligha kell bizonygatni. A német nyelvterület, akár egységet képezett, akár több, esetleg számos részre volt is felbontva, mintegy másfél évezrede meghatározó szerepet töltött be a kontinensen.…