Keresési eredmények
Képes emlékkönyv a doni áttörés 80. évfordulója alkalmából.
Comenius újrafelfedezése című könyv a 350 évvel ezelőtt elhunyt filozófus, reformátor és a nemzetek tanítója emlékének van szentelve. Annak ellenére, hogy a könyv megfelel tudományosság követelményeinek, népszerű stílusban van megírva, hogy a laikus…
A ma magát magyarnak nevező nemzet ezeregyszáz esztendő óta a kárpát-medencei államiság letéteményese. Ez alatt ugyanúgy számos rendkívüli megpróbáltatást kellett túlélnie, mint a szkíta, hun, párthus, avar és más megnevezésű eleinek vagy a szabír, onogúr,…
Babucs Zoltán (Jászberény, 1974) tősgyökeres jászkun család sarja, felesége, a kézdivásárhelyi születésű Madarász Éva. Hadtörténész-muzeológus, felsőfokú tanulmányait a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemen végezte. A Magyarságkutató Intézet Történeti…
Az 1938-1941 közötti országgyarapítás végét jelentette a Délvidék visszatérése. A Magyar Királyság 1940 végére az 1938-1940 közötti területi visszacsatolások eredményeként közép-európai hatalommá növekedett, ám beszűkült külpolitikai mozgástere, hiszen…
A vármegyék nemes családjait feldolgozó sorozat újabb kötete, amely hála a nyitra-megyei levéltárosok áldozatos és értékmentő munkájának, valamint a szerző fáradságot nem ismerő kutatásának az egyik legalaposabban feldolgozott megye lesz. A kötetet számos…
Szluha Márton életmű sorozatának következő kötetét tartja kezében a tisztelt Olvasó, mely az ő eredeti elképzelése szerint is két nagyobb, a vármegyéknél tágasabb földrajzi egység – a Dunántúl és az Alföld – keretébe fog tartozni. Az elsőre még elmondható,…
Ez a könyv, 100 évvel nemzetünk és hazánk szétszakítása után is fényes bizonyítéka annak, hogy gyermekeink bárhol is élnek a Kárpát-hazában fontosnak tartják a gyökereiket. Ez a könyv egy kárpát-medencei meseíró pályázat legjobb meséiből lett összeállítva.…
Őstörténetünk "ezerfejű" sárkánya, avagy mindenki magyar? "Köztudott, hogy a II. világháború utáni gyászos évtizedek befagyasztották hazánkban is az őstörténeti, sőt minden egyéb kapcsolódó kutatásokat. A "múltat végképp eltörölni"…
Babucs Zoltán (Jászberény, 1974) hadtörténész-muzeológus tősgyökeres jászkun család sarja. A budapesti HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum tudományos munkatársaként dolgozott – kisebb megszakításokkal – közel két évtizedig, 2017 óta a Magyar Hírlap (polgári…
A nemes családok leszármazását taglaló újabb kötet, amely négy megye nemes családjait tartalmazza egy kötetben. A kötetet számos színes címer, kastély, kúria fotója gazdagítja, valamint névjegyzék teszi könnyen áttekinthetővé.
Szluha Márton életmű sorozatának következő kötetét tartja kezében a tisztelt Olvasó, melynek néhány családfáját és illusztrációját még mindig ő készítette saját kezűleg, négy évvel ezelőtti elhunyta előtt pár évvel. A sorozat Liptó, Nyitra és Vas megyei…
Liptó a Magyar Királyság közigazgatási területe, vármegyéje volt. Jelenleg a területe Észak-Szlovákiában található. Mára a közigazgatási egységét elvesztette, a névvel a történelmi régióra ill. az egykori vármegyérevaló utalásként találkozhatunk. Határos…
A kamarási tisztség udvari méltóság volt, tagja a belső udvartartásnak, amely rangot a király adományozta nemesi származású férfiaknak. A munkában érintett korszakban a tisztséggel különös feladatok – alkalmi udvari szolgálaton kívül – nem jártak, jelentősége…
A vármegyék nemes családjait feldolgozó sorozat újabb kötete, amely hála a nyitra-megyei levéltárosok áldozatos és értékmentő munkájának, valamint a szerző fáradságot nem ismerő kutatásának az egyik legalaposabban feldolgozott megye lesz. A kötetet számos…
A Pozsony vármegye nemesi családjainak történetét bemutató kötet ugyanakkor kötelék a múlt és a jelen között. Bár szétszórattattak ezen családok, kiknek tagjai az évszázadok során jelentős mértékben hozzájárultak a megye közéletének, kultúrájának, egyházi…
A nemes családok leszármazását taglaló újabb kötet, amely két megye nemes családjait tartalmazza egy kötetben. A kötetet számos színes címer, kastély, kúria fotója gazdagítja, valamint névjegyzék teszi könnyen áttekinthetővé.
A Szerző 10. köteteként Szepes vármegye nemes családjait dolgozta fel. A megye eltér a szokásostól, rendkívül sok egyedi tulajdonságot vonultat fel. E kötetnél is szigorúan betartásra került a Szerző alapelve, hogy csak hiteles adatok közlésére szorítkozik.…
A történeti kutatás szempontjából szerencsés körülmény, hogy a XIV. századtól kezdődően a megyére vonatkozó oklevél anyag viszonylag jól megőrződött (például a Leleszi Konvent hiteleshelye, perek dokumentumaival és számos család magánlevéltárával stb.).…
A Felvidéki nemes családok sorozat e kötetének első vázlatát és mintegy másfél tucat családfáját még Szluha Márton kezdte el összeállítani az Abaúj-Gömör-kötet szerkesztése közben, 2014 folyamán. A munkatervben szereplő több „elveszettnek vélt” kézirat…